Britten verdeeld: is Meghan slachtoffer of manipulator? 9 Wat het koppel zei tegen Oprah OPENHARTIG BBC Breakfast biedt Britse kij kers op de vroege ochtend een kalm begin van de dag. De presentatoren doen hun best de ontbijtshow lichtvoetig te houden. Alleen als een schok kende nieuwsontwikkeling hen geen keuze laat, maakt hun glimlach plaats voor een serieuze blik. Door het explo sieve interview van Meghan en Harry veranderde de stu dio in een vuurlinie. Vooral de onthullingen over mogelijk racisme binnen het koningshuis deden de gemoe deren hoog oplopen. Meghan en Harry gaven in de special van Oprah Winfrey aan dat een voorname 'royal' twijfel achtige vragen stelde over hun (toen nog ongeboren) zoontje Archie. ,,Er waren zorgen over hoe donker zijn huid mogelijk zou zijn'', zei Meghan met in gehouden woede. Polarisatie Het interview werd zondag in de VS uitgezonden, de meeste Britten konden het interview pas gisteravond op zender ITV bekijken. Maar de krantenkop pen en pijnlijkste citaten werkten gisterochtend bij de koffie al polariserend, zoals twee uitgenodigde experts bij BBC Breakfast lieten merken. Voor het oog van de natie maakten ze elkaar uit voor rotte vis. Dr. Shola Mos-Shobamimu plaatste het relaas van Meghan in een koloniale context. Het Britse koningshuis was vol gens de advocaat en mensen- rechtenactivist ingebed in ra cisme. Haar tegenspreker, een rood aangelopen kenner van het koningshuis, vloog haar verbaal naar de keel. Meghan en Harry moesten zich vol gens haar schamen voor hun besluit om een handgranaat in het paleis van de Queen te gooien. Blozend maakte gast heer Dan Walker een einde aan de ruzie, maar het onder houd gaf een scherp inzicht in de meningen rond de kwestie. Voor het ene deel van de na tie geldt Meghan als een ver waande actrice die uit wraak en winstbejag vanaf een gazon in Santa Barbara haar schoon familie doelbewust probeerde te vernietigen. Een Ameri kaanse intrigante zonder scru pules. Het andere deel van de bevolking omarmt Meghan Te lang hebben we deze issues te gewillig onder het tapijt geveegd die tegenover Oprah aangaf uit pure wanhoop zelfmoord te hebben overwogen. Een vrouw met een donkere huidskleur die als een dier werd opgejaagd door de mee dogenloze Britse tabloids en geen steun kreeg van de ko ninklijke familie. Leeftijd, af komst en politieke oriëntatie lijken net zo'n rol te spelen als tijdens het EU-referendum. De Britten gebruiken het in terview om hun reeds ge vormde oordeel te bevestigen. Vroege vogels reageerden massaal op haastig geschreven analyses en verhalen over de ontboezemingen. In de deftige The Times schaarden lezers zich achter de Queen. Meghan werd door hen beticht van het opvoeren van een act. In vol zinnen bevestigden velen het Britse cliché van een boertige Amerikaanse, onmachtig om op de achtergrond te blijven en zich te schikken naar het protocol. The Times trekt hoopopge- leide mensen, die op beleefde wijze hun mening beargu menteren. Niet 'woke', zoals The Guardian en The Indepen dent, maar in het midden van het politieke spectrum. Het mogelijke racisme baart de le zers zorgen, maar het konings huis vormt een baken van trots. Een uithaal naar de Queen en haar familie voelt als een belediging van het Ver enigd Koninkrijk, waarvan de Windsors het uithangbord vormen. Ongelijkheid De biecht van Harry over de reden achter de 'Megxit' - 'racisme speelde een grote rol' - zorgt wel over de hele linie voor ongemakkelijkheid. In stitutionele ongelijkheid vormt een uiterst gevoelig thema in het VK. Oppositie partij Labour eist om die re den een onderzoek. ,,Dit is zo veel groter dan de koninklijke familie'', zei leider Keir Star mer. ,,Veel te lang hebben we deze issues te gewillig onder het tapijt geveegd.'' Het koningshuis had giste ren nog niet gereageerd. De open eindjes van het inter view kunnen immense schade aanrichten. Doordat Meghan en Harry de identiteit van de racistische royal niet prijs gaven, is het speculeren be gonnen. Nu duidelijk is dat koningin Elizabeth en haar zieke man prins Philip geen blaam treffen, richten de ver denkingen zich op troonop volger Charles. Als dit klopt, dreigt het Gemenebest uiteen te vallen. Harry en* Meghan tijdens het spraakma kende interview met Oprah. 'wf W m ffr^f ftt w ïtr dinsdag 9 maart 2021 GO Meghan Markle bezweek haast onder de druk van het paleisleven in Londen, onthulde de echtge note van prins Harry in het inter view met Oprah Winfrey. Ze voelde zich zo slecht, dat ze niet meer wilde leven, beschreef ze. Ze was zwanger en durfde niet alleen te zijn uit angst dat ze zichzelf iets zou aandoen. Ze zegt door het koningshuis in de steek gelaten te zijn toen ze hulp wilde zoeken in een kliniek. ,,Ik zei: ik heb me nog nooit zo gevoeld, en ik moet ergens heen. En ik kreeg te horen dat ik dat niet kon, dat het niet goed zou zijn voor het instituut." Harry sprak teleurgesteld over het zwijgen van de familie toen Meghan als vrouw van kleur meer dan andere koninklijke echtgenotes afgebrand werd in de media. Het gebrek aan steun deed het stel besluiten zich terug te trekken uit de koninklijke familie. Harry's financiële bijdrage en beveiliging werden prompt stopge zet; zijn vader, prins Charles, nam een tijdje de telefoon niet op. Volgens Meghan bestonden in de fa milie zorgen over de huidskleur van haar eerste kind. Meghan is van ge mengde afkomst. 'Een familielid' zou tijdens haar zwangerschap met Harry hebben besproken hoe donker de huid van zijn baby zou zijn. Ze zegt te vermoeden dat de afkomst van haar kind reden was hem niet de titel prins te geven. Harry bevestigde dat iemand hem vroeg hoe de kinde ren eruit zouden zien, maar meer wilde hij niet zeggen. ,,Dat gesprek ga ik nooit delen." Harry zei zich 'gevangen' te hebben gevoeld. „Gevangen in het systeem, zoals de rest van de familie. Mijn vader en broer ook. Ze kunnen niet zomaar weg, en ik heb veel mededo gen met hen." Het stel zegt koningin Elizabeth niets te verwijten. Harry voelt zich 'in de steek gelaten' door zijn vader. ,,Er is veel gebeurd, ik blijf proberen het een prioriteit te maken die relatie te helen." Ook het contact met zijn broer, kroonprins William, is bedorven. ,,Tijd heelt alle wonden, hopelijk." Het interview met Meghan en Harry wordt in Nederland vanavond uitge zonden op Net 5. Nog voor de Britse televisie het interview met Meghan en Harry uitzond, verdeelde het relaas van het paar over hun ervaringen in het ko ningshuis het land in twee kampen. Geert Langendorff Londen - Keir Starmer, Labour Wilt u praten over suïcide, neem dan contact op met de hulplijn: bel telefoonnummer 0800-0113 of 113 of ga naar de website www.113.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9