8 NIEUWS HARRY EN MEGHAN REACTIES INTERVIEW^ Nee, Harry en Meghan zullen het eeuwenoude Britse koningshuis met hun opzienbarende onthullingen bij Oprah niet onderuithalen. Maar de schade is groot. Heel groot. iïWIN£27KB Wel of geen prins? Waarom? Met die vraag bleef roy- altydeskundige Rick Evers zit ten na één van de meest spraakmakende koninklijke inter views ooit. „Waarom zouden die twee hun familie zó willen beschadi gen? Waarom de vuile was zó buiten hangen?'' Justine Marcella (hoofdre dacteur Vorsten) heeft er wel een ver klaring voor en die schuilt in het karakter van de actrice die Harry in 2018 huwde. ,,Meghan heeft al vaker laten blijken dat ze een zeer sterk rechtvaardigheidsgevoel heeft en als zij onrecht ervaart, móét ze haar kant van het verhaal vertellen.'' Alleen al uit die karaktereigen schap blijkt volgens Marcella hoe lastig Meghan het gehad heeft in het Britse koningshuis en hoe lastig ze het gehad zou hebben, als ze niet was weggegaan. Bij de Windsors heerst een cultuur van zwijgen, slikken en je last dragen - óók als je bijna be zwijkt. ,,Die cultuur is blijkbaar niet veranderd sinds de tragedie rond prinses Diana'', zegt Marcella, die erg schrok van Meghans onthulling dat ze in Engeland tijdens haar eerste zwangerschap suïcidale gedachten had. ,,Wat dit interview zo pijnlijk maakt, is dat er zo weinig lessen uit het lijden van Diana zijn getrokken.'' Hoe onthullend ook: het Britse koningshuis zal er volgens Neder landse kenners niet aan onderdoor gaan, net zo min als het wankelde na dat Andere historische interview, van prinses Diana in 1995, op de BBC, over haar kille huwelijk. Het koningshuis zelf zal het volgens Marc van der Linden (hoofdredacteur Royalty Magazine) zo veel mogelijk negeren. ,,Die wacht tot de storm is uitgeraasd." En als er al een state ment uitgaat, zal dat volgens Evers gespeend zijn van enige emotie. Chauvinistisch Veel Britten zullen zich volgens Evers achter de Queen en haar gevolg scharen. „Natuurlijk zijn ook de Brit ten geschokt, maar vergeet niet: Brit ten zijn erg chauvinistisch en als zij partij moeten kiezen tussen de twee 'afvallers' en hun koninkrijk, vlag en koningin kiezen ze voor het laatste.'' Wat meespeelt: Meghan, hertogin van Sussex, stond bij veel oudere burgers vanaf het begin met 1-0 ach ter. ,,Er bestond al scepsis over Har ry's huwelijk met een actrice en nog wel van Amerikaanse oorsprong.'' Toch zal het koningshuis er vol gens de Nederlandse royalty kenners geenszins ongeschon den uitkomen en dat komt vooral door die ene huivering wekkende passage waarin Meg han vertelt dat er tijdens haar eerste zwangerschap vragen waren over hoe 'gekleurd' haar ongeboren kind zou zijn. Die twijfel zou volgens haar zelfs de reden zijn haar zoontje Archie (nu bijna 2) de titel van prins te weigeren. Evers: ,,Dat verwijt van racisme is heel ernstig en zal on getwijfeld een staartje krijgen: ook in de Britse politiek." Mar cella: „Wellicht zal Buckingham Palace er zelfs zélf een onderzoek naar instellen." Die beschuldiging zal vooral hard aankomen in landen van het voormalig Britse rijk, verza meld in het Gemenebest. Evers: „Koningin Elizabeth heeft altijd erg aan het Gemenebest ge hecht, maar de afgelopen tijd is er een behoorlijke verwijdering ontstaan tussen het moeder land en de landen in Azië, Afrika en Caribisch gebied. Meghan leek bij uitstek ge schikt de kloof te dichten, maar zij nu weggevlucht, en laat de indruk dat het koningshuis racistisch is.'' Ook bij minderheden in het Ver- enigd Koninkrijk zal Meghans ver wijt hard aankomen, denkt Mar cella. „Ik denk dat de 'nieuwe Brit ten' en de jongere generaties zeker van sommige opmerkingen schrikken. Van de beschuldiging van racisme, maar ook van andere 'antieke' gewoonten. Dat Meghan bijvoorbeeld niet alleen in het openbaar de koningin met een re verence (hoffelijke buiging, red.) moest begroeten, maar ook bin nenskamers. Het was overigens naïef dat ze dat niet wist." Of Meghan en Harry na alle onthullingen bij talkshowhost Oprah nog welkom zijn op Britse turf? Evers: „In het interview roe men ze koningin Elizabeth als mens, maar kraken ze 'Het Insti tuut' en in feite is Elizabeth én mens én instituut, dus ik ben zeer benieuwd hoe zij met deze situatie omgaat." Marcella: „Misschien moet er wat tijd overheen gaan, maar bij familieaangelegenheden zien we ze vast nog wel. Het is dui delijk dat de Queen en Harry een bijzondere band hebben." Van der Linden: „De Britten hebben altijd een enorm zwak gehad voor Harry en dat zal altijd wel zo blijven. Zéker als het bijvoorbeeld ooit op een scheiding zou uitlopen. Dan zullen de Britten voor Harry klaarstaan.'' dinsdag 9 maart 2021 'Verwij t van racisme zal wel staartje krijgen' i|{( li! '\Arf lirsmT ïArf firn Wr# j 'ijT^ i|[ I -Lf.J SJtSMIUffiWW Eefje Oomen Rotterdam is A De Britse tabloids na zetten het interview natuurlijk op de voor pagina. Marc van der Linden {Royalty Magazine) heeft zich geërgerd aan de passage in het inter view waarin Meghan suggereert dat zoontje Archie vanwege zijn Afrikaans-Amerikaanse roots niet de titel van prins kreeg. „Een heel valse beschuldiging, want er is al in 1917 door koning George V vastgelegd dat alleen de kinderen en kleinkinderen van de vorst de titel prins of prinses krijgen. Archie is een ach terkleinkind van Queen Eli zabeth." Oorspronkelijk was vastgelegd dat ook de oudste zoon van de oud ste zoon van de kroon prins, in dit geval prins Ge orge, de prinselijke titel zou krijgen. Elizabeth paste dat aan, zodat ook zijn zusje en broertje nu prinses en prins zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8