Schouwen-Duiveland voert opnieuw kliko-controles uit Aldi vult het gat van de Spar in Burgh-Haamstede 7 OOGCAFÉ CONTACT MET LOTGENOTEN Toen Jos van IJsseldijk hoorde dat hij blind werd, stond de wereld op zijn kop. Maar hij is niet het type om bij de pakken neer te zitten én het Oogcafé in Middelharnis kwam op zijn pad. Hoog tijd om ook zoiets in de buurt te beginnen. Op 11 mei opent een Oogcafé in Nieuwerkerk. Sinds de Zierikzeeënaar drie jaar geleden bij het Oogcafé op Goeree- Overflakkee de drem pel overstapte, heeft hij er talloze contacten opgedaan. Herkenbare verhalen gehoord, leerzame lezingen bijgewoond, leuke uitstapjes gemaakt én ont zettend veel opgestoken. ,,Ik merkte door die omgang met mensen die ook blind en slecht ziend zijn wat er eigenlijk allemaal mogelijk is. Dan gaat er een wereld voor je open." Verwerkingsproces Een wereld die 10 jaar geleden, Van IJsseldijk was 56 en werkte als vrachtwagenchauffeur, bijna in één klap stil kwam te staan. Hij bleek de oogaandoening RP (reti nitis pigmentosa) te hebben. Ofte wel: Van IJsseldijk heeft koker- zicht en dat wordt steeds erger. ,,Ik heb al best veel ingeleverd en je weet niet waar het stopt. Dat is een heel verwerkingsproces." Hij raakte niet alleen zijn zicht kwijt, maar ook zijn baan en con tacten die hij had via werk of sport. Om sociale contacten op te doen onder lotgenoten stapte hij op de bus naar het Oogcafé in Middelharnis. ,,Daar hing een hele leuke en ontspannen sfeer. Het klikte enorm." Niet in de laatste plaats door het enthousiasme van Leo Wessel uit Melissant; oprichter van dat Oog café en sinds begin dit jaar voor zitter van het kernteam van de gloednieuwe Oogvereniging Zee land. Ook Wessel, die de oogaan doening hoge myopie heeft en zo goed als blind is, is geen type om in een hoekje weg te kruipen. Voor 100 procent accepteren dat je je zicht kwijt bent, lukt nooit. Maar 95 procent is haalbaar Hij ging revalideren in het Loo Erf, ontmoette daar zijn - ook blinde - aanstaande vrouw Bianca. Hij reisde haar achterna naar haar woonplaats Melissant. Wessel moest bergen verzetten om zich, zonder zicht, te kunnen settelen in die onbekende woonomgeving. De oprichting van het Oogcafé hielp hem daarbij. ,,Het onderlinge contact dat je er op doet en de vriendschappen die er uit voort komen zijn heel waardevol. Ik ben blij dat het Oogcafé er is." Om ook mensen op Schouwen- Duiveland de kans te geven in de buurt een Oogcafé te bezoeken, wordt er vanaf dinsdag 11 mei eens in de maand Oogcafé gehouden in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. Centraal gelegen en goed bereik baar met de bus. Naast beide heren doet Scarlet Poppeliers uit Zierik- zee aan het initiatief mee. Een heel laagdrempelige manier Ook zij heeft hoge myopie, maar ze kan goed zien. Dat was drie jaar geleden even heel anders toen haar netvlies opeens losliet. ,,Mijn behoefte aan informatie was groot, maar ik wist niet hoe te beginnen. Het Oogcafé kan een heel laag drempelige manier zijn om infor matie en ervaringen te delen. Daarom doe ik graag mee." Want 100 procent accepteren dat je je zicht kwijt bent of raakt, lukt nooit. ,,Maar 95 procent is haal baar", zegt Wessel. Het Oogcafé, ook bedoeld voor vrienden en fa milie, helpt daarbij. Daarmee valt de gemeente terug op een maatregel die tien jaar geleden ook werd ingevoerd. Vooral de groene rolcontainer, bedoeld voor groente-, fruit- en tuinafval, moet het nogal eens 'ontgelden'. Chauf feurs en vuilnismannen merken steeds vaker dat restafval bij het groenafval belandt. Handhavers gaan daarom nog dit jaar steekproefsgewijs kliko's in heel de gemeente controleren, zegt wethouder Ankie Smit. Ook wordt geprobeerd om het verkeerde weg gegooide afval te herleiden naar diegene die het weggooide. ,,Dit jaar wordt daarom ruim geïnves teerd in het toezicht en handhaving van onjuiste aanbieding van afval stoffen", zegt Smit. Aan het eind van het jaar wordt bekeken wat de maatregelen hebben opgeleverd. Gedumpt Sinds de invoering van het diftar- systeem ziet de gemeente een toe name in het verkeerd aangeboden, huishoudelijk restafval. Dat heeft er mogelijk mee te maken dat inwo ners per keer dat de grijze kliko aan de weg wordt geleegd, moeten be talen. ,,Dat afval wordt bijvoorbeeld ook in papier-, kunststof- en kle- dingcontainers gedumpt", zegt Smit. „Eveneens wordt er vrij regel matig huishoudelijk restafval in de gemeentelijke prullenbakken ge dumpt of naast de ondergrondse containers gezet." In 2011 zette Schouwen ook al kliko-controles in. Dat werd toen niet bepaald met gejuich ontvan gen. Verschillende fracties vonden dat het college te ver ging met het snuffelen in afval omdat de privacy van inwoners daardoor onevenre dig werd geschaad. ruime maand na de sluiting van de Spar-supermarkt aan de Noordstraat in Burgh- Haamstede is duidelijk wat er op de lege plek komt: de Aldi gaat het gat opvullen. Hoe lang de supermarkt blijft en wanneer de Aldi precies de deuren opent, is nog onduide lijk. ,,Het gaat om een tijdelijke verhuur en de winkel opent naar verwachting in het tweede kwartaal van dit jaar", zegt een woordvoerder van de Market Plaza Group, die eige naar is van het pand. ,,Alles heeft te maken met de ont- wikkeling van de entree van Burgh-Haamstede en de ver plaatsing van de winkels naar die plek." Als de Albert Heijn, Etos en Gall&Gall naar de entree van het dorp verhuizen, verhuist de Aldi mee. Dat is tussen de vastgoedafdeling van Market Plaza Group, Project Develop ment Burgh-Haamstede BV, en Aldi Vastgoed BV afgespro ken. De vestiging van een Aldi-su- permarkt wordt gezien als aanvulling op het huidige winkelaanbod in Burgh- Haamstede. donderdag 11 maart 2021 SD Ook als je blind bent kan er nog veel Esme Soesman Nieuwerkerk - Leo Wessel Het eerste Oogcafé is op 11 mei in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk van 14.00 tot 16.30 uur. Info via: 54ijssel@zeelandnet.nl Nog dit jaar worden kliko-con- troles uitgevoerd op heel Schou wen-Duiveland. Dat gebeurt omdat huishoudelijk restafval te vaak in de verkeerde container belandt. Michiel Bouwman Zierikzee BURGH-HAAMSTEDE Een Jos van IJsseldijk en Scarlet Poppelier in Ons dorpshuis in Nieuwerkerk waar ze vanaf 11 mei maandelijks Oogcafé houden, FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50