CoronaCheck-app getest op festivals Slaap u nog een beetje, of ligt u wakker? B: 5 Het ministerie wil de app de ko mende maanden steeds vaker gaan gebruiken, bijvoorbeeld bij toegang tot evenementen, sport wedstrijden of horeca. Wie een groen scherm krijgt, mag door, wie een rood scherm krijgt niet. De drieduizend muziekfans die een kaartje hebben weten te be machtigen voor een van de twee testfestivals van Fieldlab op het Lowlandsterrein in Biddinghui- zen, kunnen niet zomaar naar ChefSpecial, De Staat of Maan luisteren. Ze moeten zich voor het evenement laten testen én bij de poort kunnen aantonen dat het resultaat van die test negatief was. Voor het eerst kan dat ook met de door het ministerie van Volks gezondheid (VWS) ontwikkelde CoronaCheck-app. ,,Het testen en de app kan bijdragen aan het her openen van de maatschappij", zei de proj ectmanager van het minis terie gisteren. ,,We hopen eind deze maand het wetsvoorstel, dat breder gebruik mogelijk moet ma ken, voor stemming aan te bieden in de Tweede Kamer.'' Wie straks de CoronaCheck- app downloadt, kan via de app zijn testresultaat opvragen bij de instelling waar hij of zij zich heeft laten testen. Na het opvragen krijg je een code doorgestuurd op het mobiele telefoonnummer dat je bij het testen hebt doorgegeven. Na ontvangst van die code maakt de app een QR-code aan. Die QR-code kun je aan de deur bij een festival, sportwedstrijd of »Wel initialen en deel geboortedatum op scherm QR-code, geen pasfoto een restaurant laten zien. De be veiliger of gastheer aan de andere kant kan via een eigen app de QR- code scannen. Dat levert een groen of een rood scherm op. Op het scherm met de QR-code verschijnen ook de initialen en een deel van de geboortedatum (dag en maand) van de gebruiker. ,,De beveiliger kan die initialen en data dan checken met het identi teitsbewijs dat de bezoeker moet laten zien'', zegt Ivo Jansch, ont wikkelaar van de app namens het ministerie. Vanwege privacy is er niet voor gekozen te werken met een pasfoto. Volgens Jansch is de QR-code 'niet traceerbaar'. ,,Je krijgt iedere keer een andere QR-code. Er is dus geen spoor te volgen van waar je allemaal bent geweest." Namen en locaties worden volgens het ministerie niet bewaard en er komt geen centrale database met gegevens. Waarschijnlijk wordt het ook mogelijk via de app aan te kunnen tonen dat je gevaccineerd bent tegen corona. IN QUARANTAINE DAG 359 ureaus voor relatiebemidde ling doen volgens mij dit jaar goede zaken. Ze adverteren ook veel op de radio. Dat dit het mo ment is om een langdurige relatie aan te gaan. Ik hoor daarover privé wel eens andere geluiden, maar ze zullen het wel weten, die relatiemensen. In ieder geval, een van die bureaus adverteert op de nieuwszender waar mee ik wakker word. Ze zeggen dat ze voor de beteropgeleide mens zijn. Dat roept bij mij ook weer allerlei vraagtekens op. Maar goed, vanoch tend in bed dus, hoorde ik met een half oor in de reclame weer een spotje van hen langskomen. En ineens beweerde die radiostem: '75 procent slaapt binnen een jaar.' Een jaar, schrok ik. Gaat het nog een jaar duren voordat ik weer fatsoenlijk slaap? Het duurde even voor ik begreep dat hij niet slaapt maar 'slaagt' zei. Maar dat u weet wat me bezighoudt rond dat tijdstip, die uren dat je geacht wordt lekker in je bed te liggen, rus tend, dromend. Wel grappig trou wens wat er allemaal in je hoofd kan omgaan in die luttele seconden van verwarring. Een jaar, schrok ik, gaat het nog een jaar duren voordat ik weer fatsoenlijk slaap? Een vol jaar? Ik zag me al vier, vijf keer bij de huis arts steeds nieuwe en steeds sterkere slaappillen vragen. En dat die man dan ook zei: binnen het jaar gaat het lukken, hoor. Tenzij u tot die 25 pro cent behoort waarbij het niet lukt. Maar dan krijgt u uw geld terug. Oh slaap! Ik slaap zo graag en ik krijg er zo weinig van. Best gek, als je d'r over nadenkt. Want het is een van de betere dingen van het leven en ab soluut gratis. Maar man man, wat is het soms moeilijk om te pakken. Ik ben niet alleen, merk ik wanneer ik er wel eens over schrijf. Elke keer als het langskomt krijg ik bemoedi gende mails, tips, of identieke wee klachten. Dus dacht ik: laten we het dan ook maar eens officieel in de groep gooien. Bent u ook zo'n slechte slaper? Is het erger nu, door coronastress? En wat gebeurt er: slaapt u slecht in, of wordt u extreem vroeg wakker; of ligt u midden in de nacht een paar uur wakker? En vooral ook natuur lijk: wat doet u ertegen? Verzet u zich, legt u zich erbij neer, hebt u trucs, mislukte en goeie strategieën? Ik wil het allemaal weten. Galapagos Janssen Halix Pharming bijna 5 miljard euro. Een naam die oudere lezers een bel doet rinkelen is Pharming, van 's wereld eerste gene tisch gemodificeerde stier Herman. Het in 1990 geboren rund bezat een stukje menselijk dna, waardoor zijn nakomelingen een ontstekingsrem- mend eiwit zouden aanmaken. Dat project mislukte jammerlijk, maar na een kwart eeuw verlies heeft Pharming dankzij de melk van trans gene konijnen een goudader aan geboord. Uit die melk wordt een me dicijn gemaakt tegen angio-oedeem: plots optredende vochtophopingen in onder meer het gezicht, gehemelte of tong. Pharming bouwt nu een ko nijnenboerderij in China. Een ander succesnummer: Centocor, inmiddels Janssen Biotech. Volgens Harry Flore, behalve toe zichthouder bij Halix ook oud-voor zitter van de ondernemersvereni ging, is het Leiden Bio Science Park volwassen geworden. ,,Het is één van de grootste bioscienceparken van Eu ropa met een heel goede reputatie. Het mag zich één van de kroonjuwe len van de Nederlandse economie noemen.'' Kruisbestuiving Mochten zich in de toekomst nieuwe pandemieën voordoen dan is er in Leiden een slagvaardige omgeving om vaccins te ontwikkelen, aldus Flore. De rek is er bovendien nog niet uit. ,,De volgende stap is om meer ontmoetingsplekken te realiseren. Cafés, restaurants, een theater. Op die manier kun je net zoals in Boston of San Francisco nog meer voor kruisbestuiving van kennis zorgen.'' Dat is ook de wens van Ida Haisma, directeur van de Stichting Leiden Bio Science Park. ,,Er komt een plein met koffietentjes en een food plaza, dat als entree moet dienen. Doel is om er een bruisend gebied van te maken, dat ook 's avonds levendig is.'' Meer innovatie is daarbij uiteraard het hoger doel. ,,We willen het park omvormen tot een kennisdistrict'', stelt Haisma. Ze wijst op de diverse faculteiten die op het Leiden Bio Science Park zijn gevestigd, die alle maal wat met biotech doen. ,,Bij wis kunde en natuurwetenschappen zijn ze bijvoorbeeld heel goed in kunst matige intelligentie. Die expertise kun je ook weer combineren met ge neesmiddelenontwikkeling.'' het Leidse biosciencepark dat er zoveel hooggeschoold personeel beschikbaar is. Tegelijk wil hij de fac tor locatie niet overdrijven. ,,Locatie is 10 tot 20 procent van het succes.'' Successen Crucell had echter net zo goed in Amsterdam of Groningen kunnen staan, zegt hij. ,,Dat het Leiden werd, komt omdat de wetenschappelijke ontdekkingen die aan Crucells oprichting ten grondslag liggen en nu in het coronavaccin resulteren ooit aan de universiteit hier zijn ge daan. Ook woonde Crucells oprichter Dinko Valerio in de regio.'' Naast Janssen heeft het Leiden Bio Science Park echter veel meer farma- successen voortgebracht. Neem Gala pagos. Het Belgisch-Nederlandse bedrijf brengt een veelbelovend mid del tegen reumatoïde-artritis op de markt en telt een beurswaarde van donderdag 11 maart 2021 GO Komend weekend wordt bij twee testfestivals proefge draaid met de CoronaCheck- app: de app waarmee je kunt aantonen dat je negatief bent getest op corona. Cyril Rosman Den Haag Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Stuur uw reacties naar: frankpoorthuis@dpgmedia.nl •MM ontwikkelt medicijnen ontwikkelaar coronavaccin fabriceert o.a. corona- vaccins voor AstraZeneca bekend van stier Herman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5