STEM PLUS 8 NIEUWS Vernieuwend Duurzaam Europees De verkiezingen kunnen op 17 maart weleens uitdraaien op promotie- en degradatieduels. Terwijl Volt, JA21, Bijl en Code Oranje kansrijk zijn om te debuteren, knokken Lijst Henk Krol, Splinter, Denk en 50Plus voor lijfsbehoud. dagen totde verkiezingen kende partijen. Kijk naar de PVV, Forum voor Democratie, de SP en de Partij voor de Dieren: zij schopten tijdens hun doorbraak allemaal tegen de zittende macht. Bij Volt zie je dat een stuk minder. Die partij lijkt vooral jongeren aan te spreken.'' De Amsterdamse Volt-lijst- trekker Laurens Dassen (35) zegde in 2018 zijn baan op bij een bank om te helpen bij het oprich ten van deze Europese beweging. ,,Het is tijd dat Europa voor ie dereen gaat werken'', vindt Das sen. In alle landen van de EU heeft Volt een afdeling, met in middels 37 volksvertegenwoordi gers in Italië, Duitsland en Bul garije én sinds 2019 één Europar lementariër. Bij de Europese ver kiezingen in Nederland behaalde Volt nét niet genoeg stemmen voor een zetel in Brussel. Kernenergie In het kort is de partij voor een Europees leger, dezelfde belas tingen in heel Europa en één groot Europees energienetwerk, mét kernenergie. Ook wil Volt de klimaatcrisis in recordtempo aanpakken en een 'ministerie van Digitale Zaken' oprichten. ,,Volt is uitgesproken pro-Eu ropees, federalistisch zelfs'', zegt Voerman. ,,Daarmee schuren ze tegen D66 en GroenLinks aan. Dat geldt ook voor andere pro grammapunten, zoals de wens voor meer directe invloed van de burger op de politiek. De idealis tische benadering van Volt kan jongere kiezers wel eens meer aanspreken dan D66 en Groen Links, die meer gevestigd zijn.'' De nieuwe partij JA21 van lijst trekker Joost Eerdmans richt zich op een totaal andere kiezers- schare. Na de leegloop bij Forum voor Democratie - vanwege ra cistische appjes en het corona standpunt van leider Thierry Baudet - zoeken kiezers hun heil bij de opgestapte Eerdmans. ,,Eerdmans vertolkt een be schaafder rechts-radicaal geluid'', stelt hoogleraar Voerman. ,,Die electorale potentie op rechts is er al jaren. Het zijn net communice rende vaten: als het slecht gaat met Forum, gaat het beter met de PVV en nu dus JA21. Als het beter gaat met Forum, lijden PVV en JA21 daar waarschijnlijk onder.'' Een andere mogelijke nieuw komer, Bij1, moet het hebben van de teleurgestelde, links-radicale kiezer die vindt dat de overheid te weinig doet tegen racisme en discriminatie. ,,Welke proble men we ook aanpakken in dit land, als we dat niet doen met een blik die óók aandacht heeft voor gelijkwaardigheid en antira cisme, dan schieten we eigenlijk niet zo heel erg op'', stelt Biji- lijsttrekker Sylvana Simons. Simons kent een grote achter ban in Amsterdam, waar haar partij ook een zetel heeft in de gemeenteraad. In de grote steden zijn veel vrijwilligers voor de partij actief. Bij1 wil activistisch zijn en 'linkser dan links', zoals een spreker vorig jaar zei tijdens een drukbezochte partijbijeen komst. Simons was in 2016 kort lid van Denk, de andere antidiscrimina tiepartij die nu met drie zetels in de Kamer zit. Mogelijk profiteert Als de laatste Peilingwijzer wer kelijkheid wordt, komen na de verkiezingen op 17 maart maar liefst vijftien politieke partijen in de Tweede Kamer. Dat zou een record zijn in de naoorlogse Ne derlandse parlementaire geschie denis. Alleen in 1971 en 1972 tra den veertien partijen toe tot de Kamer. Bij de laatste verkiezin gen, in 2017, waren het er dertien. ,,Een versnippering van jewel ste'', zegt Gerrit Voerman, hoog leraar politieke partijen aan de Rijksuniversiteit Groningen. ,,Zeker als je bedenkt dat er elke kabinetsperiode wel een paar af splitsingen bijkomen. De afgelo pen vier jaar zijn drie Kamerle den voor zichzelf begonnen.'' Ook bijzonder is dat twee nieuwe partijen, en misschien wel méér, kans maken om te de buteren in de Kamer. In de laat ste Peilingwijzer - een gewogen gemiddelde van de peilingen van I&O Research, Ipsos/EenVan- daag en Kantar - staat JA21 op nul tot twee zetels. De nieuwe partij Volt kan op nul tot drie zetels re kenen. Maurice de Hond ver wacht dat ook Bij1 van Sylvana Simons en Code Oranje van Ri chard de Mos een zetel halen. De grootste verrassing is vol gens Haagse kenners de moge lijke entree van Volt, een pro-Eu- ropese partij die veel overeen komsten heeft met D66. ,,Volt zet zich nauwelijks af tegen de ge vestigde orde'', merkt Voerman op. ,,Terwijl dat wél een belang rijk kenmerk is voor doorbre- vrijdag 5 maart 2021 Het aftellen naar de Tweede Kamerverkiezingen op 17 maart is begonnen. Deze krant brengt tot die tijd een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van interviews met lijsttrekkers, inzichtgevende artikelen over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen. Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8