Prachtige foto's wachten op bezoekers II Windkracht 7, maar geen Slag om Domburg 7 MARIE TAK VAN POORTVLIET MUSEUM COLLECTIE BIJZONDERE BEELDEN/ Een museum vol prachtige foto's van Domburg. Maar niemand kan ze zien omdat het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg nog voor onbepaalde tijd geen bezoekers mag ontvangen. Maar conservator Franciscavan Vloten blijft positief. „Ik hoop dat we met Pasen beperkt open mogen." Ze heeft de afgelo pen maanden ge bruikt om een nieuwe expositie in te richten, zodat ze be zoekers kan ontvangen als het Ma rie Tak weer open mag. Het idee voor deze foto-expositie kreeg ze toen ze in 2020 zat na te denken over de voorjaarsexpostitie 2021 in het Marie Tak van Poortvliet. Op dat moment was de corona crisis al volop aan de gang en be sefte ze dat het geen zin had dure schilderijen in bruikleen te nemen voor een nieuwe expositie over Domburg als kunstenaarskolonie. ,,Want die zou misschien niet door kunnen gaan." Bovendien wilde ze al lang een fototentoon- stelling maken en besloot ze foto grafen met een passie voor Dom burg uit te nodigen om werk in te sturen. Tot haar grote plezier, zegt ze, was fotojournalist Vincent Mentzel, jarenlang werkzaam voor NRC Handelsblad, bereid samen met haar een keuze te maken uit het grote aanbod. Het is zelfs zo groot dat ze in 2022 een tweede ex positie met foto's over Domburg kan houden. Achter de nu nog gesloten deu ren van het museum is goed te zien dat de paalhoofden van Dom burg nog steeds kunstenaars in spireren. Meer dan een eeuw gele den werd iemand als Piet Mondri aan daardoor al gegrepen. Bijna alle veertien geselecteerde fotogra fen wagen zich ook aan het in beeld brengen van de paalhoofden. Dat levert heel bijzondere foto's op. Van een intrigerende plaat van alleen maar schaduwen door Vin cent Mentzel, een bijna abstracte dronefoto door Jan de Jonge tot en met een foto als een Japanse haiku door Cees Maas. Hij laat een ver stilde zee zien waar de koppen van twee paalhoofden opdoemen als uitroeptekens. Ik hoop dat we met Pasen beperkt open mogen En natuurlijk zijn er ook de zonsondergangen en foto's van Domburg bij zonsopkomst. Onder andere van de geboren en getogen Domburger Ko Jan Provoost. Hij is volgens Francisca van Vloten sinds hij fotografeert altijd op zoek naar de perfecte foto. Hoewel dat vol gens hem nog niet is gelukt zijn ze absoluut het aanzien waard. Ze la ten het strand van Domburg, de paalhoofden, de zee en de lucht zien op de mooiste momenten. Heel bijzonder is ook de reeks van Eric-Jan Broedelet. Hij wan delt dagelijks met zijn hond Truus over het strand en neemt dan foto's. Dat levert een hele reeks zee- en strandbeelden op die blij ven uitnodigen om te bekijken. Net als de oude foto's van Jos Hu- gense senior die onder andere een winters Domburg laat zien. Van Vloten: ,,Lijkt wel Russisch." Re- née Roukema, nu de enige geselec teerde vrouw, heeft een fantas tisch oog voor details. Een foto van een duinovergang met daarachter alleen maar de 'helm' van de wa tertoren. Je moet het maar opmer ken. En zo zijn er heel veel foto's die de kijker dwingen om na het verlaten van het museum Dom burg in te gaan op zoek naar de plekken die die veertien vastleg den en te ervaren hoe fotogeniek Domburg nog steeds is. Hij snapt dat maar vindt het ook jammer. Want ook in 2020 kon er geen wedstrijd worden gehouden op de zee tussen Domburg en Westkapelle. Van Iersel weet on dertussen ook al dat hij de ko mende maanden geen vergunning krijgt. ,,Dus als het over een aantal weken weer lekker waait kunnen we wel individueel daar het water op maar we kunnen en mogen daar geen evenement houden." De Goesenaar vraagt zich intus sen wel af of het mogelijk is na de coronacrisis de windsurfwedstrijd ooit nog te houden. ,,Want de ge meente Veere gaat ook voor de dijk tussen Westkapelle en Domburg betaald parkeren invoeren." Het is nog niet bekend wanneer dat pre cies gaat gebeuren, noch hoeveel er betaald moet worden. Maar Van Iersel is er wel van geschrokken. Hij is dan ook van plan om samen met andere watersporters bij de ge meente aan te kloppen voor over leg. Hij heeft het dan over de golf- surfers en de kitesurfers die ook veel te vinden zijn op het water bij de dijk tussen Domburg en West- kapelle. Hij weet dat de gemeente Veere voor de voetballers van De Meeuwen in Zoutelande een speci ale regeling heeft bedacht zodat be zoekers van die club geen parkeer- geld hoeven te betalen. Ze kunnen vier uur lang gratis parkeren dank zij een speciale parkeerautomaat die op het terrein van De Meeuwen komt te staan. Van Iersel hoopt dat er voor zijn medesporters ook iets bedacht kan worden. ,,Zodat we kunnen blijven sporten op die plek." Hij is ook op de hoogte van het feit dat dat de gemeente Veere jaarabonnementen uitgeeft voor de goedkoopste parkeerterreinen langs de kust. ,,Maar dat gaat wel 150 euro kos ten." Dat vindt hij echt veel te veel. ,,Als we dat moeten betalen, zullen de meesten kiezen voor een andere surfstek. Bijvoorbeeld de Kop van Schouwen of de Maasvlakte." Hij zou dat jammer vinden want het water tussen Domburg en Westka- pelle is vaak ideaal om te surfen. ,,We kijken altijd naar het tij en de wind. Maar daar kunnen we vaak terecht. De golven lopen daar lek ker. Er is een mooie golfslag." donderdag 11 maart 2021 Emile Calon Domburg Francisca van Vloten midden tussen de foto's in het Marie Tak van Poortvliet Museum die niemand nog kan zien. foto lex de meester De paalhoofden van Cees Maas. foto cees maas - Francisca van Vloten, conservator De paalhoofden van Jan de Jonge. foto jan de jonge Spelende kinderen van Renee Roukema fotorenee roukema Winters Domburg van Jos Hugense sr. FOTOJOSHUGENSESR. M De winnaar van de vierde editie van De Slag om Dom burg, Matthijs van Dijk uit Ouddorp. foto PATRICK VAN IERSEL Windkracht 7 en meer. Ideaal dus om vandaag, morgen of za terdag de vijfde editie van de Slag om Domburg te houden zodat windsurfers uit binnen- en buitenland tegen elkaar kunnen strijden. Maar het evenement gaat niet door ondanks een mooie stevige wind. „Want er mogen nu in verband met de co ronacrisis geen evenementen worden gehouden", aldus orga nisator Patrick van lersel. ,,We krijgen geen vergunning van de gemeente." Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35