Bezwaren tegen Lidl ongegrond Petitie: vang kinderen uit Griekse kampen op 6 Hoe de Zeeuwse Marian burgemeester werd in Noord-Holland Want al is Van der Weele sinds haar achttiende weg uit Zeeland, zij voelt zich nog steeds een Zeeuw. Om dat te bewijzen gooit zij er gelijk een paar zinnen plat Noord-Bevelands uit. ,,Maar laten we het maar bij ABN houden, dat lijkt me beter. Al blijf ik een Zeeuw in hart en nieren." De nieuwe burgemeester van het Noord-Hollandse Waterland groeide op in Colijnsplaat. ,,Na de middelbare school in Goes (Sint Ik moest echt een klik voelen met de gemeente waar ik op zou solliciteren Willibrord) ben ik gaan studeren in Amsterdam. Daar ben ik blijven hangen. In 1996 ben ik nog ge trouwd in het kerkje van Kats. Toen we in '98 een zoon kregen hebben we vanuit Amsterdam de ruimte opgezocht in Ouderkerk aan de Amstel." Daar heeft de politieke carrière van de Colijnsplaatse een vlucht genomen. ,,Begin deze eeuw ben ik lid geworden van D66 en ben ik in het bestuur gegaan en in de ge meenteraad van Ouder-Amstel. De laatste zeven jaar was ik er wet houder. Vorige week donderdag ben ik afgezwaaid.'' Politieke ervaring heeft Van der Weele genoeg: ,,Ik ben vijf jaar raadslid geweest in Ouder-Amstel en zeven jaar wethouder. Daarvoor heb ik nog gewerkt als ambtenaar in Amsterdam. Dus ik heb vele la gen en bestuurlijke functies ge had." Met de paplepel Dat Van der Weele in de politiek zou belanden, is niet echt heel ver bazingwekkend, gezien het nest waaruit ze komt. ,,Politiek is me met de paplepel ingegoten. Mijn opa was vroeger raadslid op wat toen nog de gemeente Kortgene was. Mijn vader was later raadslid en wethouder voor de gemeente Noord-Beveland en mijn broer Kees heeft er daar ook twee termij nen opzitten als raadslid." En nu wordt ze zelf dan burge meester. Niet van Noord-Beve land, maar van Waterland. ,,Het speelde al langer. Mensen vroegen wel eens aan me of een burge meesterschap niks voor me was. Maar ik moest echt een klik voelen met de gemeente waar ik op zou solliciteren. Na de zomer kwam Waterland voorbij en toen ben ik me gaan oriënteren." Dat bleek een voltreffer: ,,De nieuwe gemeente moest een com binatie hebben van platteland en groen, maar ik wilde per se ook aan het open water zitten. Dus ik had het niet mooier kunnen treffen. Met Monnickendam, Broek in Wa terland, Marken en de prachtige uitgestrekte veenweidepoldersIk heb er echt zoveel zin in!" Van der Weele heeft een 'zware voorliefde' voor cultureel erfgoed, zegt zij. In Waterland val ik wat dat betreft met mijn neus in de boter, want het is al zo oud. Monnicken- dam heeft bijvoorbeeld al heel lang stadsrechten. Van oudsher werd er behoorlijk handel gedreven. Daar is het rijk van geworden totdat de havens wat verzandden en Am sterdam de nieuwe haven werd." Bijna idyllisch De liefde voor haar nieuwe ge meente blijkt al groot te zijn als ze verder vertelt: ,,Een eiland als Mar ken is ook weer heel specifiek en prachtig. Daar hadden ze voor de afsluiting van het IJsselmeer een vloot van zo'n driehonderd bot ters. En Broek in Waterland is heel pittoresk, idyllisch bijna. Ik ben er echt ongelofelijk blij mee." Maar hoe blij Van der Weele ook is met 'haar' Waterland, Zeeland en Noord-Beveland zal ze nooit vergeten. ,,Er woont volop familie. Mijn moeder ook nog en daar kom ik vaak. Dan geniet ik van de ge neugten die Zeeland te bieden heeft. Dan pluk ik oesters bij de oesterput en dan loop ik door de polders. En in de zomer lekker zwemmen in de Oosterschelde." Jan van Ommen Goes Want de nieuwe supermarkt heeft een brutovloeroppervlak van 2200 vierkante meter. En dergelijke grote winkels staat de provincie Zeeland nu eenmaal toe in het Marconigebied in Goes, beter be kend als de meubelboulevard. Kleiner dan 1500 meter zou wel een probleem zijn geweest. Verder ziet de Raad geen belemmeringen voor de aanwezigheid van een tweede Lidl in Goes. De hoogste bestuursrechter wees gisteren in een einduitspraak dan ook alle be zwaren van concurrent Dirk van den Broek van de hand. De Raad ziet geen belemmeringen voor de aanwezigheid van een tweede Lidl in Goes Volgens Dirk was er geen ruimte voor nog een supermarkt in Goes, en al helemaal niet voor zo'n grote. Volgens Detailconsult BV, die na mens Dirk een rechtszaak tegen de gemeente Goes aanspande, zal de nieuwe Lidl - die inmiddels al open is - tot leegstaande winkels in het centrumgebied leiden. Ook vreest Detailconsult dat andere su permarkten in het Goese over de kop zullen gaan. Ontwrichting De Raad van State stelt evenwel vast dat er weliswaar meer concur rentie zal ontstaan en dat er moge lijk een supermarkt het niet gaat redden. Maar dat is nog geen reden om dit plan af te schieten. Immers, dat kan alleen maar als blijkt dat er zoveel winkels en supermarkten failliet zullen gaan, dat er sprake is van een volledige ontwrichting van het winkelbestand in Goes. En de kans daarop lijkt uitgesloten, zo blijkt uit de uitspraak. GOES Goes moet de bereidheid uitspreken een aantal kinderen uit Griekse vluchtelingenkam pen op te vangen in de eigen ge meente. Met dat doel én 275 handtekeningen trokken verte genwoordigers van de kerken gis teren naar het stadskantoor. De handtekeningen zijn door inwoners onder een petitie gezet. De initiatiefnemers van het Dia conaal Platform Goes, een sa menwerkingsverband van een aantal kerken, zeggen dat het er veel meer hadden kunnen zijn in normale tijden. Nu zijn vrijwel uitsluitend online handtekenin gen ingezameld. Op de markt staan, langs deuren gaan en lijs- ten in de kerk leggen, vonden ze nu niet verstandig. Krachtig signaal De petitie en de handtekeningen werden in ontvangst genomen door burgemeester Margo Mul der. Ze sprak van een krachtig signaal dat ze gaat overbrengen aan de gemeenteraad. De petitie roept de gemeente ook op nog maals in Den Haag aan te dringen op het opnemen van 500 minder jarige vluchtelingen die nu onder erbarmelijke omstandigheden in de Griekse kampen zitten. Zo'n oproep werd op aandringen van de raad vorig jaar al een keer ver stuurd. donderdag 11 maart 2021 'Waterland bleek een voltreffer' De uit Colijnsplaat afkomstige Marian van der Weele is de nieuwe burgemeester van Waterland. foto gemeente waterland De uit Colijnsplaat afkomstige Marian van der Weele wordt vandaag geïnstalleerd als nieuwe burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente Wa terland. Met dorpen als Broek in Waterland en Marken en de stad Monnickendam een droom aan het water voor de Zeeuwse: ,,Ik had het niet beter kunnen tref fen." Willem Adriaansens Colijnsplaat - Marian van der Weele Juist omdat de nieuwe Lidl-su- permarkt aan de Goese Marco nistraat groter is dan 1500 vier kante meter, is die niet in strijd met het provinciale beleid, zo blijkt uit een einduitspraak van de Raad van State.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51