Sloop Machinefabriek dreigt Wijk zonder voorzieningen wekt onvrede 6 Zorgen om privacy passant „Allereerst een compliment dat technische innovaties worden in gezet om zuinig om te gaan met energie en lichtvervuiling wordt beperkt in de binnenstad", reageert fractievoorzitter Jeroen Louws. Toch heeft hij twijfels. ,,Niet tegen het systeem zelf maar wel of het op de goede manier geregeld is. Wat gebeurt er met de gegevens? Waar voor worden ze ingezet? Wie kan er bij?" Privacy van voorbijgangers, daar gaat het de PvdA om. Maar vol gens Michel Joosse van de ge meente is dat onderzocht en goed gekeurd. Door het bedrijf dat de ca mera's en de software heeft ge maakt, maar ook door privacy- ambtenaren van de gemeente. Foto maken Hoe werkt het? De camera telt 24 uur per dag, zeven dagen per week alle mensen en voertuigen die voorbij komen. Dat tellen gebeurt door een foto te maken. Het sys teem herkent of het een wandelaar, fiets of auto is. Dat wordt geregistreerd, net als de tijd en de plaats. Daarna gooit het systeem de foto meteen weg. Eén keer per uur wordt een foto be waard, om te controleren of het sys teem werkt zoals het moet: is het inderdaad een fietser die is geteld? Maar de persoon wordt automa tisch geblurd. Hacker De foto's worden een maand be waard op een server in Europa en vallen onder de privacyregels van de Europese wetgeving, zegt Joosse. ,,Alleen mensen die daarvoor toe stemming hebben, kunnen er dan bij. Het enige risico dat volgens de deskundigen dan nog bestaat, is als een hacker die server kraakt en ook het blurren ongedaan maakt." In de binnenstad hangen nu drie passantentellers: twee in het gebied Schuiffelstraat-Schutterhofstraat- Beddewijkstraat en één op de Nieuwe Burg. Bewoners en onder nemers in de buurt zijn erover geïnformeerd. ,,We hebben geen enkele reactie gekregen'', zegt Joosse. Eerdere ervaringen Dat de PvdA toch schriftelijke vra gen stelt, komt door eerdere erva ringen met slimme systemen waar bij de privacy niet goed was gere geld, legt Louws uit. ,,Bijvoorbeeld met de registratie van het gebruik van ondergrondse afvalcontainers. Deze vragen stellen we dus uit voorzorg." En stel nou dat er een misdrijf heeft plaatsgevonden vlakbij een passantenteller, en de politie wil de beelden gebruiken? ,,Dan zou het wel net gaan om dat ene beeld dat per uur wordt opgeslagen en waar iemand onherkenbaar op staat", zegt Joosse. ,,Alle andere foto's zijn al weggegooid." Omwonenden die de Machinefabriek als historisch, industrieel Vlissings erfgoed willen behouden, vinden geen gehoor bij zes oppositiepartijen. VVD, SGP, POV, CDA, PvdA en D66 willen geen geld steken in herstel van het casco van de voor malige fabriek, maar vragen een onderzoek naar (gedeeltelijke) sloop van het gebouw en 'ont- wikkelmogelijkheden' van het vrijkomende terrein. Ze dienen donderdagavond een amende ment in met die strekking. De oppositiepartijen lieten be gin dit jaar al weten weinig te zien in het opknappen van de fa briek, terwijl alleen nog maar ze- ker is dat er enkele honderden parkeerplaatsen in komen. Burge meester en wethouders denken wel aan vestiging van een (sport)school, een supermarkt, winkels en een overdekte markt. Maar of die ideeën ooit gereali seerd worden, blijft na jaren plan nen maken en het diverse keren 'in de markt zetten' van de Ma chinefabriek uiterst onzeker, be togen de partijen. Mooi of monstrueus Bewoners van nieuwe huizen in de aanliggende wijk Ketelmakerij en aan de overkant van Het Dok liggende appartementen lieten vorige maand weten de Machine fabriek als een mooi, beeldbepa lend en karakteristiek gebouw van het Scheldekwartier te zien. Ook B en W betitelen de fabriek als 'historisch, industrieel erf goed'. De zes oppositiepartijen zien de voormalige fabriek meer als monstrueuze kolos, die vol- gens hen het uitzicht beneemt op mooiere panden als de voorma lige Timmerfabriek en de plaat werkerij. Belangrijker is voor de indie ners van het amendement dat het financiële risico voor de ge meente veel te groot is. Door de fabriek geheel of gedeeltelijk te slopen, komt er ruimte vrij voor een minder massale parkeerga rage die eventueel de contouren van de huidige fabriek kan krij gen. Met het bespaarde geld kun nen andere gebieden (Stations omgeving, binnenhavens, Ken- niswerf) economische impulsen krijgen. Tijdens de raadsvergadering wordt vanavond over het amen dement gestemd. Als bijvoor beeld de PSR, met vijf raadslie den twee maanden geleden ook nog zeer kritisch over de kosten, vóór stemt, dreigt de Machinefa briek als verse eeuwelinge alsnog te sneven. Vandaag neemt de gemeenteraad van Middelburg een besluit over de uitbreiding van Sint Laurens met - in de eerste fase - vijftig tot zestig woningen. Als het aan wethouder Johan Aalberts van ruimtelijke or dening ligt, volgen zo snel mogelijk de fases twee en drie. De totale nieuwbouw telt dan 120 woningen. Bewoners van enkele straten in het zuidwesten van het dorp, heb ben daar bezwaar tegen gemaakt, maar die zijn door het college van burgemeester en wethouders afge wezen. De nieuwbouw komt achter hun woningen. Daar zijn ze niet blij mee, maar de pijn zou minder zijn als het een wijk zou worden zoals oorspronkelijk de bedoeling was, zeggen Léon Maljaars en Louis Ficq. ,,We zijn ooit begonnen over nieuwbouw vanuit het idee dat er behoefte is aan woningen voor star ters, huizen voor senioren, dat er een nieuwe school gebouwd zou kunnen worden, dat er meer voor zieningen konden komen. Maar die Sint Laurens wordt niet langer gezien als een toekomstige woonwijk met een volledig voorzieningenpakket ideeën zijn uit beeld geraakt'', ver woordt Maljaars de kritiek. Dat blijkt ook uit het bestem mingsplan dat de gemeente heeft gemaakt. Daarin staat: 'Sint Laurens wordt niet langer gezien als een toekomstige woonwijk met een volledig voorzieningenpakket. De ambitie is nu de leefbaarheid van het dorp behouden door woning bouw te realiseren voor mensen die specifiek kiezen voor het wonen in Sint Laurens.' Jongeren en ouderen Wie zijn dat dan, vragen de omwo nenden zich af. Mensen van buiten die graag in het dorp willen wonen? Maar de wens was ooit nieuwbouw mogelijk te maken zodat jongeren en ouderen uit Sint Laurens zelf in het dorp kunnen blijven wonen. ,,We zijn niet per se tegen uitbrei ding, maar voor de bouw van een gewone wijk heeft Middelburg op andere plekken voldoende ruimte. Dat hoeft niet in Sint Laurens", stelt Ficq. De gemeente wil met bewoners in gesprek over de exacte invulling. Daarbij wordt nog steeds gedacht aan onder meer huurhuizen en le- vensloopbestendige woningen voor ouderen. De bezwaarmakers hopen dat recht gedaan wordt aan de oorspronkelijke uitgangspunten. Maljaars: ,,Het plan lijkt nu vooral gedreven door geld: twee-onder een-kappers en vrije kavels die meer geld opleveren om de kosten terug te verdienen. Als er gebouwd wordt op een manier waarvan wij en onze kinderen kunnen profite ren, zou ons gevoel al heel anders zijn. Dan was er meer begrip voor de uitbreiding." donderdag 11 maart 2021 Is slimme lichtmast wel veilig? WA Projectleider Scheldekwartier Hans van Houdt (links) en wethouder John de Jonge zien mogelijk heden voor scholen, winkels en parkeerplaatsen in de hallen van de Machinefabriek. Zes oppositie partijen vrezen een financieel debacle. foto boaz timmermans Straatlantaarns in Middelburg gaan feller branden als daar veel mensen voorbij komen. Of juist zwakker als het rustig is. Om de drukte te meten, zijn camera's opgehangen die het aantal pas santen registreren. Maar, vraagt de PvdA zich af, is de privacy van de wandelaar of fietser dan nog wel veilig? Maurits Sep Middelburg René Hoonhorst Vlissingen Huizen voor jongeren én oude ren, een nieuwe school en zelfs voorzieningen om de leefbaar heid te vergroten. De ideeën waarmee veertien jaar geleden werd begonnen aan de uitbrei ding van Sint Laurens zijn uit beeld geraakt, vinden omwo nenden. En dat zit hen dwars. ,,Het wordt nu een gewone nieuwbouwwijk, zonder voorzie ningen. Dat was niet de bedoe ling." Maurits Sep Sint Laurens -Bestemmingsplan gemeente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34