BiSU EUWS 11 Berichtendienst Sky: Wij zijn niet gekraakt, wel nepapp in omloop CRIMINEEL CIRCUIT COMMUNICATIE A De schokgolf die door de onderwereld trok, zal nog lang voelbaar zijn. Met het kraken van de berichtendienst Sky zitten politie en justitie nu op een enorme goudmijn aan belastende communicatie. Het gaat om honderden miljoenen berichten. Wat betekent dit? kraken. Dat veranderde in 2016 en 2017, toen twee grote aanbieders door de Nederlandse politie wer den gekraakt en offline gehaald. De ongeveer zes miljoen berichten die werden gevonden, vormen nu de basis van grote liquidadatieproces- sen als Marengo. ,,Het was ook echt onze strategie om achter deze aan bieders aan te gaan'', vertelt recher chebaas Kraag. ,,En we zagen tege lijkertijd dat bij het offline halen van de ene aanbieder, de andere aanbieder juist groeide als kool.'' Hoewel ook in de onderwereld langzaam het besef doordrong dat W De cryptotelefoon is onmisbaar voor de georganiseerde misdaad het succes niet eeuwig kon duren, bleven criminelen vallen voor de belofte van Sky: we zijn niet te kra ken. Maandag nog loofde het be drijf een bedrag van vijf miljoen euro uit voor de technicus die de encryptie van Sky zou kunnen om zeilen. Daar komt bij dat de crypto telefoon zo ongeveer onmisbaar ge worden is voor de georganiseerde misdaad. De afgelopen jaren is ge bleken dat de grote drugshandela ren massaal naar oorden als Dubai zijn vertrokken. Het runnen van een criminele organisatie kan im- Andy Kraag liep dinsdag de hele dag met een grote grijns op zijn ge zicht. ,,En die zal voorlopig ook nog wel even blijven'', zei het hoofd van de Dienst Landelijke Recherche van de Landelijke Eenheid bij de politie tijdens een persmoment in het Amsterdamse hoofdbureau. En dat is heel goed voor te stellen. De vangst die de politie heeft gedaan, is ongekend groot en zal de ko mende weken en maanden zorgen voor een stortvloed aan politie-in- vallen, aanhoudingen en nieuwe rechtszaken. ,,Er zal paniek zijn in Dubai. Daar zitten tegenwoordig alle grote drugshandelaren, veilig met hun telefoon. Ik denk dat ze een slechte nacht hebben gehad'', zegt een ingewijde. Gisteren bleek dat de bekende kickbokser Jamal Ben Saddik een van de meer dan 120 personen is die in België en Nederland zijn opge pakt in de 'operatie Sky'. Volgens zijn advocaat niet voor de handel in verdovende middelen. De verden king gaat over het verkopen van de toestellen, de zogeheten Sky ECC- cryptofoons. Criminelen zijn het afgelopen decennium massaal ge bruik gaan maken van cryptotele- foons, die dankzij encryptiesoft- ware kunnen beloven dat de be richten versleuteld zijn en daarmee onleesbaar zijn voor anderen. Voorsprong Met de komst van deze versleutelde smartphones kregen criminelen opeens een ongelofelijke voor sprong op de opsporingsdiensten. Hoewel de politie wist dat crimine len via deze toestellen met elkaar communiceerden, lukte het maar mondjesmaat om deze telefoons te mers prima via de telefoon. Boven dien worden in het golfstaatje niet al te veel moeilijke vragen gesteld over de herkomst van geld, en is uitlevering naar Nederland nog al tijd niet via een verdrag geregeld. Dus maakten de afgelopen jaren ze ker 11.000 Nederlanders volop ge bruik van Sky. Volgens de politie was het overgrote deel hiervan cri mineel. Tijdens het onderzoek, opererend onder de codenaam Ar gus, kon de politie ook drie weken lang meelezen met de berichten die werden gestuurd. ,,Het is alsofwe al die tijd over de schouders van de criminelen mee konden kijken. We hebben al hun gesprekken afge tapt'', zegt Kraag. Corruptie Dat kon de politie in het voorjaar van 2020 ook al, toen bij concurrent Encrochat liefst drie maanden werd meegelezen. De politie schrok toen van de aard en omvang van de co caïnesmokkel in Nederland, de op komst van crystal meth. Maar ook van de wijdverspreide corruptie binnen bijvoorbeeld de politie en de douane. ,,Het beeld dat we had den is tijdens de livefase bij Sky ver der verscherpt", licht Kraag toe. Een speciaal team van de rijksrecherche is inmiddels aan de slag om deze corruptie aan te pakken. Hoe gaan criminelen nu commu niceren? Ook vandaag zijn er nog steeds aanbieders van versleutelde berichtendiensten. Wie durft daar nü nog mee te chatten? ,,Crimine- len moeten toch communiceren met elkaar. We denken goed te zijn voorbereid op wat criminelen zul len doen'', aldus Kraag, die de on derwereld waarschuwt. ,,Wij heb ben de beste cyberspecialisten van de wereld. Niemand blijft voor de politie onvindbaar.'' REACTIE donderdag 11 maart 2021 :OTO POLITIE Welke crimineel durft er nu nog te chatten? Politie kon wekenlang meele zen met criminelen. foto politie Yelle Tieleman Amsterdam Berichtendienst Sky ECC spreekt tegen dat die is ge kraakt of gehackt door opspo ringsdiensten in Nederland. Het bedrijf meldt in een verkla ring dat het ook niet is benaderd door de autoriteiten, die toegang zouden hebben gekregen tot honderden miljoenen berichten van gebruikers van de versleu telde dienst. Sky ECC zegt dat distributeurs in Nederland en België melding hebben gemaakt van een 'valse phishingapplicatie die ten on rechte is gepresenteerd als Sky ECC'. Die app zou op telefoons zijn gezet, die vervolgens zijn verkocht via 'ongeautoriseerde kanalen'. Sky zegt juridische stappen te ondernemen van wege de verspreiding van die 'nep-app'. De berichtendienst spreekt ook tegen dat het een populair plat form voor criminelen is. 'Sky ECC heeft een zerotolerancebe- leid en verbiedt alle criminele activiteiten op al haar platfor men', meldt de onderneming in de verklaring. 'Accounts die wor den gebruikt voor criminele acti viteiten, worden onmiddellijk ge- deactiveerd.' Daar denken politie en justitie toch anders over. De Amster damse recherchechef Jonne Janssen stelde dinsdag tegen deze krant dat criminele organi saties de laatste jaren uitslui tend gebruik maakten van Sky om buiten het zicht van de over heid te blijven. ,,De Sky-server is gewoon in be slag genomen", zegt een woord voerder van het OM. Sky ECC ontkent te zijn overgenomen. FOTO ROB ENGELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11