'We wisten met zijn allen dat er een vergrijzing aan kwam' Doorstroming wordt belemmerd door onvoldoende aanbod voor senioren m Discotheken zien het door corona somber in Hei Nu wonen ze nog in een twee-on der-een-kapper in Vogelwaarde. Het is alweer ruim twee jaar gele den dat Jo en Cecile (70) besloten dat ze zo langzamerhand op zoek moesten naar een ander huis. ,,Ik heb al jaren last van rug en nek en heb een longziekte", vertelt Jo. ,,Bo- vendien hebben we redelijk wat tuin hier en dat werd allemaal te veel." De zoektocht duurde langer dan ze hoopten. ,,Op een gegeven moment denk je dat er nooit wat gaat komen. Soms werden we er moedeloos van. Dan zag ik een huis te koop staan, informeerde ik en was de prijs weer te hoog of de lig ging stond ons niet aan." Tussen de 2,5 en 3 ton Zo zag hij in Hulst een appartement aan de Bierkaai. ,,Maar dat zijn hui zen van 4 ton en meer en dat is voor mijn portemonnee net wat te te veel. We zochten een appartement van tussen de 2,5 en 3 ton." Huren dan misschien? ,,Dat vind ik zo jammer-geld; dan betaal je zo 1100 euro per maand. Dat vond ik nogal veel. Kopen is goedkoper. Ze ker omdat we een eigen woning hebben die praktisch hypotheek- vrij is. Het is makkelijker om het geld in een ander huis te stoppen." Eindelijk, na lang speuren had den Jo en Cecile in december beet. ,,Een appartement in Hulst, met Senioren willen wel verhuizen, maar het aanbod van woningen die voldoen aan hun wensen is klein uitzicht op de basiliek. 255.000 euro, ge bouwd in 2006 en goed onderhouden. Het ligt op de tweede verdieping; alles is uiteraard ge lijkvloers. We hebben twee slaapkamers en een in pandige garage onderin de kelder. We zijn zeer gelukkig." Op 17 mei gaan ze over. ,,Een beetje schilderwerk en eens een Een oplossing voor het tekort aan seniorenwoningen is niet zo simpel, zegt voorzitter Hendrik van Hoeve van NVM Zee land. ,,We wisten met zijn allen dat er een vergrijzing aan kwam. Toch zijn er te weinig levensloopbesten- dige huizen ge bouwd. Dat kwam ook omdat de provincie waarschuwde niet voor leeg stand te bouwen." Van Hoeve vindt dat woningcorporaties meer huurwoningen voor senioren moeten bou wen. „De politiek zou dat kunnen stimule ren." Tegelijk moeten er meer koophuizen voor senioren ko men, vindt hij. „Ge meenten zouden kun nen zeggen dat er le- vensloopbestendige wonin gen moeten komen op grond dat ze in eigendom hebben. Ze kun nen dan een maximum-prijs be palen. Maar in de praktijk is dat heel moeilijk, want bouwgron den zijn, mede door de regels, duur." In dorpen bouwen is ook mo gelijk, zegt hij. ,,Niet grootscha lig. Vijf hier, tien daar. Dan ko men er meer mensen in de dor pen en blijven voorzieningen. Hoe dan ook, als er meer voor se nioren wordt gebouwd, stromen mensen door en komt er ook weer ruimte voor jongeren." nieuw kraantje, maar meer hoeft niet te gebeuren." En hun huis in Vogelwaarde? ,,Er waren dertien bezichtigingen. Binnen een week was het verkocht." Onvoldoende geschikt aanbod zorgt voor honkvaste ouderen en belemmert de algehele doorstro ming op de huizenmarkt, stelt Za- rah Ruijtenburg, makelaar bij Re- ham Makelaars in Zaamslag. Ze vindt daarom dat nieuwbouwpro jecten zich niet moeten richten op jongeren, maar juist op senioren. ,,Die willen wel verhuizen, maar het aanbod van woningen die vol doen aan hun wensen is klein." Slechts 1 op de 20 woningen in het aanbod voldoet aan hun wen sen, weet ze uit eigen onderzoek. ,,De prijzen hiervan liggen ook nog eens vrij hoog." Meer inspelen op wat ouderen zoeken dus, is haar boodschap. „Residentie Gravenhof in Hulst en Het Raadhuys in Zaam- slag zijn goede voorbeelden." Makelaars, ontwikkelaars en ge meenten moeten het samen rege len, vindt ze. ,,Opdrachten voor nieuwbouwprojecten worden vaak verstrekt aan de aannemer die het meeste betaalt voor een stuk grond. Dat drijft prijzen omhoog. Ge meentes zouden inschrijvingspro cedures daarom anders moeten in steken en een plafond moeten aan geven. Alleen dan stimuleren ze om de prijzen van nieuwbouwhuizen te verlagen." £1 I donderdag 11 maart 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Ouderen vinden moeilijk een nieuw huis Jo en Cecile van de Velde hebben eindelijk een nieuwe woning, met zicht op de basi liek van Hulst. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Hk. f*4 Zielsgelukkig zijn Jo en Cecile van de Velde. Na twee jaar speu ren hebben ze eindelijk een nieuw huis gevonden. ,,We dach ten: we gaan op tijd zoeken, want we willen niet wachten tot dat we niet meer kunnen lopen." Maar wat viel het tegen. Veel Zeeuwse ouderen worden moe deloos van de huizenjacht, want veel huizen zijn er niet voor hen. Jeffrey Kutterink Vogelwaarde - Zarah Ruijtenburg, makelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29