WERK 5 vragen over een arbeidsovereenkomst Wacht niet op een ideaal moment Illusionist van PZC Het voordeel 18 Je brein op het werk Een cao is een belangrijk document, zowel voor werknemers als werkgevers. Maar probeer er maar eens doorheen te komen of er iets in op te zoeken tussen al die juridische termen. Waarom is een cao eigenlijk zo lastig te begrijpen? En kan het ook anders? Wat doet een Room pot. en zure lucht stijgt op uit het bierkruikje en mijn vriend kie pert de inhoud in de gootsteen. Lang voor hij mij kende, kocht hij een aantal dure bier tjes die hij bewaart voor een speciaal moment. Al dat wachten had het tegenovergestelde effect. Nu heeft-ie er nooit van kunnen genieten. Ik herken het uit mijn jeugd. Kostbare kinder schatten - briefpapier, stickers, poëzieplaatjes en zeepjes - heb ik onge bruikt teruggevonden. Dat we vervelende klus sen uitstellen is bekend en goed te verklaren, maar waarom stellen we genietmomenten uit? Hoogleraar management Suzanne B. Shu van de Amerikaanse universiteit UCLA ontdekte dat men sen voortdurend in deze valkuil tuinen. Golfers gebruiken hun dure bal len pas na een jaar, con certbezoekers die een bon hebben voor een gratis concert wachten zo lang met het inwisse len dat ze vlak voor de deadline naar een con- cert gaan waar ze niet zo veel aan vinden. We doen aan 'occasion matching', we proberen een voorwerp of gebeur tenis te koppelen aan het best mogelijke moment. En om een of andere stomme reden hebben we altijd het idee dat het ideale moment ergens in de toekomst ligt. Mis schien beter nu genieten van een niet zo ideaal moment, dan wachten en spijt hebben omdat iets onbruikbaar of oneetbaar is geworden. Shu deed een experi ment waarbij mensen cadeaubonnen kregen met een geldigheid van twee maanden of van drie weken. 70 procent van de deelnemers dacht dat ze een bon met een lange deadline zouden inwisselen en maar de helft dacht dat ze de bon zouden inwisselen met de korte deadline. Het bleek andersom: de bon met de krappe deadline werd vijf keer zo vaak ingeleverd. Dit weekend is dus het ideale moment om een dure fles open te trekken. n haar werk adviseert en onder steunt hrm-consultant Diana van Asten van Maatwerk Arbeidsadvies professionals of directie op het gebied van hr en verzuim. Cao's komen niet heel vaak voorbij, maar dat betekent niet dat er op dit vlak geen problemen zijn. ,,Een cao bestaat vaak uit vreselijk veel tekst, met wollig taalgebruik, en is meestal vreemd ingedeeld. Ik vind ze soms zo moeilijk te lezen dat ik delen oversla, dan snap ik het helemaal als werkne mers afhaken.'' Zelfs hr-medewerkers snappen niet altijd alle informatie die in cao's staat, zegt Van Asten. En dat mag niet de bedoeling zijn. „Sommige hr-pro- fessionals nemen niet de moeite om het document te lezen. Ze begrijpen de cao vaak niet eens helemaal, dat kan toch niet de bedoeling zijn? Van werknemers snap ik het wel, maar hr-medewerkers zouden op zijn minst de inhoud moeten kennen.'' Ook FNV-bestuurder Daniëlle Wiek vindt het belangrijk dat cao's begrijpelijk zijn. ,,We krijgen vaak de klacht van leden dat cao's niet goed leesbaar zijn. Het zijn juridisch inge wikkelde documenten. Alle rechten en plichten van werknemers en werkgevers staan erin. Het is goed dat die afspraken er zijn, maar ze moeten wel begrijpelijk zijn voor iedereen.'' Waarom zijn het toch van die documenten waar niet doorheen te komen is? Van Asten en Wiek geven antwoord op deze en andere veelge stelde vragen. Ook leggen ze uit hoe je wél kaas kunt leren maken van je Wat is een cao en wat staat erin? ,,Het betekent letterlijk collectieve arbeidsovereenkomst. Hierin staan de afspraken die werkgevers uit een bepaalde bedrijfstak met de vakbond hebben gemaakt'', zegt FNV- bestuurder Wiek. De werkgevers binnen dat collectief hebben iets gemeenschappelijks en maken daarom samen afspraken voor alle mensen die binnen die bedrijfstak werken. Soms heeft een werkgever een eigen cao, zegt Wiek. ,,Dat heet dan een bedrijfs-cao.'' In een cao worden arbeidsvoor waarden uitgelegd. Die zijn op te delen in primaire en secundaire voorwaarden. ,,De primaire gaan over loon, werktijden en arbeidsduur. De secundaire arbeidsvoorwaarden kun nen zijn: de reiskosten die je vergoed krijgt, vergoeding voor scholing en verlofregelingen.'' Wat is het voordeel van een cao? Wiek: ,,Het voordeel voor werkne mers is dat het voor iedereen helder en duidelijk is wat de afspraken zijn. Voor de werkgever is het voordeel dat hij die afspraak maar één keer hoeft te maken en niet bij elke nieuwe werknemer een nieuwe hoeft op te stellen.'' Maar waarom zijn veel cao's zo ingewikkeld? Bij het opstellen van een cao zijn ver schillende partijen betrokken, zegt Van Asten. De werkgever, de vak bond en vaak een juridisch team. ,,De teksten zijn soms samengesteld door advocaten. Juristen communiceren meestal niet in jip-en-janneketaal.'' Want alles wat in een cao is afge sproken, moet juridisch afdwingbaar zijn, legt Wiek uit. ,,De afspraken moeten begrijpelijk zijn voor ieder een, maar ook juridisch afdwingbaar blijven. Als je andere woorden gebruikt, loop je het risico dat het anders wordt gelezen en geïnterpre teerd dan het bedoeld is.'' Hoe kunnen cao's aantrekkelijker worden gemaakt? ,,Hoewel sommige bedrijven echt een draak van een cao hebben, doen andere moeite om 'm mooier en lees baarder te maken. Die voorbeelden zijn er gelukkig wel'', zegt Van Asten. Zo worden cao's in een hip jasje gestoken, bijvoorbeeld met afbeel dingen erbij. ,,Maar laatst kwam ik een cao tegen van een architecten- DONDERDAG 11 MAART 2021 PC E DAVID NATHAN (22) is illusionist. Doe je dit werk fulltime? ,,Ja. Voor corona was ik druk met shows door heel het land, van bruiloften tot bedrijfsevents. Nu ben ik veel bezig met online shows.'' Wat maakt het zo leuk? ,,Met een truc kun je iemands dag goedmaken. Dat vind ik bijzonder." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Waarom je je in je cao moet verdiepen SANNE WOLTERS cao. tóiSalSiiiiii Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18