28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Tobias Nierop en Myrthe Burger krijgen de hoofdrollen in 14 de musical, over het leven van Johan Cruijff. Nierop speelt de voetballer, Burger diens vrouw Danny. ,,We zouden haar nu echt een powervrouw noemen.'' Quote van de dag MUSICAL VOETBALLER Als ik het heb over clean, dan heb ik het over drugs Haar stralende gezicht. De wijze, mooie woorden. De dankbaarheid en liefde voor het leven die door alles heen voelbaar was. Ik heb het interview dat Humberto Tan zondag avond had met snowboarder Bibian Mentel inmid dels drie keer gezien en elke keer weer veroorzaakt het kortsluiting in mijn hoofd. Daar zat, in haar eigen slaapkamer, een vrouw die weet dat ze binnen afzienbare tijd doodgaat. De kanker die al jaren haar frêle lijf teistert en ver minkt, is uitgezaaid in haar hoofd en er is niks meer aan te doen. Aan tafel bij Humberto een man, ha^r man Edwin, die weet dat hij zijn grote liefde binnen afzienbare tijd kwijtraakt. Maar wie het ge sprek afspeelt zonder geluid, zou ook zomaar de in druk kunnen krijgen dat Bibian zojuist haar zo veelste gouden medaille had gewonnen en op haar hotelkamer nog nagenoot van de bloedstollende race. Zo bizar. Ze zeiden allebei dingen als 'prachtig dat deze tijd ons nog gegund is'. 'We pakken elke dag een mooi momentje'. 'Er is zoveel liefde om me heen'. 'Ik ben blij dat ik niet zomaar van het ene op het andere moment uit het leven ben gerukt, maar de kans heb gekregen om de laatste dingen die je nog tegen elkaar wil zeggen, te kunnen zeggen. Waar door alles gezegd is en nu elke dag een cadeautje is.' Normaal haat ik die platgetrapte uitdrukking, hier klonk het oprecht en mooi. Ik heb met ontroering naar het interview zitten kijken, maar vooral met een bewondering die ik amper in woorden kan vatten. Hoe dan? Hoe krijgt ze dat voor elkaar? Waar haalt ze - halen ze, want laat ik vooral haar man niet vergeten - de kracht vandaan om er zo rustig mee om te gaan? Als er ie mand, menselijkerwijs gesproken, het volste recht heeft om de wereld en alles daarbuiten te vervloe ken voor de onredelijke hoeveelheid tegenslagen en het verdriet dat ze keer op keer moest verwerken en overwinnen, dan is het Bibian Mentel wel, toch? hoe te leven, maar nu is ze ook een voorbeeld van hoe je de dood benadert. Ze laat niet zien hoe het móet, want dat zou belachelijk zijn om te zeggen. Dan zadel ik iedere kankerpatiënt doodleuk op met het schuldgevoel dat hij of zij niet blijmoedig ge noeg met het noodlot omgaat. Een mens heeft het maar tot op zekere hoogte voor het zeggen hoe hij reageert in die situatie. Maar Bibian laat zien hoe het kan. Inspirerend tot het einde, niet klein te krijgen door kanker of de dood. Als elke mens 10 procent van de veerkracht van Bibian Mentel zou hebben, was de wereld zo veel beter af. Remake voor Anne+ Docu over Snelle Nomadland als winnaar et voetbal heeft hij niet al te veel. En zingen kan hij niet. En toch wordt Tobias Nierop (33) de hoofdrolspeler in 14 de musical, waarin het levensverhaal van Johan Cruijff wordt vertolkt. In de Akker straat in Amsterdam-Betondorp, de geboortestraat van de beste Neder landse voetballer aller tijden, grin nikt Nierop: „Schrijf maar op: Tobias Nierop heeft vele andere talenten.'' Dan de nuance. Nee, Nierop kan misschien niet de Ajax-opstelling oplepelen in het duel om de Wereld beker met Gremio in 1995, hij heeft genoeg vrienden die hem goed op de hoogte houden van het voetbal nieuws. En belangrijker: het levens verhaal van de man die hij vanaf sep tember speelt in het nieuwe AFAS Theater in Leusden, boeit hem mate loos. Alleen dat zingen, dat gaat 'm echt niet worden. Dus dit wordt de eerste musical - en waarschijnlijk ook direct de laatste van Nierop. Bij zonder: de acteur heeft een prachtige stem. ,,Daar werd mijn zangjuf dus ook helemaal gek van. Je hebt een fantastisch bereik, zei ze. Je kunt hoog, je kunt laag. Je weet alleen niet waar je moet stoppen.'' Groot voordeel: een zingende Cruijff zag scriptschrijver en regis seur Tom de Ket ook niet echt zitten, dat past niet bij de volksheld, deze maand alweer vijf jaar geleden over leden. ,,Maar natuurlijk wel het on navolgbare taalgebruik van Johan'', vult Myrthe Burger (33) aan, die de rol van Cruijffs echtgenote Danny op zich neemt in de musical. ,,De bij zondere uitspraken van Johan komen terug in spoken word, met daaronder kenmerkende pop en rockmuziek uit de jaren 60 en 70. Maar dan met een heel eigentijdse draai.'' In de schaduw De vraag is welke rol moeilijker vorm te geven is. Die van Cruijff, letterlijk over de hele wereld een legende. Elke balaanname en elk zakelijk hoogte en dieptepunt is minutieus beschre ven in tientallen boeken, die Nierop momenteel verslindt. Nogal een te genstelling tot zijn vrouw, die altijd de schaduw verkoos, maar op die achtergrond een zeer bepalende rol in zijn leven speelde. Burger: ,,Het is natuurlijk een musical, ik hoef Danny Cruijff niet heel exact neer te zetten. Het gaat om een theatrale vertolking van haar. Ik zou haar graag Bibian Ze was afgelopen jaren al een voorbeeld voor dinsdag 9 maart 2021 PC TELEVISIE De succesvolle Nederlandse serie Anne+, over het leven van een stu dente, krijgt een Duitse remake. Het Duitse dochterbedrijf van Endemol- Shine gaat een webserie maken. In Ne derland begon Anne+ ook als webserie; inmid dels is er een bioscoopfilm in de maak. MUZIEK De documen taire over zan ger Snelle, Snelle: Zonder jas naar buiten, komt 16 april op Netflix. In de film wordt de carrière en het persoonlijke leven van de 25- jarige zanger gevolgd. Lars Bos, zoals de zanger eigenlijk heet, is de eer ste Neder landse artiest met een eigen docu op Netflix. PRIJZEN De film Nomad land van Chloé Zhao is er tij dens de uitrei king van de Cri tics' Choice Awards vandoor gegaan met vier beeldjes, voor onder meer beste film en beste regisseur. In de televisie categorieën viel Netflix-serie The Crown in de prijzen, onder meer als beste dramaserie. 'Johan Cruijff is van ons allemaal' Jeroen Schmale - Gordon geeft in zijn podcast, de GorDon- DiabloShow, toe nog wel eens een wijntje te drinken, ondanks zijn afkickpogingen. 14 de musical gaat over het leven van de legendarische Johan Cruijff. FOTO ANP/KOEN VAN WEEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28