Beheer twee dorpshuizen geregeld Colijnsplaatse Marian wordt burgemeester van Waterland Test met wapens tegen gele bieslelie Burgemeester woedend over leksteken banden 6 Koepel neemt exploitatie over Stichting Dorps- en Gemeen schapshuizen Schouwen-Duive- land (SDGH) neemt met terug werkende kracht de exploitatie over van de dorpshuizen. De dorpsraad van Scharendijke had dat verzoek vorig jaar ingediend bij de gemeente en eigenaar Zeeuw- land. Nu de overdracht rond is, valt een enorme last van de schouders van de dorpsraad. De vrijwillige beheerders van De Putmeet stop ten eind 2019 al. Sindsdien zorgde de dorpsraad voor de exploitatie. Een zoektocht naar nieuwe be- De druk van het beheren is in deze tijd zwaar heerders leverde niets op. Tanny de Rooij van de dorpsraad ziet de overname als iets positiefs. ,,We zijn er blij mee. De boekhouding en verantwoording zijn bij een ge oliede machine als het SDGH in goede handen. Wij runnen nu an derhalf jaar het dorpshuis en zoe ken liever niet zelf naar een nieuwe beheerder. De druk van het beheren is in deze tijd zwaar." De dorpsraad blijft betrokken en meehelpen bij het organiseren van evenementen in het dorpshuis. ,,Dat gaat als er weer meer moge lijk is gewoon door", vertelt De Rooij. ,,We keren feitelijk terug bij de stichting. Toen er in november 2011 betonrot in de vloer werd ge constateerd, ging De Putmeet lange tijd dicht en zelfstandig ver der. Het bordje op de muur met daarop de link naar de stichting werd toen weggehaald. Binnen kort gaan we tijdens een officieel momentje dat bordje weer ophan gen." Verhuizing In Nieuwerkerk speelt een soort gelijk verhaal. Het dorpshuis wordt er al vijftien jaar geëxploi teerd door vrijwilligers. Dat ge beurt al zeker tien jaar zonder subsidie. Door de verhuizing van Kibeo naar de openbare basis school en de coronacrisis heeft Ons Dorpshuis te weinig inkom sten om de huur te kunnen beta len aan Zeeuwland. De huur over 2020 nam de gemeente voor haar rekening. Een onderzoek hoe het voortaan beter kan, is inmiddels afgerond. Ook in Nieuwerkerk gaat SDGH de exploitatie vanaf 1 januari 2021 (tot einde 2027) draaien. Met deze overdracht wordt de toekomst van dorpshuizen en daarmee de leefbaarheid gewaar borgd, stelt de gemeente. ,,Iedere kern van Schouwen-Duiveland moet een accommodatie blijven houden waar mensen elkaar kun nen ontmoeten en samen activi teiten ondernemen. Zierikzee is een uitzondering met twee ac commodaties." De uit Colijnsplaat afkom stige Marian van der Weele wordt vandaag geïnstal leerd als nieuwe burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente Waterland. Met dorpen als Broek in Waterland en Marken en de stad Monnickendam een droom aan het water voor de Zeeuwse: ,,Ik had het niet beter kunnen tref fen." Want al is Van der Weele al sinds haar 18de weg uit Zeeland, zij voelt zich nog steeds een Zeeuw. Om dat te bewijzen gooit zij er gelijk een paar zinnen plat Noord-Bevelands uit. ,,Maar laten we het maar bij ABN houden, dat lijkt me beter. Al blijf ik een Zeeuw in hart en nieren." De nieuwe burgemeester van het Noord-Hollandse Waterland groeide op in Colijnsplaat. ,,Na de middelbare school in Goes (Sint Willibrord) ben ik gaan studeren in Amsterdam. Daar ben ik blijven hangen. In 1996 ben ik nog ge trouwd in het kerkje van Kats. Toen we in '98 een zoon kregen hebben we vanuit Amsterdam de ruimte opgezocht in Ouderkerk aan de Amstel." Daar heeft de politieke carrière van de Colijnsplaatse een vlucht genomen. ,,Begin deze eeuw ben ik lid geworden van D66 en ben ik in het bestuur gegaan en in de ge meenteraad van Ouder-Amstel. De laatste zeven jaar was ik er wet houder. Vorige week donderdag ben ik afgezwaaid." Dat Van der Weele in de politiek zou belanden is niet echt heel ver- Politiek is me met de paplepel ingegoten - Marian van der Weele bazingwekkend, gezien het nest waaruit ze komt. ,,Politiek is me met de paplepel ingegoten. Mijn opa was vroeger raadslid in wat toen nog de gemeente Kortgene was. Mijn vader was later raadslid en wethouder voor de gemeente Noord-Beveland en mijn broer Kees heeft er daar ook twee ter mijnen opzitten als raadslid." En nu wordt ze zelf dan burge meester. Niet van Noord-Beve land, maar van Waterland. ,,Het speelde al langer. Mensen vroegen wel eens aan me of een burge meesterschap niks voor me was. Maar ik moest echt een klik voelen met de gemeente waar ik op zou solliciteren. Na de zomer kwam Waterland voorbij en toen ben ik me gaan oriënteren." Neus in de boter Dat bleek een voltreffer: ,,De nieuwe gemeente moest een com binatie hebben van platteland en groen, maar ik wilde per se ook aan het open water zitten. Dus ik had het niet mooier kunnen tref fen. Met Monnickendam, Broek in Waterland, Marken en de prach tige uitgestrekte veenweidepol- ders. Ik val met mijn neus in de boter!" Hoe blij zij ook is met Wa terland, Noord-Beveland zal ze nooit vergeten. ,,Mijn moeder woont er nog en daar kom ik nog vaak. Dan geniet ik van de geneug ten die Zeeland te bieden heeft. Dan pluk ik oesters bij de oester put en dan loop ik door de polders. En in de zomer lekker zwemmen in de Oosterschelde." Staatsbosbeheer begint morgen met een proef om daar achter te komen. Het gele stervormige bloe metje met zijn zwaardachtige bla deren ziet er misschien wel schat tig uit, maar het is een uitheemse soort die alles overwoekert. De plant is al op verschillende plaatsen in Zeeland gezien, zoals Dishoek en Veere op Walcheren, maar ook op de Grevelingendam bij Bruinisse. Op die laatste plek groeit de gele bieslelie verspreid over twee hectare en daar gaat Staatsbosbeheer de proef uitvoe ren. De resultaten worden gedeeld met de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) en het Kennisnetwerk Invasieve Exoten. Met een lans wordt dan dat plantje onder stroom gezet - Piet van Loon, boswachter Hoe lang de lelie al in ons land is, is niet bekend, zegt boswachter Piet van Loon. ,,Dat is lastig te zeg gen. De soort wordt wel veel als tuinplant gebruikt." De versprei ding gaat heel snel. ,,De plant pro duceert vrij zware zaden op olie- basis. Die kleven vast aan alles wat langskomt. Dat kunnen land bouwmachines zijn, maar ze kun nen ook aan schoenzolen van wandelaars blijven plakken. En dus ook letterlijk zo vanuit de tuin in de natuur komen." Duurst Welke methode van bestrijding het beste werkt, zal in het najaar bekend worden. Elektrocuteren is in elk geval het duurst, volgens Van Loon. ,,Met een lans wordt dan specifiek dat plantje onder stroom gezet. Het vocht in de cellen gaat koken, waardoor de plant vanbin nen kapotgaat en niet meer in het zaad komt." Met wortel en al pluk ken gebeurt handmatig. Uitsteken, ofwel plaggen, en maaien kan ma chinaal. De burgervader dreigt camera beelden van het incident te overhandigen aan de politie. 'Als iemand het blijkbaar stoer vindt om dit te doen, wees dan donderdag 11 maart 2021 SD De uit Colijnsplaat afkomstige Marian van der Weele is de nieuwe burge meester van Waterland. Vandaag wordt zij geïn stalleerd. Inwoners van Scharendijke en Nieuwerkerk hoeven zich geen zorgen te maken dat hun dorps huizen definitief sluiten. De ex ploitatie van De Putmeet en Ons Dorpshuis wordt overgenomen door de eilandelijk dorpshuizen- koepel. Daarmee zijn directe fi nanciële zorgen van de baan. Gerrit van Loon Scharendijke/Nieuwerkerk - Tanny de Rooij, dorpsraad Scharendijke Willem Adriaansens Colijnsplaat Elektrocuteren, uitsteken, met wortel en al plukken of maaien en wegzuigen: wat werkt het beste tegen de gele bieslelie? Valeska Nastaly Bruinisse ZIERIKZEE Burgemeester Jack van der Hoek van Schou- wen-Duiveland heeft op de fa- cebookpagina van zijn ge meente woedend gereageerd. In de nacht van dinsdag op woensdag werden op de par keerplaats bij het gemeente huis bij drie boa-dienstvoertui gen en een auto van het Zor- gloket banden lekgestoken. 'Dit is kwalijk en zorgelijk, maar ook een laffe daad.' ook zo stoer jezelf alvast te melden.' Hij is boos over het feit dat ie mand de auto's heeft vernield. 'Wij snappen niet waarom, en de schade kunnen wij met el kaar als gemeenschap betalen. Ook de banden van een auto van het Zorgloket zijn vernield. Daardoor kunnen afspraken thuis bij onze inwoners met een beperking, of onze kwets bare ouderen, helaas niet door gaan.' Hij benadrukt nog maar eens dat boa's niet alleen maar be zig zijn met coronamaatrege len. 'Ze doen zoveel meer.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49