EENS EEN ZEEUW... 9 Ze heet Van Kessel en woont in het Limburgse plaatsje Kessel. Oorspronkelijk komt Dorinda van Kessel-Kroon (43) uit Terneuzen, een plek waaraan ze dierbare herinneringen heeft, maar ook verdrietige. ,,Het doet soms pijn om herinnerd te worden aan het verleden." ,,Zeker, zowel in mijn werksituatie als privé krijg ik er opmerkingen over. Oudere mensen herkennen de naam en stellen direct de vraag of ik bepaalde mensen ken die uit Kessel komen. Ons kent ons. Op die manier leer ik nog meer van de historie. Daarom ben ik ook lid van de Facebookgroep Herinne ringen aan Kessel..., zodat ik me kan blijven verdiepen in hetgeen hier vroeger was en wat er van daag de dag speelt." ,,Door het volgen van de liefde. Vanaf 1999 heb ik gedurende vier jaar een langeafstandsrelatie ge had, ieder weekend waren we bij elkaar. Mijn man, toen nog vriend, was meer in Terneuzen dan ik bij hem. Hij had een auto en ik geen rijbewijs. Als ik naar Limburg ging, deed ik dat met het openbaar vervoer. Ritjes Terneuzen-Kessel kostten me ongeveer acht uur aan reistijd, maar het was het allemaal waard. In 2003 heb ik mijn rijbe wijs gehaald, en werd het reizen gemakkelijker. Twee jaar later ben ik naar Kessel verhuisd." ,,Ik werk in een zorginstelling voor oudere mensen in de functie ver zorgende IG (individuele gezond heidszorg, red.). Momenteel is het, mede door corona, een druk be roep. Cliënten zien vanwege de maatregelen minder familie, dus wordt er van zorgverleners meer verlangd. We moeten proberen cliënten een goed gevoel te blijven geven. Extra aandacht door middel van een praatje en we kijken altijd of we kleine wensen kunnen reali seren. In de carnavalsperiode is heel Limburg normaal rood-geel- groen versierd en barst de gekte los. Een schril contrast met dit jaar, want er was weinig tot niets te doen. Juist dan is het een uitda ging om cliënten toch te vermaken door te kijken wat er mogelijk is. Een versiering op je kleding, car navalsmuziek opzetten die door de gangen schalt. We hadden zelfs een eigen carnavalsprins in het huis." ,,De vraag die ik het meeste krijg is Mis je de zee dan niet?". Ik geef eerlijk toe dat ik die heel erg mis. Als ik in Zeeland ben, wil ik eerst de zee zien en ook vlak voordat ik weer naar Kessel ga. Hoe woester de zee, hoe rustiger ik word. Ik kan uren aan het water zitten, met en kel de stilte om me heen. Natuur lijk hebben ze hier in Limburg mooie natuurgebieden en je kunt heerlijk wandelen langs de Maas of in het bos. Maar een stilstaand bos is toch wel iets anders dan een bewegelijke zee." ,,Dan denk ik vooral aan mijn ou ders. Mijn vader is een echte Ter- neuzenaar, hij was internationaal vrachtwagenchauffeur. Mijn moe der was een Amsterdamse en om dat mijn vader vaak op pad was, waren mijn moeder en ik veel sa men. Op een gegeven moment merkte ik dat ze veel 'simpele' din gen vergat. Ze wist bijvoorbeeld niet meer hoe ze koffie moest zet ten of welke boodschappen ge haald moesten worden. Op 58-ja- rige leeftijd kreeg ze de diagnose FTD (frontotemporale dementie), dat was het begin van een moei lijke periode. Ik stond op het punt om te gaan samenwonen in Kessel, maar ik kon het niet over mijn hart verkrijgen mijn moeder achter te laten. Mijn broer was al het huis uit. Totdat mijn vader met pensi- oen ging, heb ik de zorg voor mijn moeder op me genomen. Uitein delijk heeft mijn moeder van 2006 tot 2016 in een verpleeghuis ge woond en heeft ze alle zorg, liefde en steun gehad van ons en van het verplegend personeel." ,,Van 2005 tot 2016 ging ik ieder weekend naar Terneuzen. In die tijd was ik veel te vinden bij mijn moeder in het verpleeghuis. Ik probeerde er voor haar te zijn, ook al viel de herkenning op een gege ven moment weg. Zij was ineens het kind en ik de moeder. Een vreemde gewaarwording, waar ik veel verdriet van had. Na het over lijden van mijn moeder, ben ik een tijdje minder in Terneuzen ge- Als ik in Zeeland kom, wil ik eerst de zee zien. Hoe woester het water, hoe rustiger ik word weest. Oudjaarsavond 2018 viel er wederom een bom op ons leven. We kregen die avond te horen dat mijn broer was opgenomen in het UZ Gent. Het bleek dat hij acute myeloïde leukemie (AML) had en 2019 werd één van de meest hef tige jaren ooit. In dat jaar zijn we elk vrij moment bij hem geweest om hem te ondersteunen. In mei heb ik nog een stamceldonatie- traject ondergaan in de hoop dat de AML bestreden kon worden. Juli 2019 kregen we te horen dat er geen behandeling meer mogelijk was. Op dat moment vroeg mijn broer of ik bij hem wilde blijven tot het einde. Ik heb zorgverlof op genomen om hem bij te staan in zijn laatste levensfase." ,,Dit was een hele dierbare tijd. In het bijzijn van zijn twee kinde ren en allen die hij liefhad is hij op 44-jarige leeftijd overleden. Ik kom sindsdien veel minder in Ter- neuzen, het doet soms pijn om herinnerd te worden aan het ver leden. Het leven gaat inderdaad door, maar het gemis is zeer groot. In overleg met mijn vader en neef jes heb ik de urn van mijn moeder en broer naar Limburg gehaald. Ze zijn bij elkaar in het columbarium in Kessel, waar ik zeer vaak even naartoe ga." donderdag 11 maart 2021 'Een stilstaand bos is toch iets anders dan 'n bewegelijke zee' Dorinda van Kessel: ,,Van 2005 tot 2016 ging ik ieder weekend naar Terneuzen, vooral naar mijn moe der in het verpleeghuis." foto privécollectie Hans Puik Spreken mensen je erop aan dat je naam en woonplaats overeen komen? Hoe komt een Zeeuw in Kessel? Wat voor werk doe je? Hoe reageren mensen als je zegt dat je uit Zeeland komt? Welke herinneringen heb je aan je jaren in Terneuzen? Hoe vaak ben je nog in Zeeland te vinden? - Dorinda van Kessel-Kroon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37