OZCAN AKYOL Bijna een derde van coronaboetes in 2020aangevochten 6 BACKBONE OF BUSINESS Column Het coronadebat veranderde al snel in een wedstrijdje campagneslogans versprei den. We zouden het onze politici kwalijk kunnen nemen, maar geef ze eens ongelijk, precies een week voor de landelijke verkiezingen die tot een nieuwe regering moe ten leiden. Wat telkens terugkeerde, was de belofte van demissionair premier Mark Rutte, die ons destijds toch echt had verzekerd dat de avond klok bovenop de stapel lag van maatregelen die zouden verdwij nen als de ministers weer ruimte zagen om te versoepelen. En om de haverklap, tot verve lens toe, vanwege de totale voor spelbaarheid, probeerden de op positiepartijen hem hieraan te herinneren, in de hoop dat de zwevende kiezer thuis op de bank meekeek en wellicht alsnog op een andere club dan de VVD zou stemmen. Ik vond het op veel manieren exemplarisch voor deze cam pagne, die weliswaar nog lang niet is afgelopen - een game- changer zit in een klein hoekje -, maar wel al veel blootlegt over de huidige krachtsverhoudingen binnen het politieke landschap. De oppositie, van links tot rechts, is te zwak gebleken om de minister-president aan het wan kelen te brengen. Wopke Hoekstra (CDA), meer bestuurder dan cam paigner, raakte telkens verstrikt in zijn eigen wereldvreemdheid en kwam zelden met een solide of origineel verhaal dat mensen die zich rechts noemen kon inspi reren. Op links zien we dat Jesse Klaver zijn momentum is kwijtge raakt. Hij maakt een fletse indruk en zit zo erg vast in zijn eigen gelijk, dat hij eigenlijk nog bij niemand aansluiting vindt. De ronkende meet-ups van vier jaar geleden, in volle poppo dia, over schreeuw den de holle onwerkbare frasen. En zo was er wel meer: Wilders maakt iedereen uit voor rotte vis, Sigrid Kaag be looft al maanden beterschap als zij macht krijgt (wat feitelijk al aan de orde is) en de mannenbroeders van Denk zien overal racisme en moslimhaat. Kortom, met zoveel fantasieloos heid is het geen wonder dat Rutte soeverein aan de leiding blijft gaan in de peilingen. Hij komt dan zélfs weg met het verbreken van een wezenlijke belofte, zoals het niet schrappen van de avondklok. Feitelijk is dat niet alleen bedrog, maar ook een grove schending van onze rechten. Maar zijn tegenstrevers zijn zo krachteloos dat ze er geen goed en inhoudelijk debat van kunnen ma ken. Dat Rutte straks weer pre mier wordt, is niet zijn verdienste, maar vooral een tekortkoming van iedereen die hem van zijn troon wil stoten. Oppositie is te zwak om premier aan het wankelen te brengen Agenten en toezichthouders schreven vorig jaar 36.000 bekeu ringen uit voor het niet naleven van de coronaregels, blijkt uit de jaarcijfers van het Openbaar Mi nisterie. Zo'n 22.000 mensen heb ben inmiddels hun geldboete ge kregen. De overige bekeuringen zijn in behandeling. Het OM wil daarvoor bijvoorbeeld nog aan vullende informatie hebben om ze beter te kunnen beoordelen. De meeste Nederlanders accep teren normaal gesproken de strafbeschikkingen van het OM zonder morren, maar bij de coro naboetes ligt dat duidelijk anders. Ruim 7000 mensen gingen erte gen in verzet. Dat is meer dan 30 procent van de mensen die een coronaboete kregen. Bij andere opgelegde strafbeschikkingen is dat 11 procent, aldus het OM. Dat zoveel mensen bezwaar aan tekenen, had tot oktober vooral te maken met de hoogte van de boete en het strafblad dat een overtreding toen nog opleverde, denken het OM en advocaten die bezwaarmakers juridisch hebben bijgestaan. Aanvankelijk moest er 390 euro worden afgetikt. Inmid dels is dat 95 euro en levert het ook geen strafblad meer op. Volgens het OM heeft de verla ging van de boete per oktober voor een stortvloed aan nieuwe Verlaging van boete leidde tot meer bezwaren bezwaren gezorgd in het tweede deel van het jaar. Veel mensen die al een boete op zak hadden van 390 euro, wilden ook dat hun be drag werd verlaagd. Het ging om 1111 zaken die zijn toegekend. Een coronaboete aanvechten kan lonen. Het OM seponeerde zelf ongeveer de helft van de 2771 verzetschriften die zijn beoor deeld. In 313 zaken is de zaak aan gebracht bij een rechter. Een deel moet nog voorkomen, maar in de 165 rechtszaken volgde 35 keer een vrijspraak. Wil jij in volle vaart vooruit? Dan hebben wij een bedrijfswagen die jou alle ruimte biedt. Ook financieel. Want als je jouw favoriet uit de Ford Transit range met Financial Lease financiert, betaal je maar liefst 4 jaar lang 0% rente. Je kunt zelfs de inbouw meefinancieren! En als je hemnu bestelt, krijg je er ook nog eens 4 jaar garantie bij. Kijk op fordbedrijfswagens.nl donderdag 11 maart 2021 GO ^0 @OzcanAkyol Sloaans - -- Mensen die de coronaregels overtraden en daarvoor een boete kregen, kwamen afgelo pen jaar massaal in verzet. Het gaat om ruim 7000 men sen, meer dan 30 procent van iedereen die een coronaboete kreeg. Raymond Boere Den Haag transit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6