OZCAN AKYOL D Winkeliers: Alibaba krijgt onze klanten Recordaantal ondernemers stopt ermee in coronajaar 6 r CORORNA GEVOLGEN Column Het coronapaspoort houdt de gemoederen bezig. Hoe wel geen enkele politicus openlijk een pleidooi voor het middel wil houden, komt de optie wel steeds vaker ter sprake, met name als het erom gaat een leef bare samenleving te creëren mét het virus. Anders dan in andere landen, waar overheden dwingender kun nen zijn in dit soort maatregelen, wil het kabinet een debat voeren mét de samenleving, waar veel negatieve geluiden klinken van mensen die een coronapaspoort gelijkstellen aan een plicht. En dat laatste klopt natuurlijk ook wel: als je straks wordt buitengesloten omdat je geen prikbewijs kan overleggen, bijvoorbeeld voor vliegreizen of evenementen, rest er geen andere keuze dan alsnog een vaccinatie te nemen. Of anders gaat de maatschappij deels op slot - voor jou. is dat de overheid doorgaans voor zichtigheid betracht als het gaat om keuzes van commerciële par tijen, en veel laat afhangen van 'eigen verantwoordelijkheid', maar deze keer duidelijk zelf een factor in de discussie is gewor den. Dat zou niet moeten. Vooral als het om private bedrijven of organisaties gaat, is het aan de leiding van deze clubs of zij wel of niet een coronapaspoort vragen aan mensen die producten of diensten van hen willen afnemen. De vergelijking met een disco theek is makkelijk te maken; een uitbater bepaalt wie er rond mag lopen op zijn dansvloer, hij gaat over het deurbeleid en niemand anders. Je zou kunnen tegenwer pen dat hij daardoor ook kan dis crimineren. En dat is precies wat de mensen die geen coronapas poort willen op dit moment beargumenteren. Er is alleen een wezenlijk ver schil. Het coronapaspoort wordt niet in het leven geroepen om mensen moedwillig buiten te slui ten. De gedachte erachter is sim pelweg om het oude leven weer op te pakken, terwijl de volksgezond heid wordt beschermd. Toegegeven; een verplichting om je te laten prikken, voelt niet lekker. Het druist in tegen de per soonlijke integriteit van mensen. Maar ik heb tot dusver nog geen beter alternatief gehoord. Dus misschien moeten de tegenstan ders van het coronapaspoort zo langzamerhand met hün oplos sing komen. Iedereen kan tegen zijn. Het is veel constructiever om zinnige en werkbare plan nen te presenteren. Tot die tijd hebben we niets anders. Ik heb nog geen beter alternatief gehoord voor het corona paspoort Dat betoogden de advocaten van winkeliersvereniging Inretail gis- terenin een kort geding tegen de staat om de verplichte sluiting van niet-essentiële winkels van tafel te krijgen. Volgens Inretail is het 5 voor 12 voor de 13.000 onderne mers met 56.000 winkels en 300.000 werknemers. Het click collect en het winkelen op af spraak zet voor veel winkeliers geen zoden aan de dijk. Inretail- directeur Jan Meerman zei eerder overigens dat voor ongeveer de helft van de winkels - de kleintjes - die versoepelingen weer wel brood op de plank brengen. Als buitenlandse webwinkels de klandizie overnemen heeft dat verstrekkende gevolgen, stelt In- retail. Die webshops bieden geen werkgelegenheid en de buiten landse webwinkels betalen ook elders belasting. De angst voor een reeks faillissementen is terecht, stelden de advocaten, want de steunmaatregelen zijn onvol doende. Duizenden winkeliers zouden overwegen te stoppen. Voorwaarden Inretail onderschat het virus echt niet, aldus de advocaten. Meerman zelf lag zeven dagen in het ziekenhuis met een corona besmetting. Maar heropenen on der voorwaarden: mondkapjes, handen desinfecteren en maxi maal 1 klant per 10 vierkante meter moet kunnen. Er werd verwezen naar onder andere België waar de winkels per 1 december weer openden zonder dat het tot een hausse aan besmettingen leidde. In Nederland sloten de niet-es- sentiële winkels half december. De gekte van Black Friday en de vrees voor mensenmassa's bij de kerstinkopen, leidde tot die keuze. Achterhaald, stelt Inretail. De W Vrees bestaat dat mensen gaan funshoppen als winkels opengaan feestdagen zijn voorbij. Maar het kabinet zou nu slaafs het OMT vol gen en niet naar de maatschappe lijke en economische gevolgen kij ken. Meerman: ,,De maatregelen zijn niet gemaakt in overleg met ons. We ademen door een rietje. Ik zou willen dat het kabinet dat ook eens deed. We zien nergens terug in de overwegingen dat tiendui zenden werknemers op straat ko men te staan en duizenden win kels dreigen te moeten sluiten.'' Volgens de advocaat van de staat zijn alle maatregelen erop gericht om funshoppen te voorkomen. Als de winkels heropenen gaan men sen in een tijd waarin toch al niets te doen is weer als uitje naar de stad. Dat leidt tot drukte in de winkelstraten, in het openbaar vervoer en bij de parkeerautoma ten. Mensen uit alle windstreken zouden te veel met elkaar in con tact komen. Terwijl de situatie nu 'fragiel' is. ,,Het is geen keuze tussen ge zondheidszorg en economie. Als we met z'n allen ziek worden dan gaan we ook niet meer naar buiten, met ook gevolgen voor de econo mie. Dat hebben we in Londen ge zien'', aldus de advocaat van de staat. De winkeliers zijn niet de eni gen die er tabak van hebben. Van daag probeert de horeca een deel van de beperkende maatregelen van tafel te krijgen. In de zaak van de winkeliers versus de staat doet de rechter uiterlijk vrijdag om 10.00 uur uitspraak. Vooral in de horeca gooiden relatief veel ondernemers het bijltje erbij neer, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). 470 restauranthouders sloten de deuren, zo'n 10 procent meer dan een jaar eer der. Ook gaven 450 cafetaria's, lunch rooms, snackbars, ijssalons en andere eetkramen het op. Het aantal bedrijfsopheffingen nam Bedrijfsopheffingen 140.325 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 vooral in het derde en vierde kwartaal een flinke spurt. Mogelijk heeft dat te maken met de gedeeltelijke lockdown die het kabinet halverwege oktober af kondigde voor de horeca. Behalve in de horeca staakten ook meer reclame-, communicatie bureaus en webwinkels hun handel. Volgens de CBS-cijfers zijn de stop pers vooral eenmanszaken en zzp'ers (bijna 89 procent). Zo'n 10 procent van de bedrijven die afhaakten, had twee tot tien werknemers in dienst en minder dan 1 procent had tien tot 250 mensen op de loonlijst staan. ,,Een beslissing om te stoppen kan voor een eenmanszaak makkelijker zijn dan voor een bedrijf met 5000 man in dienst'', denkt onderzoeker en woordvoerder Marjolijn Jaarsma van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Door zelf te stoppen kan de kleine ondernemer zwaarder financieel leed voorkomen: bij een faillisse ment draaien eigenaren van een- manszaken zelf op voor de schulden dit in tegenstelling tot een besloten vennootschap. Ondanks de forse stij ging van het aantal bedrijfsopheffin gen heeft het CBS een positieve noot. Jaarsma: ,,Er zijn vorig jaar nog altijd meer bedrijven begonnen dan ge stopt.'' Vorig jaar startten circa 280.000 bedrijven. Het CBS meldde eerder al dat in 2020 slechts 2703 bedrijven over de kop gingen, dat was 16 procent min der dan een jaar eerder. ,,Die 2703 be drijven tellen uiteraard niet mee met die 140.000 ondernemingen die zijn gestopt. En het aantal faillissementen van 2703 is overigens exclusief een manszaken. Inclusief eenmanszaken zijn er 3178 failliet gegaan. Nog steeds 16 procent minder dan in 2019'', aldus Jaarsma. dinsdag 9 maart 2021 GO y @OzcanAkyol asDoo Wat dit debat interessant maakt, Nederlandse winkelstraten zullen verpauperen doordat tal van winkels door de lockdown het loodje leggen. ,,Alibaba, Amazon en Bol nemen de lege plekken over in een kale, uit gemergelde winkelstraat.'' Ton Voermans Den Haag Directeur Jan Meerman van Inretail (links) komt aan bij de recht bank. Winkeliers willen de deuren weer openen. foto anp Het aantal ondernemers dat er vorig jaar de brui aan gaf, is voor het eerst in tijden fors gestegen. Ruim 140.000 ondernemers stop ten ermee, 20 procent meer dan een jaar eerder en het hoogste aantal sinds 2007. Natasja de Groot Den Haag 150 000 14 In 2020 stopten 470 restaurants, ongeveer 10 procent meer dan een jaar eerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6