Terwijl D66 een miljoen cadeau krijgt, bedelt de PVV om campagnegeld CDA-lijsttrekker Hoekstra wil kortere WW-uitkering DENK I LIJST 12 splinter 9 ,,De PVV krijgt geen cent subsidie'', schrijft Geert Wilders donderdag middag in de PVV-nieuwsbrief die hij per mail rondstuurt naar zijn aanhangers. „Steun ons met onze campagne, nog een dag of tien tot de stembussen opengaan! Iedere donatie is welkom. Veel dank al vast!'' PVV-leider Wilders komt naar buiten met zijn bedelmail op de dag dat bekend is geworden dat de Ne derlandse techmiljardair Steven Schuurman (45) één miljoen euro in de verkiezingskas van D66 stort. Daar bovenop maakte hij deze week 350.000 euro over naar de Par tij voor de Dieren. Schuurman is ondernemer en werd in 2018 rijk met de beursgang van zijn soft warebedrijf Elastic. Hij heeft een geschat privévermogen van 1,4 mil jard euro. ,,Ik heb geredeneerd: het moeten partijen zijn die al jaren een duide lijke groene koers varen'', zegt Schuurman in Trouw. ,,Zo ben ik alle verkiezingsprogramma's gaan doornemen.'' D66 spreekt de onbe kende miljardair aan vanwege de 'realistische kansen die zij zien voor ondernemers' in de klimaatcrisis, iets wat hij mist bij de VVD. En van de Partij voor de Dieren vindt Schuurman het 'mooi hoe goed zij zijn in het agenderen zonder door te slaan in extremen'. Zulke hoge giften zijn zeldzaam in de Nederlandse politiek. D66 spendeerde in 2017 een kleine 1,9 miljoen euro aan de verkiezings campagne. En de Partij voor de Die ren zo'n 400.000 euro. D66 stopt het extra geld in de campagnekas. ,,Er zijn nul voor waarden gesteld'', zegt een partij woordvoerder. ,,Zulke eisen staan we ook niet toe. De gift van Steven Schuurman is net als alle andere giften zonder voorwaarden of te genprestatie.'' De gift is net als alle andere giften zonder voorwaarden of tegenprestatie ,,Dit jaar zat er bijna 7 ton in onze verkiezingskas'', zegt campagnelei der Lieke Keller van de Partij voor de Dieren. ,,Daar komt nu opeens de helft bij. Dat is geweldig. We ge ven het geld uit aan uitbreiding van radiospotjes, extra krantenadver tenties en nieuwe tv-spotjes.'' Volgens Keller komt het geld op het juiste moment. ,,Als relatief kleine partij komen we niet aan bod in de grote lijsttrekkersdebatten. Dit extra reclamebudget helpt dus enorm om zichtbaarheid te creëren in de laatste twee weken.'' Dat zei Hoekstra gisteren tijdens de verkiezingsserie De Lijsttrekkers op de website van deze krant. Nu kun nen werklozen - die lang hebben gewerkt - nog maximaal twee jaar een werkloosheidsuitkering krij gen. Als het aan het CDA ligt, wordt dat maximaal één jaar. ,,Dit is een goed idee waarvoor de tijd gekomen is'', aldus Hoekstra. ,,We zien allemaal dat, omdat we langer leven en langer doorwerken, je aan de ene kant ouderen hebt die eerder willen stoppen. Aan de an dere kant zie je ouderen die ook langer doorwerken. Ik zie het ook bij mijn eigen vader, die is ruim bo ven de pensioengerechtigde leef tijd, maar hij vindt zijn werk - hij is dokter - zo leuk dat hij één dag in de week patiënten ziet.'' Het voorstel is een onderdeel van een advies van de commissie Borst lap dat het CDA wil overnemen. ,,De arbeidsmarkt moet verbeterd worden en mensen moeten sneller worden geholpen om weer een baan te vinden. Daarom verhogen we de uitkering aan het begin als iemand werkloos wordt. Dit plan zal na corona besproken moeten worden zodat mensen sneller weer een baan vinden met betere scho ling en doorgroeimogelijkheden.'' Volgens Hoekstra is iedereen hard nodig op de arbeidsmarkt. En het is ook voor mensen zelf nodig om werk te hebben. Want je houdt er ook levensgeluk aan over.'' Volgens het Centraal Planbureau (CPB) bespaart het plan 600 mil joen euro. De WW-uitkering gaat in het CDA-plan de eerste twee maanden omhoog naar 90 procent van het oude loon. Nu is dat nog 75 procent. Daarna wordt het 80 pro cent. In het laatste halfjaar blijft de uitkering net als nu 70 procent. lijst Kleine partijen Bij1 van het interne gedonder bij Denk het afgelopen jaar. Denk verloor een paar honderd leden nadat was uitgelekt dat Kamerle den Kuzu, Azarkan en Özturk overhoop lagen over een ver meende buitenechtelijke relatie tussen Kuzu en een partijmede werker. Hoewel de gelederen bij Denk inmiddels weer zijn geslo ten, staat de partij niet op winst in de Peilingwijzer. Moeilijk Ook 50Plus heeft het moeilijk. Na het vertrek van partijleider Henk Krol lukt het de nieuwe lijsttrekker Liane den Haan nog niet om de harten van de oudere kiezers te winnen. Vóór het in terne geruzie liet Krol de partij naar zo'n tien zetels stijgen in de peilingen. Nu moet Den Haan het doen met een voorspelling van één tot drie zetels. Terwijl meerdere nieuwko mers op de deur van de Tweede Kamer bonzen, staat de positie van twee zittende Kamerleden onder grote druk. Henk Krol - die zich vorig jaar afsplitste van 50Plus en de Lijst Henk Krol op richtte - staat vooralsnog op nul zetels. Datzelfde geldt voor Femke Merel van Kooten: zij be gon na haar vertrek bij de Partij voor de Dieren via wat omzwer vingen de nieuwe partij Splinter. Van Kooten wordt door Haagse collega's geprezen voor haar in zet voor de zorgbonus en haar deelname aan de parlementaire commissie die de toeslagenaf faire onderzocht. Zij verzet zich met Splinter onder meer tegen 'fractiedwang waardoor Kamer leden monddood worden ge maakt'. ,,Over het algemeen lukt het afsplitsers niet om terug te keren in de Kamer'', zegt hoogleraar Voerman. ,,Geert Wilders, die vertrok bij de VVD, was wat dat betreft een uitzondering. Net als de mannen van Denk, die bij de PvdA weggingen.'' Voerman heeft nog wel een winstwaarschuwing voor de nieuwkomers die er nu goed voor staan. ,,Dat een partij als Volt het goed deed bij de Euro pese verkiezingen, zegt niet alles. Bij Tweede Kamerverkiezingen wordt anders gestemd, omdat de machtsvraag meer op tafel ligt. Mensen gaan strategisch stem men, ze willen dat hun stem im pact heeft. Zo kan de nieuwko mer in het stemhokje toch het onderspit delven.'' vrijdag 5 maart 2021 GO Het contrast kan bijna niet gro ter. Op de dag dat bekend wordt dat een techmiljardair ruim 1,3 miljoen euro in de verkiezings- kas van D66 en de Partij voor de Dieren heeft gestopt, stuurt PVV-leider Geert Wilders een bedelmail naar zijn aanhangers. Peter Winterman Den Haag - Partijwoordvoerder D66 CDA-lijsttrekker Wopke Hoek stra vindt dat de 'tijd is geko men' om de maximale duur van de werkloosheidsuitkering te verkorten van twee naar één jaar. Peter Winterman Rotterdam stem Scherp en onafhankelijk 50Plus JA21 Volt Huidig Peil.nl I&O zetelaantal De Hond Research Kantar Politieke Barometer Bijl Code Oranje (Lijst) Henk Krol Femke Merel van Kooten (Splinter) Vier nieuwe partijen maken bij minstens één peiler kans op een zetel. Henk Krol en Femke Merel van Kooten lijken hun zetel te verliezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9