'Ik heb 1500 euro meer gevraagd dan ik eerst kreeg' 19 Ontdek Zeeland met Roompot Hoeveel verdien je? €£877 Geniet van een vakantie in eigen land Verdient Iris genoeg? *i£ bureau waar niet doorheen te komen was. Alle tekst was achter elkaar geplakt, ik bleef maar scrollen. In zo'n geval adviseren wij klanten om een bijlage te maken waarin de be langrijkste onderwerpen simpel wor den uitgelegd.'' Een bijlage is ook een manier om een cao begrijpelijk te maken. Daar moet een werkgever wel het voor touw in nemen, zegt Van Asten. ,,Neem een proactieve houding aan en geef per thema uitleg in een apart document. Denk na over wat belang rijk is voor je mensen. En zorg ervoor dat je als hr-medewerker zelf snapt wat er staat.'' Volgens Wiek gaan sommige werkgevers en andere cao-partijen echt wel aan de slag om de cao begrij pelijker te maken. ,,Bijvoorbeeld door alles eenvoudig en begrijpelijk op te schrijven, zodat grotere groepen het snappen. Dat kan door korte zinnen te gebruiken, meer tabellen toe te voegen of het visueel te maken. Maar dat is een heel ingewikkeld proces.'' Een tekst moet juridisch gezien na een aanpassing nog wel kloppen, zegt Wiek, dus een nieuwe versie schrijven met begrijpelijke taal is erg ingewikkeld. ,,Een rechter leest de cao altijd zoals het er letterlijk staat. Als je verschillende versies uitgeeft, krijg je problemen met de juridische uitlegbaarheid.'' Waar moet je als werknemer altijd goed op letten? Van Asten: ,,Als je een nieuwe baan vindt, let dan goed op hoe het zit met loondoorbetaling bij ziekte, reiskos ten en hoe het pensioen wordt opge bouwd. Pensioen wordt door veel mensen gezien als iets lastigs, maar doe wel moeite om het te begrijpen.'' Het is volgens Van Asten aan de werkgevers om het personeel goed te informeren over de belangrijke the ma's. „Misschien is een mini onboar- ding een goed idee, waarin de belang rijkste voorwaarden uit de cao aan het begin worden uitgelicht. Stel als werknemer zelf ook vragen. Check hoe dat pensioen geregeld is. Je krijgt er sowieso mee te maken.'' De FNV informeert leden over de belangrijkste cao-afspraken en herinnert werknemers op vaste momenten in het jaar aan belangrijke thema's. ,,Wij hebben een jaarplan ning voor extra uitleg, nu is het bijvoorbeeld het moment om zomer vakantie aan te vragen. Dat kan inge wikkeld zijn, zeker in deze tijd. Wat zijn precies je rechten en plichten?'' Wat gebeurt er bijvoorbeeld als je drie weken geleden vakantie hebt aangevraagd en je baas nog niet heeft gereageerd, kan je aanvraag dan nog geweigerd worden? ,,Of hoe zit het met je beoordeling als de gesprekken er weer aankomen of hoe werkt het doorbetalen van loon bij ziekte? Wij leggen die onderwerpen allemaal goed uit in begrijpelijke termen.'' Als je ergens tegenaan loopt, kun je de vakbond inlichten, zegt Wiek. ,,Een werkgever zal niet altijd voor zien in alle oplossingen. Wij verza melen alle meldingen en kijken waar de cao aangepast moet worden voor de onderhandelingen plaatsvinden.'' Een laatste tip van Wiek: bespreek de cao met je collega's. ,,Dan gaat een cao leven en kom je misschien samen dingen tegen die beter of anders opgeschreven kunnen worden.'' ,,Bruto verdien ik 4125 euro per maand, netto is dat 2877 euro. Met mijn blog verdien ik nu 200 euro in de maand.'' ,,Ik ben heel blij met wat ik verdien. Ik vind ook dat ik veel verdien voor het werk dat ik doe. Al heb ik al best een tijd niet gekeken naar de ontwikkelin gen in de markt. Dat komt doordat ik bezig ben met het opzetten van mijn eigen bedrijf.'' ,,Vorig jaar januari ben ik begonnen met bloggen. Ik schrijf over geld. Zelf ben ik er open over, maar ik merk dat veel mensen dat niet zijn. Langzaam aan wordt het realistisch dat ik van bloggen mijn baan kan maken. Ik heb met mezelf afgesproken dat ik eind dit jaar een dag minder wil werken.'' ,,Over mijn huidige niet heel veel. Wel over mijn vorige salaris. Ik was 25 jaar en wilde ergens anders gaan werken. Mijn baas wilde me houden, omdat hij mij internationaal wilde inzetten. Toen heb ik eerst uitgezocht wat iemand in zo'n functie ver dient en daarna gesprekken gevoerd met collega's. Ik heb toen 1500 euro boven het bedrag dat ik eerst verdiende gevraagd. Uiteindelijk kreeg ik 1000 euro erbij. Ik ben toen van 2500 euro naar 3500 euro gegaan. Dat is de klapper van mijn leven geweest en dat draag je altijd met je mee. Elke volgende werkgever geeft je 100 euro of meer erbij, maar gaat daar niet meer onder zitten.'' ,,Als ik er open over ben, delen anderen het vaak ook. Ik denk oprecht dat als je er niet over praat met elkaar, je jezelf dom houdt en je werkgever slim. Je kunt elkaar ook helpen om er het beste uit te halen. Tuurlijk is het belangrijk om plezier uit je werk te halen, maar dat plezier heb je ook met 1000 euro meer. Onderhandelen is niet leuk - althans, dat vind ik - maar je hebt er de rest van je leven profijt van. Het zou toch zonde zijn als ik mezelf die 12.000 euro per jaar door de neus had geboord.'' PC DONDERDAG 11 MAART 2021 LLUSTRATIE NOZZMAN Verlang je naar een vakantie? Er gewoon een paar dagen even tussenuit? Dan komt deze deal met Roompot, speciaal voor jou, precies op het juiste moment! Je hebt de keuze uit 16 verschillende parken en 33 verblijven in Zeeland, allemaal in de buurt van strand en natuur. Ontdek met het gezin al het moois wat Zeeland te bieden heeft! Boek nu jouw verblijf en geniet van een vakantie in eigen land! Bestel nu op pzc.nl/roompot *ExcL. reserveringskosten en op basis van een midweek (ma-vr, 4 nachten 5-dagen) 8,15 en 22 maart op Vakantiepark Aquadelta te Bruinisse. De prijs is geLdig voor type Comfort 2a. Vandaag: Iris (35) werkt 31 uur in de week als businessanalist. Daarnaast werkt ze 20 uur per week aan haar blog over geldzaken. c Wat verdien je? c Ben je daar blij mee? c Vertel. c Heb je over je salaris onderhandeld? c Weet je wat je collega's verdienen? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 35 Aantal jaar werkervaring: 10 Aantal werkuren per week: 31 Opleiding: hbo Functie: businessanalist Branche: ict Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie 2649 euro bruto. ,,Het verbaast me dat het zo weinig is, maar dan heb ik het goed gedaan.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19