O N Een week vol van boeken KLARA 4 CORONA KOPLOPER De vaccinatie tegen corona in Israël is een geweldige proeftuin voor de rest van de wereld, stelt ambassadeur Naor Gilon. Zo kan Nederland volgens hem een voor beeld nemen aan Israëls 'groene paspoort', dat gevaccineerde burgers privileges geeft. Met verbazing aan schouwt de wereld het Israëlische vacci natiewonder. Waar Nederland nog druk bezig is met het prikken van 80-plussers, heeft Israël bijna 90 procent van alle 50-plussers ge vaccineerd. Gisteren kreeg in het bij zijn van premier Netanyahu de 5 miljoenste inwoner het vaccin toe gediend. Ook veel jongere mensen zijn al ingeënt tegen het coronavirus. Mobiele vaccinatieteams staan in het weekend in drukbezochte natuur parken om iedereen die wil te prik ken. Onder het motto a shot with a shot worden jongeren in bars in Tel Aviv verleid met een gratis drankje bij hun vaccin. En in een stad waar veel ultraorthodoxe joden wonen, werd juist iedereen die zich op een bepaald moment liet vaccineren op een traditioneel stoofgerecht getrak teerd, vertelt Naor Gilon, de Israëli sche ambassadeur in Nederland van uit zijn werkkamer op de ambassade in Den Haag. ,,Al onze inspanningen zijn er nu op gericht dat zo veel mo gelijk mensen zo snel mogelijk een vaccin krijgen.'' Dat ziet Israël als de enige uitweg uit de crisis. ,,De an dere optie is streven naar nul be smettingen, zoals Australië en Nieuw-Zeeland doen. Dat lukt bij ons niet. We zijn niet het meest ge disciplineerde volk.'' „Wij hebben Pfizer ervan weten te overtuigen dat we een geweldige proeftuin zijn voor hun vaccin. Wij geven hun alle big data over wat er met mensen gebeurt na vaccinatie. Ons zorgsysteem is zeer goed georga niseerd, alle patiënteninformatie ge digitaliseerd, ons leger helpt met de logistiek. Dat is voor Pfizer allemaal erg aantrekkelijk. Wij hebben ervoor gekozen onze kennis te delen met Pfizer en met de wereld.'' ,,De EU koos ervoor om als groep te onderhandelen met de farmaceu ten. Als dat niet was gebeurd, hadden de landen elkaar bevochten om vac cins, waren ze tegen elkaar uitge speeld door farmaceuten. Maar of de strategie goed heeft gewerkt? Dat mogen jullie als Europeanen zelf be oordelen. Ik zoek naar woorden om diplomatiek te blijven... Europa heeft veel macht, maar is niet zo wendbaar. ,,Een ander verschil is dat bij ons in Israël veel is gebeurd rond kerst. Ter wijl de christenen Kerstmis vierden, hebben wij hard gewerkt. Daar komt bij dat wij gewend zijn aan noodsitu aties. In Israël is altijd oorlog, een aanval, drama. Als wij ons zieken huispersoneel vragen om in plaats van 24 uur 36 uur achter elkaar te werken en hun kinderen onder te brengen bij een grootmoeder of zus, doen ze dat. Wij zijn op ons best in noodsituaties.'' wreed is tegen zijn eigen bevol king. Hoeveel vaccins heeft Neder land aan andere landen gegeven? In Israël hebben we een week na Neder land verkiezingen. Ik moet de eerste politicus nog zien die vaccins weg geeft, voordat de eigen bevolking is gevaccineerd.'' „Nooit. We zullen voorlopig echt ons oude leven nog niet terugkrijgen. Misschien hebben we straks een ex tra dosis nodig vanwege de mutaties. Een groot probleem is onze jonge be volking; 30 procent van de Israëliërs is onder de 16. Zolang kinderen niet De pas geeft toegangtot luxe, zaken waar je ook zonder kunt „Vooropgesteld: volgens de Oslo-ak koorden is de Palestijnse Autoriteit zelf verantwoordelijk voor de ge zondheid van hun bevolking, zij heb ben het Spoetnik-vaccin gekocht. Dat neemt niet weg dat wij ze proberen te helpen waar we kunnen, bijvoor beeld met koelfaciliteiten. We heb ben drieduizend vaccins aan zieken huizen gegeven om hun medische staf te vaccineren en 130.000 vaccins aan Palestijnen die in Israël werken. Gaza is een ander verhaal, dat staat onder bewind van de terroristische organisatie Hamas, die hoe dan ook KAZUO ISHIGURO (^uur) Libris.nl is de webwinkel van bijna 200 lokale, zelfstandige Libris en BIz.-boekhandels. Geen bezorgkosten voor boekbestellingen vanaf 15,00. dinsdag 9 maart 2021 GO Israëlisch vaccinatiewonder: Annemieke van Dongen Den Haag In tegenstelling tot vrijwel andere landen ter wereld heeft Israël aan vaccins geen gebrek. Hoe kan dat? Hoe kijkt u aan tegen onze Neder landse vaccinatie-aanpak? De luxepositie van Israël verplicht uw land om minder gefortuneerde landen te helpen, stellen critici. Zoals de bijna 5 miljoen Palestijnen Wanneer verwacht Israël klaar te zijn met vaccineren? De terrassen zijn weer open in Tel Aviv, voor iedereen die een green pass kan laten zien. Jongeren worden verleid tot een prik met een gratis drankje. fotos afp reuters —Ambassadeur Gilon die op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook wonen en nog amper over vaccins beschikken. en de REGGIE BAAY De opkomst van Assyrië, Babyloriië en Perzië REGGIE BAAY IOHN FLANAGAN De opkomst van Assyrië, Babyloriië en Perzië IL LIBRIS #kooplokaalookonline Sfijvj, (Ét *tc JLt-1 (s*t Gebonden 20," Ook als ebook Paperback 16," Gebonden 19," Paperback 28," Ook als ebook Paperback 22," Ook als ebook Paperback 22," Ook als ebook en luisterhoek Gebonden 34," Ook als ebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4