II FNV spreekt schande van zorgtaxi-contract 7 Dichten lukt niet meer na een reeks herseninfarcten. Maar genieten van de poëzie die ze ooit maakte, doet Jopie Adriaanse (84) uit Goes nog volop. Een aantal gedichten heeft ze nu gebundeld. POËZIE DICHTBUNDEL JOPIE ADRIAANSE Goes De veelzeggende titel van de dichtbundel van Jopie Adriaanse is Na lange tijd. Die kan op meerdere manie ren worden geïnterpreteerd. Het is alweer even geleden dat er een bundel van Johanna W. (het pseu doniem waaronder Jopie Adri- aanse schrijft) verscheen. Boven dien zijn de gedichten die erin staan allemaal vóór 2013 geschre ven, het jaar waarin de inwoonster van Goes haar eerste herseninfarct kreeg. In de jaren erna volgden er nog meer. ,,Het is een wonder dat ik hier nog zit'', zegt ze. Genomineerd Hoewel ze als kind al erg van poë zie hield, begon Adriaanse pas een dikke twintig jaar geleden, op rela tief late leeftijd, serieus met het schrijven van gedichten. Hoewel ze zichzelf in het geheel niet wil vergelijken met grote dichters, bleef haar werk niet onopgemerkt. Het gedicht Onderweg werd zelfs genomineerd voor de Landelijke Gedichtendag Poëzieprijs. De jury noemde het 'Een sterk vers, kort maar krachtig, met sterke beel- den.' ,,Ik ben ook op verschillende plekken in het land geweest om mijn poëzie voor te dragen'', ver telt de schrijfster. ,,Zelfs in de Am sterdamse Jodenbuurt heb ik staan galmen.'' In het begin wisten alleen een paar kennissen dat Adriaanse ge dichten maakte, later besloot ze bundels uit te brengen. Kind van de zee was de eerste. Tot haar eigen verbazing werden aardig wat exemplaren verkocht. Meerdere bundels volgden. Tot, zoals ge zegd, de gezondheid haar in de steek liet. Gedichten maken lukt niet meer sinds het eerste hersen- Op de computer stonden nog een heleboel gedichten die nog nooit zijn gepubliceerd infarct, maar de maakster kijkt met trots terug op haar werk. ,,Op de computer stonden nog een he leboel gedichten die nog nooit zijn gepubliceerd'', vertelt ze. ,,Daar- van heb ik nu de mooiste uitge zocht en gebundeld.'' Eén van haar favoriete gedichten uit de nieuwe bundel is Regen. regen doet de kale bomen glanzen zij huiveren hun naaktheid lijken nog te rouwen om wat zij verloren zo glijden zij in winterslaap totdat de tijd daar is dat zij herboren weer hun volle schoonheid tonen mooier dan ooit tevoren Adriaanse zegt er veel plezier aan te hebben beleefd de bundel sa- men te stellen. Het zorgde voor af leiding in deze rare tijden. ,,Ik hoop dat dit ook geldt voor de mensen die het lezen. Dan gaat het ook eens over iets anders dan co rona.'' Minke Jansma, sectorhoofd vervoer bij FNV, windt er geen doekjes om. Met de tarieven die de Bevelandse gemeenten betalen voor het leer ling- en zorgvervoer in de regio, is het voor Citax Tiel onmogelijk om op een fatsoenlijke manier werkne mers te betalen en te investeren in het wagenpark. ,,Voor de betaalde prijzen kun je niet eens dozen van A naar B brengen", schampert Jansma. Ze zegt dat gemeenten ac tief bijdragen aan de 'race to the bottom' in de taxiwereld die leidt tot TCR-taferelen. Een bewuste keuze, stelt Jansma. De gemeenten (verenigd in wel zijnsorganisatie SWVO) hebben namelijk alleen op prijs geselec teerd. Dat terwijl ze ook hadden kunnen kiezen voor een aanbeste ding op basis van controleerbare kwaliteitseisen op het gebied van duurzaamheid, klanttevredenheid of opleidingsniveau. ,,Of bijvoor beeld dat 80 procent van de chauf feurs een vast contract moet heb- Voorde betaalde prijzen kun je niet eens dozen van A naar B brengen ben." Het SWVO liet eerder weten vanwege de korte duur van het con tract alleen op prijs te selecteren. Normaal heeft zo'n contract een looptijd van zes jaar. In dit geval bleef er na het faillissement van TCR en de overbrugging door Con- nexxion nog maar twee jaar over. Bernd Verbeek van Citax Tiel zegt liever beoordeeld te worden op inhoud en niet alleen op prijs. Al was daar in dit geval volgens hem weinig ruimte om inhoudelijk het verschil te maken. Zo worden alle ritten door de Gemeentelijke Ver- voercentrale ingepland. ,,Dat maakt ons een eenvoudige uitvoerder." Hij is het niet eens met de kritiek van FNV dat hij een veel te lage prijs heeft geboden. ,,Dit is een markt conform tarief." Verbeek erkent dat er nog steeds een 'race to the bot tom' aan de gang is. ,,Maar wij zit ten duidelijk hoger dan de prijs van TCR." Citax Tiel neemt vanaf 1 augustus een flink deel van het huidige per soneel over van Connexxion. Ver- beek: ,,We kunnen al die mensen heel goed gebruiken." Hij verwacht zelfs nog zo'n zeventig nieuwe Dit is een marktconform tarief chauffeurs aan te trekken en gro tendeels ook op te leiden. Volgens Jansma zit daar voor nieuwe aan bieders te mogelijkheid om 'winst' te behalen. Ze vreest dat nieuwe chauffeurs tijdelijke en 'kleine' con tracten voor een beperkt aantal uren krijgen aangeboden. donderdag 11 maart 2021 'Regen doet de kale bomen glanzen' Rob Paardekam Jopie Adriaanse met haar nieuwste dichtbundel. foto marcelle davidse - Jopie Adriaanse, dichter De bijna vijftig gedichten bevat tende bundel Na lange tijd is in ei gen beheer uitgegeven. Een exemplaar bestellen kan door 19,90 euro (dat is inclusief porto kosten) over te maken op reke ning NL50INGB0005461966 ten name van J. Adriaanse-Roelse, onder vermelding van naam en adres. Zeeuwse gemeenten hebben niets geleerd van het faillisse ment van vervoersbedrijf TCR. Dat concludeert FNV. Het zorg en leerlingenvervoer op de Be- velanden is volgens de vakbond voor zo'n 'onrealistisch laag ta rief' aanbesteed dat personeel en cliënten de dupe worden. De directeur van winnaar Citax Tiel weerspreekt de kritiek. ,,De prij zen zijn best realistisch. Ik heb er vertrouwen in dat het netjes uit te voeren is." Joeri Wisse Goes - Minke Jansma, FNV - Bernd Verbeek, Citax Tiel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52