Inflatie dreigt op te lopen na weer een prijsstijging Zorgen om Kijkshop na klachtenregen Wat vindt de rest? II ECONOMIE 17 Olieprijs naar recordhoogte DE TOEKOMST VAN DE LANDBOUW In aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen geven politieke partijen in acht afleveringen hun standpunten op het gebied van onder meer wonen, werken, vergroening, asfalt en de nexit. Vandaag aflevering 7: Hoe ziet de toekomst van de boer eruit? Aan het woord Roelof Bisschop (SGP) en Frank Wassenberg (Partij voor de Dieren). Voor de automobilist in Nederland is tanken niet bepaald een feestje. Alleen al dit jaar is de prijs voor een liter ongelood gemiddeld met 14 cent gestegen. En aan die stijging lijkt geen eind te komen. Want gis teren steeg de prijs tot boven de 70 dollar voor een vat Brent-olie, de internationale maatstaf voor de olieprijs. De aanleiding was de aanval afge lopen weekend van Houthi-rebel- len op een haven in Saoedi-Arabië. De aanval leidde niet tot schade aan mensen of installaties, maar de schrik zat er in. Saoedi-Arabië is de grootste olieproducent ter wereld. Als die productie wegvalt, heeft de wereld een serieus olieprobleem. Afgelopen week besloten de Opec-leden en Rusland bovendien tot ieders verrassing de olieproduc tie niet te verhogen. Daar was van wege de oplopende prijs wel op ge rekend. ,,De producenten hebben gedacht: meer oppompen voor een lagere prijs levert niet meer op dan minder oppompen voor een hogere prijs'', vat Hans van Cleef, sector- banker energie bij ABN Amro, de strategie samen. De economie begint te groeien nu de wereld langzaam uit de pan- demie komt. En economische groei betekent een grotere vraag naar olie. Vandaar dat verwacht werd dat Opec de productiebeperkingen, die ze invoerde toen de vraag naar olie wegviel vanwege corona, ongedaan zou maken. Tot voor kort speelden de Ameri kaanse producenten van schalieolie een belangrijke rol. Als de prijs van een vat olie hard steeg, gingen de Amerikanen meer olie produceren. Zodoende zat er altijd een plafond aan de prijs. Maar de Amerikanen laten het nu afweten. Van Cleef denkt dat het een tijdelijke afwe zigheid is. Texas, waar veel schalie olie vandaan komt, had de afgelo pen weken met extreme kou te ma ken, waardoor de productie stil lag. ,,Het duurt een tijdje voor de pro ductie in de VS is opgeschaald.'' stel. Olie is de basis voor veel pro ducten, dus duurdere olie leidt tot meer inflatie. En die is de afgelopen tijd al flink aan het stijgen. Als de inflatie stijgt, gaat ook de rente om hoog en dat gebeurt nu in de VS en Europa. En hogere rente remt weer de economische groei. Europa kampt nog met een extra probleem, de duurder wordende dollar. Olie wordt afgerekend in dollars, dus in euro's loopt de prijs van olie nog verder op. De vraag is of de hoge olieprijzen blijvend zijn. Van Cleef verwacht van niet. ,,Er zit veel speculatie in de prijs. Maar ja, ik roep al een tijdje dat de prijs te hoog is en ondertus sen stijgt die alleen maar verder.'' Eigenaar Konrad van den Bosch meldde gisteren dat er een buiten gewone aandeelhoudersvergade ring zou plaatsvinden en dat hij verder nog geen commentaar kon geven. Wie contact probeert op te nemen met de klantenservice krijgt de mededeling dat de bedrijven door omstandigheden niet bereik baar zijn. Op trustpilot.com, een site voor consumentenrecensies, regent het inmiddels klachten over de webshops. Veel gedupeerde klanten vrezen dat ze kunnen flui ten naar hun geld. 'Dit lijkt op een faillissement'. En 'Paar weken gele den bestelling gedaan. Betaald, maar niets ontvangen', aldus een paar van de reacties op Trustpilot. Ook de Consumentenbond ont vangt veel berichten van ongeruste klanten. ,,Zeker deze maand loopt het snel op. Er is zeker iets aan de hand bij deze webshops. Gelukkig bieden Kijkshop, Directsale en Pla- zasale geen betaalmogelijkheden meer, zodat er niet nóg meer gedu peerden bij kunnen komen'', aldus woordvoerster Joyce Donat namens de Consumentenbond. Mochten de webshops in proble men komen, dan is de kans volgens Donat inderdaad groot dat klanten hun geld kwijt zijn. ,,De Belasting dienst gaat voor. Het kan zijn dat een andere partij de bedrijven over neemt en de vorderingen terugbe taalt of de bestellingen alsnog le vert. Voorlopig is het afwachten.'' Hef Staats bosbeheer op. De gronden die zij beheren, kunnen beter in het boerenland worden geïntegreerd voor de boeren.'' Als het aan de PvdD ligt, exporteert Nederland fors min der landbouwproducten. ,,De om schakeling naar duurzame teelten kost geld en daar moeten we de boe ren bij helpen. Een deel van onder meer de EU-subsidies kan worden hiervoor worden gebruikt, dan heb je het over miljarden.'' Wassenberg is niet bang dat de vergaande plannen de voedselzeker heid in gevaar brengen. ,,Het leeu wendeel van wat hier wordt gepro duceerd, is voor het buitenland. Dat kan echt een stuk minder. De over heid, maar ook de banken moeten ervoor zorgen dat boeren ook met minder intensieve teelt rendabel kunnen werken. En ja, veel boeren zijn ook prima natuurbeheerders. Maar agrarisch natuurbeheer hebben we al vaker geprobeerd en dat was niet bijster succesvol. Zodra de sub sidie opdroogt, blijft er weinig van deze formule over, dus natuurbe heerders zoals Staatsbosbeheer blij ven hard nodig.'' voor de Dieren vindt dat de veestapel zelfs met 75 procent omlaag kan. ,,Als dat gebeurt, lossen we veel proble men op. Uit cijfers van het CBS blijkt dat twee derde van het Nederlandse grondoppervlak bestaat uit land bouwgrond. En bijna driekwart daar van wordt gebruikt als grasland en voor de teelt van snijmaïs, bestemd voor veevoer. Het gevolg is een mo notoon landschap, desastreus voor insecten, vogels, bloemen en krui den. Als de veestapel fors kleiner wordt, is een groot deel van het land niet meer nodig voor gras en maïs- teelt. Dit deel speel je vrij voor nieuwe natuur en duurzamere teel ten. En de stikstofuitstoot gaat uiter aard fors omlaag.'' Wassenberg is sinds 2015 Tweede Kamerlid voor de Partij voor de Die ren. De afgelopen jaren heeft ook hij het landschap monotoner zien wor den. ,,Je ziet het aan de opkomst van stikstofminnende bomen en planten zoals berken, bramen en brandnetels. De 3 B's. Ze verdringen andere soor ten, het is een ontwikkeling die moet worden gestopt. De biodiversiteit staat onder grote druk.'' Landbouwgif Het verkiezingspro- gramma van de PvdD gaat ver op het gebied van een andere aanpak van land- en tuin bouw. De sector wordt in de visie van de partij gifvrij. ,,Het gebruik van landbouwgif wordt snel en verplicht afgebouwd. En we stoppen met het kapot bemesten van de bodem. Gewassen die de bodem uitputten, zoals aardappe len, kunnen niet langer om de twee of drie jaar worden ge teeld op hetzelfde perceel. Strokenteelt is een goed al ternatief, al besef ik dat dit een stuk bewerkelijker is dinsdag 9 maart 2021 GO De olieprijs blijft maar stijgen en daarmee ook de benzineprijs aan de pomp. En dan hebben we ook nog te maken met een duur dere dollar. Peet Vogels Amsterdam De stijgende olieprijs is slecht nieuws voor het economisch her e Olie is de basis voor veel producten, dus duurdere olie leidt tot meer inflatie Het is al een paar dagen niet mogelijk om artikelen te bestel len bij webshops Kijkshop.nl, Di- rectsale.nl en Plazasale.nl. Daar naast klagen honderden klanten over het niet bezorgen van be stelde en betaalde producten. De klantenservice van de retail- bedrijven is onbereikbaar. Sanne Schelfaut Zaltbommer DEN HAAG Ze gaan niet zo ver als de PvdD, maar ook D66, Groen Links, PvdA, SP en Denk zetten in op een forse krimp van de veestapel. De CU wil ook minder dieren, maar wil de boe ren niet onder druk zet ten en zet flink in op technologische innovatie zoals emissievrije stallen. Naast SGP schrikken ook CDA en VVD terug voor het inkrimpen van de vee stapel. PVV en FvD ont kennen het stikstofpro bleem. CDA en VVD wil len extra geld uittrekken voor natuurherstel, maar zijn niet voor uitbreiding. CU, SP, PvdA, Groen Links, D66 en dus ook PvdD willen dat juist wel, omdat kwetsbare natuur robuuster wordt door na tuurgebieden groter te maken en te verbinden. Een partij die voor het eerst meedoet aan de verkiezingen, de Boer BurgerBeweging, pleit voor een nieuwe wet: Recht op Landbouw. ,,Zo'n wet kan bijvoor beeld voorkomen dat mensen en organisaties, die geen directe belan gen hebben bij uitbreiding of modernisering van wettelijk toegestane boe renbedrijven, jarenlange procedures gaan voeren tegen boeren, alleen maar omdat ze de vee houderijsector willen weghebben'', aldus de nieuwe partij. - Roelof Bisschop, SGP-kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17