VERKIEZINGSAGENDA 4 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Weinig kandidaten voor de Tweede Kamer voeren zo intensief campagne als Barbara Oomen (PvdA) uit Middelburg. Als een rode tornado raast ze door de provincie, op jacht naar 20.000 voorkeurstemmen. ,,Wie springt er anders in de bres voor Zeeland?" Op de dorpspont van Sluiskil wacht een complete delegatie op Barbara Oomen. Als voorbode staat op de kade de bijna dertig jaar oude Kar- mann-kampeerwagen geparkeerd die momenteel als PvdA-campag- nemobiel dienstdoet. 'Zeeland brult niet hard genoeg', luidt de boodschap. Daar is ze. Met haar rode mantel is Oomen niet te missen. Kordaat beent ze richting de boot. ,,Goeie- dag allen tezamen!", roept ze op getogen. Iedereen wordt voorge steld. Stuk voor stuk sleutelfiguren uit het dorp, die 'overal in zitten'. ,,Dus we hebben eigenlijk heel Sluiskil hier bij elkaar", consta teert Oomen. Terwijl de pont onafgebroken heen en weer vaart, legt Meerten Dallinga van Stichting Behoud Pontje Sluiskil haar de netelige si tuatie voor. De vrijwilligersorga nisatie heeft de exploitatie van de veerdienst tien jaar geleden op zich genomen, maar de provincie steekt er na dit jaar geen geld meer in. Als het tij niet keert, is het einde verhaal, verzekert Dallinga. ,,Dan stoppen we ermee. Het is nu alles of niets." De pont kost 50.000 euro per jaar. De dienst is cruciaal voor vooral scholieren, vertelt Dal- linga's dochter Marina, tevens be stuurslid van de plaatselijke on dernemersver- eniging. ,,An- ders moeten zij de brug over. Dat is een veel minder veilige route. En als de brug gestremd is, hebben die leerlingen een groot pro bleem." Oomen loopt naar Valerie Sa- mijn. De scholiere uit Sas van Gent is op weg van het Lodewijk College naar huis. Ze hoort in stemmend aan dat de PvdA-kan- didate zich sterk wil maken voor het behoud van het pontje. ,,Dus ik zou zeggen: overweeg op mij te stemmen", besluit Oomen en drukt de scholiere nog snel een flyer in de hand. Pirouette Oomen wenkt haar assistent Ru ben Riemens. ,,We moeten even een filmpje maken, om te delen op De marinierskazerne was voor mij de druppel. Toen dacht ik: ik doe het gewoon sociale media." De schipper van dienst doet ondertussen ook van zich spreken. Halverwege het ka naal laat hij, met de motor op volle kracht, de pont een pirouette ma ken. ,,Is dit nu wat ze bedoelen met 'Rondje met het pontje?", roept Oomen verrast. Het is, opnieuw, een intensieve campagnedag. Al maanden haalt Oomen alles uit de kast om in de Tweede Kamer te komen. Ze heeft haar baan als hoogleraar rechten aan University College Roosevelt er gedeeltelijk voor op een lager pitje gezet. ,,Ik begeleid nog wel scriptiestudenten, maar heb me zelf bijvoorbeeld vrijgekocht uit het onderwijs. Anders gaat het wringen." 20.000stappen Dagelijks is ze op pad, trekt door heel Zeeland, praat met iedereen. Eerder deze middag heeft ze op haar werkkamer in de Middel burgse binnenstad met een Zoom- sessie de digitale aftrap gedaan van de laatste campagneweek. Het plan: 20.000 stappen zetten. Het getal is niet willekeurig. Het is, on geveer, het aantal stemmen dat ze moet halen om op eigen kracht in de Kamer te komen. Dat lijkt haar enige optie, want de 20ste plaats op de kandidatenlijst is waar schijnlijk niet voldoende. Bij de virtuele bijeenkomst schuiven 20 regionale PvdA'ers aan, onder wie burgemeester Jan Lonink, gedeputeerde Anita Pijpe- link en veel partijbestuurders, wethouders en raadsleden. Al lemaal zetten ze symbolisch 1000 stappen voor Oomen. Stuk voor stuk vertellen ze waarom zij de juiste kandidaat is. Het wordt, onvermijdelijk, één grote lofzang. ,,Dit voelt een beetje ongemak kelijk", zegt Oomen, nadat ze de sessie heeft afgesloten. ,,Het draait nu de hele tijd heel erg om mij, ook met al die posters in de stad met mijn gezicht erop. Maar wat werkt is toch naamsbekendheid. Mensen stemmen op iemand die ze kennen. Vandaar dat het nu even Barbara hier, Barbara daar is. Het gaat uiteindelijk om het ho gere doel: een eerlijke toekomst. Dat is echt mijn diepe drijfveer." Het besluit om er vol voor te gaan, viel een jaar geleden, na de bijeenkomst in Vlissingen waarop Mark Rutte moest uitleggen waarom de marinierskazerne niet naar Zeeland kwam. ,,Dat was voor mij de druppel. Toen dacht ik: ik doe het gewoon. Ik heb me er echt helemaal op gestort, omdat ik het zo ontzettend belangrijk vind. Wie springt er anders in de bres voor Zeeland? Wie geeft er tegen gas? Bescheidenheid is op zich een Debat HZ Tien partijen bewonderenswaardige Zeeuwse eigenschap, maar ik vind dat we wel heel vaak achteraan in de rij staan." Terug naar Sluiskil. De mensen op de veerpont nodigen haar uit om ook even langs het plaatselijke museum te gaan. Het tijdschema is krap, maar Oomen doet het toch. Ze krijgt er uitleg over de bouw van de Sluiskiltunnel en de Ondermijning historie van de bruggen en de veerdienst. Aan de muur kijkt een tweede Barbara, de beschermhei lige van tunnelbouwers en andere riskante beroepen, toe. ,,Dat pontje, dat is écht een broodnodige voorziening", zegt Oomen nog maar eens tegen het museumbestuur. Bij de koffie be kent ze dat ze na het 'traumati sche' kabinet VVD-PvdA ('alsof we in een slecht huwelijk zaten'), haar partijlidmaatschap heeft op gezegd. ,,Met rode inkt. Maar na een paar maanden ben ik weer met hangende pootjes teruggeko men." Grootste angst Ze lijkt onvermoeibaar. ,,Het is nu wel echt topsport hoor, maar ik krijg er ook energie van. Hoe meer mensen ik spreek, hoe gemoti veerder ik word. In de Tweede Ka mer is het ook heel hard werken, dus je moet wel een bepaald ener gieniveau hebben. Mijn grootste angst is dat ik nu allemaal dingen beloof die ik niet kan waarmaken als ik daar eenmaal zit." Eerst maar eens zien in Den Haag te komen. Dat zal niet mee vallen, weet ze. ,,Het is natuurlijk hartstikke ambitieus: 20.000 voor keurstemmen. Maar het is ook niet absurd. Het moet, met de steun die donderdag 11 maart 2021 GO Barbara Oomen: 'Dit is echt Rolf Bosboom Middelburg - Barbara Oomen, PvdA Barbara Oomen op de pont in Sluiskil, met op de achtergrond Jaak Martens Liefting (vlnr). foto camile schelstraete 11 MAART Politieke partijen gaan van 16.00 tot 17.30 uur met elkaar in debat en in gesprek met jongeren tijdens een verkiezingsbijeenkomst van HZ, Uni versity of Applied Sciences. De bij eenkomst is online. Op de site hz.nl is een link te vinden voor het debat. 11 MAART Het ZB Planbureau en de Zeeuwse Bibliotheek houden het 'Zeeuws on line verkiezingsdebat'. Tien partijen kruisen vanaf 11.00 uur de degens over bereikbaarheid, economie, ge zondheidszorg en gemeentefinan- ciën. Publiek kan een vraag stellen. Het debat is te volgen via dezb.nl/ livestreamstem21.htm l 11 MAART Minister Ferd Grapperhaus (CDA, Justitie en Veiligheid) is in Zeeland om onder anderen met boeren en de firma Kloosterboer te praten over ondermijning. Bij het Vlissingse havenbedrijf wordt hij bijgepraat over maatregelen die daar worden genomen om drugssmokkel tegen te gaan. Co van Schaik en Cees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32