'Er mag geen seconde twijfel zijn dat afspraken niet worden nagekomen' Hoe werkt het? 5 'ZEEUWEN VOELDEN ZICH NIET SERIEUS GENOMEN' donderdag 11 maart 2021 ik ook landelijk heb, wel kunnen. Mochten we als partij niet groot genoeg worden, dan is dit voor mij een golden ticket om toch in de Kamer te komen." Ze kijkt op haar horloge. De tijd dringt. Snel neemt ze afscheid van het museum. ,,Heel veel dank", roept Oomen. ,,Ik kom zeker terug. We zien elkaar!" Bij de Gevangen toren in Vlissingen wachten par tijgenoten Sjef van Wijnen en Eddy Heerschop om samen met haar te gaan flyeren. Als Oomen is gearriveerd laat ze haar brief zien die dezer dagen in de hele provin cie wordt verspreid, met voor elke gemeente een andere tekst. Er zijn 80.000 exemplaren gedrukt. Eer der vielen al 95.000 folders met haar beeltenis in de brievenbus sen. De flyers waarmee ze nu op pad is, vinden minder gretig aftrek. Het is niet druk op de boulevard. De meeste mensen maken al snel duidelijk dat ze geen interesse hebben. ,,Ik stem op een veel be tere partij", roept een man die snel doorloopt. Oomen blijft monter. ,,Maar Vlissingen is toch lastiger dan Middelburg, merk ik." Een aanhanger van Forum voor Democratie houdt even halt voor een gesprekje. Oomen neemt geen blad voor de mond. ,,Iedereen mag VOORKEURSTEMMEN stemmen wat hij wil, maar dat holle geklets van ForumDe man hoort haar verhaal geduldig aan, maar weigert de PvdA-flyer in ontvangst te nemen. ,,U haalt mij toch niet over. Ik probeer juist al mijn vrienden op Forum te laten stemmen. Dan kan ik niet met zo'n flyer aankomen." Even verderop staan de vrien den Sam Hilbers, Max Macken- bach en Jesse van Hassel. Max zit op de zeevaartschool. ,,Ik heb het hier enorm naar mijn zin, maar er zijn wel wat financiële problemen geweest in het begin. Daar had ik wat hulp bij gewild, maar dat is slecht te vinden." Oomen knikt. ,,We hebben in dit land een heel oerwoud van toeslagen. Dat is veel te ingewikkeld." Zeeland-argument Jesse is van plan om op Volt te stemmen. ,,Ik ben erg van duur zaamheid." Dat is Oomen ook, antwoordt ze. ,,Maar ik vind het vooral superbelangrijk dat er ie mand uit Zeeland in de Tweede Kamer komt, iemand die weet wat hier speelt. Dus: als je een extra Zeeland-argument wil hebben, kun je overwegen om voor mij te kiezen. Ik zou het écht een grote eer vinden." En weg is ze. Op zoek naar nog meer stemmen. Dit is deel 10 van een serie interviews waarin lijsttrekkers praten over Zeeuwse zaken. Vandaag: Gert-Jan Segers van de ChristenUnie. Lijsttrekker Gert-Jan Segers wiegt met zijn hoofd heen en weer en trekt een zorgelijk mondje als hem wordt gevraagd of hij bang is dat Den Haag Zeeland opnieuw een loer gaat draaien. Hij sluit het niet uit. ,,Daar zat de pijn bij de Zeeu wen. Ze voelden zich niet serieus genomen. Er was een belofte ge daan. Die belofte is herhaald. Tot in deze kabinetsperiode toe heeft de staatssecretaris gezegd: wij werken eraan. Zij gaf geen blijk van gemengde gevoelens of dat ze nog met een plan B bezig was. Nu is een nieuw compensatiepakket afgesproken. Er wordt geïnves teerd in de bereikbaarheid, in de economische ontwikkeling en in recht en justitie in Zeeland. Dat zijn belangrijke afspraken. Er mag geen seconde twijfel zijn dat die niet worden nagekomen. Ik wil van onze kant duidelijk maken dat ons commitment aan Zeeland en aan de afspraken voor 100 procent staat." ,,Dat je bij maatregelen kijkt naar wat ze doen voor een krimpregio. Veel beleid wordt gemaakt in deze torens hier in Den Haag. Daar zit ten mensen van wie het blikveld eigenlijk de dichtbevolkte Rand stad is. Maar je moet ook kijken: Wat doet het met Zeeland, met het oosten, met Limburg, Groningen en Friesland? Dat is een regio- check. Soms hebben we met een grensregio te maken. Dan zie je bijvoorbeeld dat mensen beter werk kunnen vinden in België of Duitsland. Dan moet je zorgen dat die grens geen barrière is, maar dat het een kans wordt." Wat je dan doet, is dat je bezit van auto's goedkoper maakt, maar dat je het gebruik belast naarmate je meer rijdt ,,Dat is inderdaad lastig. Mensen hebben het idee dat het ver weg is. Er zijn pilots waarbij huisartsen kunnen proefdraaien. Waarbij va kantiewoningen beschikbaar wor den gesteld. Ze kunnen mee draaien en zien wat het leven in Zeeland is. Mijn ouders hadden een huisje in Zeeland, op de kop van Schouwen. Ik heb nu fami lie die daar is neergestreken. Waarom? Omdat het een provin cie is met zoveel ruimte. Omdat de verbinding met de zee zo bijzon der is. Omdat je relatief dicht bij drukkere delen van Nederland heel veel rust hebt. Ik denk dat als huisartsen via zo'n pilot kennis- maken met de omgeving, Zeeland nog heel veel mensen gaat verlei den." ,,Voor het vrachtverkeer staat het klaar. Vanaf dag één van een nieuw kabinet kan dat worden in gevoerd. Het kan ook heel snel met andere auto's. Wat je dan doet, is dat je bezit van auto's goedkoper maakt, maar dat je het gebruik be last naarmate je meer rijdt. Per ki lometer betaal je. Dat is een flinke impuls om na te denken: Heb ik hem echt nodig? Wanneer heb ik hem nodig? Zou ik niet beter met het openbaar vervoer kunnen? Wij investeren daarbij in openbaar vervoer, dus dat wordt een aan trekkelijk alternatief en je bent af van die vreselijke tolplekken." ,,Dat denk ik niet. Bij de tol heb je geen keus. Bij de ritjes die je maakt wel. Er is ook een bus, er is ook een trein. En we willen verschil maken tussen drukke en minder drukke momenten, de congestieheffing. Als je rond Rotterdam, Amster dam en Utrecht rijdt op een druk moment, betaal je meer dan wan neer je in Zeeland rijdt op rustige, lange wegen." offert V"'-. 'v. Gert-Jan Segers. foTo ■MARCoDÈ SWARTj topsport' De afgelopen zestig jaar zijn slechts zestien parlementa riërs uitsluitend dankzij voor keurstemmen in de Tweede Kamer gekomen. Vier jaar ge leden ging het om vier politici. Het is dus lastig, maar niet on mogelijk om op eigen kracht de Kamer te bereiken. Hoe werkt dat? Stel: een par tij haalt twaalf zetels. Deze gaan in principe naar de eer ste twaalf mensen op de kan didatenlijst. Dat verandert als een kandidaat lager op de lijst meer stemmen heeft gekre gen dan een of meer perso nen bij de eerste twaalf. Die kandidaat moet wel de voor keursdrempel hebben ge haald. Deze drempel wordt berekend door het totaalaan tal uitgebrachte stemmen te delen door 600. In 2017 was de drempel 17.527 stemmen. Lilianne Ploumen, bijvoor beeld, stond vier jaar geleden op de tiende plaats bij de PvdA, terwijl de partij negen zetels haalde. Omdat zij 21.990 voorkeurstemmen had - meer dus dan de drempel - dwong zij de nummer negen (William Moorlag) tot een plek in de wachtkamer. In verkiezingsprogramma's schrijven politieke partijen op welke afspraken ze willen maken met regio's. De Chris tenUnie gaat nog een stap ver der. In haar programma schrijft de partij dat de gemaakte af spraken met Zeeland over compensatie voor de mari nierskazerne, waar de handte keningen al lang onder staan, ook echt moeten worden nage komen. Is dat niet raar? Ernst Jan Rozendaal Den Haag U wilt ook een regiocheck. Wat is dat? - Gert-Jan Segers, CU Zeeland heeft juist vacatures, bijvoorbeeld voor huisartsen. Hoe krijgen we die naar de pro vincie? De CU wil de tolheffing afschaf fen als de kilometerprijs wordt ingevoerd. Hoe lang moeten we daarop wachten? Zeeland heeft weinig OV en lange wegen. Gaan de Zeeu wen alsnog de rekening beta len? Want die rijden veel meer kilometers. Morgen: Kees van der Staaij van de SGP. Kijk op de site bij /video Gert-Jan Segers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33