Y HOUD 1,5 BUITENLAND AFSTAND 8 NIEUWS Grote afwezige tijdens deze campagne: het buitenland. Terwijl er genoeg op ons land afkomt. ,,De Nederlandse politiek is erg naar binnen gericht.'' TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN EUROPA Klimaat, migratie en de toekomst van de EU gaan bij ons in de politiek doorwerken Wat hebben klimaat, corona, economische crisis, handel en migratie met elkaar gemeen? Het zijn onderwer pen die niet beginnen of op houden bij de landsgrenzen van Nederland. Toch praten partijen in deze campagne nauwelijks over het buiten land. Is dat gek? Nee, op 15,16 en 17 maart wordt de nieuwe Tweede Kamer gekozen, niet het Europees Parlement. Maar met hetzelfde gemak zou de vraag met ja kunnen worden beantwoord. Neder land is als (klein) handels- land vergroeid met het buitenland. Het Centraal Bureau voor de Statistiek be cijferde dat de internationale export in goederen en dien sten in 2018 goed was voor 34 procent van ons bruto binnenlands product. Als het met het buitenland slecht gaat, heeft dat direct gevol gen voor onze economie. Als Korteweg een halfjaar geleden de vraag had gekregen waar deze ver kiezingen over zouden gaan, had hij zonder enige aarzeling 'Europa' ge antwoord. De Europese Unie had net een omvangrijk en revolutionair co- ronasteunpakket opgetuigd, waarbij EU-lidstaten voor het eerst gezamen lijk schulden aangaan. ,,Dat was zo'n stap richting Europese integratie op financieel-economisch gebied, dat ik echt dacht dat Europa de splijtzwam zou zijn.'' Volgens minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken is het in de EU nu de opgave dat de afspraken over het herstelfonds gaan werken. „Aan het geld zijn voorwaarden verbon den, daar heeft Nederland zich ook sterk voor gemaakt. Zwakkere eco nomieën moeten hervormen. Dat hebben wij ook moeten doen tijdens de vorige crisis, met als gevolg het verhogen van de AO W-leeftijd. Dat was een pijnlijke maatregel, maar daardoor staan wij er nu financieel sterk voor." De economieën in de Eurozone worden nu overeind gehouden, maar Korteweg voorziet op termijn 'een disbalans' in de Europese interne markt. „Landen als Italië en Grieken land hebben minder diepe zakken. Daar zal de 750 miljard van het hui dige steunfonds 'niet genoeg zijn'." Dat niemand het daarover heeft, noemt hij 'struisvogelpolitiek'. „Maar in de verkiezingscampagne gelden andere wetten." En dus is de EU nauwelijks een is sue deze campagne, al zegt PW-lei- der Geert Wilders bij elke kans die hij krijgt dat de 'miljarden' die naar donderdag 11 maart 2021 Migranten op de Middellandse Zee,voor de kust van Libië, een maand geleden. FOTO AP Het buitenland is ver te zoeken in de campagne Geert Wilders (PVV) tijdens het bezoek van de Italiaanse pre mier Giuseppe Conte aan pre mier Mark Rutte juli vorig jaar. FOTO EPA Hanneke Keultjes Den Haag Onderzoeker Rem Korte- weg van Instituut Clingendael is niet verbaasd dat het nauwelijks over het buitenland gaat deze campagne. ,,De Nederlandse politiek is erg naar bin nen gekeerd.'' Wat niet wil zeggen dat hij dat een goede zaak vindt. ,,Veel van de internationale uitdagin gen van deze tijd - corona, klimaat, migratie, de toekomst van de EU - gaan doorwerken in de Nederlandse politiek.'' - Rem Korteweg, Instituut Clingendael

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8