Eenschop onder de kont op bestelling 10 ZEELAND FLORIS ALKEMADE RIJKSBOUWMEESTER Sanny Ensing en Marloes Mat thijssen uit Middelburg ont moetten elkaar op een saaie net werkborrel en kwamen erachter dat ze veel gemeen hebben: ze studeerden allebei cultuurwe tenschappen, ze werken allebei als tekstschrijver en ze werken al lebei aan een boek. Of ja, dat pro beren ze. Want het komt er vaak niet van. Ensing en Matthijssen besloten elkaar te helpen, door re gelmatig te bellen hoever ze al waren. Die schop onder de kont kun nen meer mensen gebruiken, wisten ze. ,,Het is zo moeilijk om te beginnen aan iets wat je altijd al hebt willen doen", vertelt En sing. ,,Je hebt twijfels, omdat je denkt dat j e idee niet goed genoeg is. Bovendien is het gemakkelij ker om anderen aandacht te ge ven dan die tijd voor jezelf vrij te maken. Zeker als je kinderen hebt. Al het rationele, alles wat moet, wint het altijd van je dro men. We zeiden: hier moeten we meer mee doen." Linker- en rechtersok En zo werd het Deadline Bureau geboren. Wie ook een duwtje in de rug kan gebruiken, kan er een deadline kopen. Eentje met een duur van maximaal twee maan den, in de vorm van telefoontjes om je aan je doel te houden. Een tje van maximaal vier maanden, met brainstorm en nog meer te lefoontjes. En eentje van maxi maal zes maanden, met óók nog een stappenplan, een evaluatie en nóg meer telefoontjes. Of je doet iemand een SOK (Schop Onder je Kont) cadeau, met aan het begin een linkersok en aan het eind een rechtersok. Tenminste, als de deadline is gehaald. Onzin? Helemaal niet, zegt Matthijssen. ,,Het past bij een tijd van passieprojecten, start-ups en personal shoppers. Er zullen vast mensen zijn die ons idee totaal absurd vinden, maar er zijn ook genoeg mensen die dit nodig hebben. Een stok achter de deur. Een telefoontje van een wild vreemde, zodat je je misschien schaamt en beter je best gaat doen." Het bureau heeft ook een onli- neplatform, waar uitstellers el kaar kunnen vinden. Creatief werk is raar werk, zegt Matthijs- sen. ,,Maar het is fijn om te weten dat je niet de enige bent die wel eens focus mist, of vastloopt in een tekst. Die platformclub telt nu honderd leden, we hebben al sokken verdeeld en ook al klanten binnengehaald. Zoals een film maker die ook boeken wil schrij- Al het rationele, alles wat moet, wint het altijd van je dromen ven. Als zij haar doelen niet haalt, moeten we een geldboete uitde len. Die straf heeft ze overigens zelf bedacht." En hun eigen projecten? En- sing maakt eindelijk stappen met haar young adult fantasyroman, Matthijssen is gevonden door een literaire uitgever. Alleen moet die debuutroman nog wel af. Ensing lacht. ,,We zijn dus een compleet nieuw bureau begon nen om uitstellen te bestrijden, met tij d die we ook aan schrijven zouden kunnen besteden. En toch, alleen al die herkenning is zo fijn. We zijn niet gek. We zijn uitstellers." enoeg gesomberd. We staan aan het begin van een nieuw tijdperk. Met minder vervuiling, meer kwaliteit van leven. Kortom: met meer plezier en gezondheid. En wat nou leuk is: Zeeland kan van die nabije, po sitieve toekomst profiteren en er een rol van betekenis in spelen. Want de provincie heeft ruimte, ligt tussen twee wereldhavens en, als je goed kijkt, mooi centraal in de we reld. Nu nog een beetje durf en onderne merschap. Rijksbouwmeester Floris Alkemade (1961) zit aan een antieke werktafel in zijn monumentale, ooit door een sigarenfabri kant gebouwde woning in Sint-Oedenrode, net ten noorden van Eindhoven. Zo gauw hij begint te praten, pakt hij viltstift en pa pier en maakt bij elk onderwerp een schetsje. Typisch een architect voor wie kij ken en denken ook tekenen is. Als het over het werken aan een duurzame toekomst gaat, een toekomst waarin we komende ge neraties niet laten zitten met de rotzooi die wij achterlaten, tekent hij een curve. Die als een smiley getekende lijn geeft weer waar we zitten bij het werken aan een leefbaarder wereld. Hij zet een streepje net voorbij het dieptepunt, op de opgaande lijn. Of we die lijn naar boven kunnen doortrekken, dat zal afhangen van de beslissingen die we nemen voor de komende twintig tot dertig jaar. Hij is positief gestemd. Dat liet hij al ho ren in zijn vorig jaar verschenen essay De toekomst van Nederland. Na eeuwen van roofbouw op de natuur vertelt hij over mo gelijkheden om ons uitgeputte landschap weer vitaal en toekomstbestendig te maken. Een jaar coronacrisis heeft dat optimisme niet getemperd. Integendeel. De pandemie heeft juist nieuwe kansen gebracht. Zoals meer thuiswerken en het daardoor beper ken van de mobiliteit, een mogelijkheid waarvan we het realiteitsgehalte niet zo hoog hadden ingeschat. Stadslandgoed Ritthem We zijn naar Sint-Oedenrode afgereisd met het idee dat de rijksbouwmeester ideeën heeft voor een Zeeuwse toekomst. Dat klopt. Niet omdat hij kind aan huis is in de provincie. Sinds 2008 leidt hij zijn eigen bu reau FAA (Floris Alkemade Architect) met projecten in binnen- en buitenland. Hij werkte onder meer aan grootschalige archi tectuurprojecten in Frankrijk, waaronder de transformatie van het zeshonderd meter lange entrepotgebouw Macdonald in Parijs. In 2015 werd hij benoemd tot rijksbouw meester en kreeg hij volop te maken met de renovatie van het Binnenhof en Huis ten Bosch. Op 1 september loopt zijn termijn af. Hij was nauw betrokken bij het in Zeeland enthousiast ontvangen plan voor een stads- landgoed rond het nieuw te bouwen justiti eel complex bij Ritthem: ,,Een landschaps inrichting die je vroeger in Zeeland veel bij buitenplaatsen zag. Voor iedereen toegan kelijk, dat is het mooie. Zo zorg je dat het justitieel complex meer wordt dan een troostprijs en zelfs meer kan bieden dan de marinierskazerne die niet is doorgegaan." We staan voor een omslag, een wereld wijde verandering. We kunnen het, denkt Alkemade. Ook u en ik. In zijn essay vertelt hij hoe hij als middelbarescholier dreigde te ontsporen. Zijn ouders namen daarop een rigoureus besluit en stuurden hem naar een kloosterschool in België. Die middeleeuwse Milieu bewuste jongeren uit Duitsland, die zou je juist in Zeeland goed kunnen ontvangen donderdag 11 maart 2021 GO Volg je hart! Vervul je diepste wensen! Allemaal leuk en aardig, maar er moet ook brood op de plank komen. En als je dan eindelijk besluit de tijd te nemen om je dromen waar te maken, sta je toch weer wasgoed te vouwen. Daarom is er nu het Deadline Bureau. Wendy Wagenmakers Middelburg - Sanny Ensing, Deadline Bureau Meer informatie en tarieven op deadlinebureau.nl. Marloes Matthijssen (links) en Sanny Ensing van Deadline Bu reau: voor een stok achter je deur. foto dirkjan gjeltema Jan van Damme Sint-Oedenrode Floris Alke made: ,,Er is een heront dekking van Nederland aan de gang." FOTO ARENDA OOMEN - Floris Alkemade

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38