'Nicotinezakjes zijn niet zo onschuldig' LINDA AKKERMANS 6 Missie van kabinet geslaagd BenQ, Nagenoeg alle onderwijsinstellingen zijn geheel rookvrij. De 2 a 3 procent van de scholen die dit nog niet voor elkaar heeft, zijn al wel gedeeltelijk rookvrij. Column De mannen sliepen nog, wij zaten al aan de keukentafel. Ons Eva tekende paarden, ik las in de krant het interview met Sigrid Kaag die zich voor de miljoenste keer moest verant woorden voor haar keurige toontje (nou én!) en haar zogenaamde eli taire houding (nee, gewoon een intelligente, ambitieuze vrouw). 'Wat staat hier?' vroeg ik onze dochter en ik wees naar de kop bo ven het artikel. Ze las hardop het citaat van Kaag voor: 'Ik ga nooit mijn mond houden'. Daar hoef ik bij Eva trouwens niet voor te vre zen. 6 jaar is ze en voor de du vel niet bang. domme hashtag #kut- kaag die de laatste weken op Twitter trending is. Dat sloot 'mooi' aan bij het onderzoek dat De Groene Amsterdam mer samen met de Utrecht Data School deed. Wij, wezens met een vagina, staan na tuurlijk niet te kijken van de uitkomst, maar nu wordt die ook ge- staafd met keiharde data: vrouwe lijke politici krijgen dagelijks een enorme hoop agressieve, vrouw onvriendelijke bagger over zich uitgestort. Puur omdat ze vrouw zijn. Omdat ze een mening heb ben. Absolute winnares: Sigrid Kaag. Nou gebeurt dit natuurlijk niet alleen bij politici. Alle vrouwen die ergens iets van vinden, kun nen rekenen op digitale kots van sneue rukkertjes. En o wee als de vrouwtjes zich daarover beklagen, hè. Dan ben je al gauw een zeik wijf of heb je geen humor. Want het valt toch wel mee? Nou, niet dus. Mannen krijgen ook haat- berichten, zegt u? Klopt, alleen veel minder en bovendien zelden seksistisch of op het uiterlijk gericht. Maandag is het Internatio nale Vrouwendag maar bij ons thuis is het dat elke dag. Want het is aan ons moeders om onze dochters te la ten zien dat je altijd een mening mag hebben. Dat je niet je mond hoeft te hou den. Nooit. BenQ PD2705Q 27 inch Monitor LG 0LED65GX6LA165 inch OLED Smart TV Het van oorsprong Zweedse snus is een vorm van rookloze tabak die aan een bescheiden opmars bezig is. De nicotinezakjes vallen nu nog onder de Warenwet en niet onder de Tabaks- en rookwa- renwet. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu zou dat graag anders zien. Snus is nu nog overal te gebruiken, ook op plaatsen waar roken is verboden. Het aantal mensen dat de nico- tinezakjes heeft uitgeprobeerd, is hier nog laag: 0,6 procent van de Nederlanders. Dat zou het RIVM liefst zo houden. Nicotinezakjes zijn volgens het instituut wel de gelijk 'schadelijk en verslavend'. ,,Het is daarom belangrijk om te voorkomen dat mensen beginnen met de nicotinezakjes.'' Volgens de onderzoekers kan het gebruik van nicotinezakjes leiden tot diverse klachten, zoals irritaties aan keel- en mondholte, hikken, maagklachten, misselijk heid en duizeligheid. ,,Zeker bij hoge doseringen is nicotine scha delijk voor het zenuwstelsel en kan het hartritmestoornissen veroorzaken. Bovendien kan veel vuldig gebruik van nicotine een nadelig effect op de ontwikkeling van het jonge brein hebben.'' Het RIVM vraagt het kabinet het gebruik te ontmoedigen. De missionair staatssecretaris Blok huis laat dit over aan een volgend kabinet. Het rookverbod voor onderwijs terreinen is op i augustus 2020 van kracht geworden. Dat betekent dat er nergens meer gerookt mag wor den. Onderwijsinstellingen zijn verplicht het rookverbod aan te duiden en te handhaven. De Ne derlandse Voedsel- en Warenau toriteit houdt toezicht op de nale ving. Overtreders krijgen eerst een waarschuwing en bij herhaling een boete. De verordening wordt keurig nageleefd, toont recent onderzoek aan in opdracht van het Trimbos instituut in samenwerking met Dienst Uitvoering Onderwijs. Zo is in het primair onderwijs 98 pro cent van de onderwijsterreinen rookvrij, 2 procent is dat gedeelte lijk. Gedeeltelijk rookvrij betekent dat er in het algemeen niet gerookt mag worden maar er nog wel een aangewezen rookplek is. In het voortgezet onderwijs is 97 procent geheel rookvrij, de overige 2 procent is gedeeltelijk rookvrij. In het mbo is 95 procent van de onderwijsterreinen geheel rookvrij, 4 procent gedeeltelijk en 1 procent nog niet rookvrij. Het hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs zijn eind 2020 voor het eerst onder zocht, die zijn 92 procent (hbo) en 93 procent (wo) geheel rookvrij en voor de rest gedeeltelijk rookvrij. Wetgeving Opmerkelijk: bijna de helft van de schoolleiders en docenten in het mbo en bijna twee derde van het hbo/wo geeft aan dat ze Ik ben erg blij te zien dat er forse stappen zijn gezet vrij onderwijsterrein zouden heb ben ingesteld als de wettelijke plicht er niet was geweest. Bij deze onderwijsvormen heeft de wetge ving dus geholpen. Uit het onderzoek blijkt verder dat inmiddels vrijwel alle onder- wijsinstellingen bekend zijn met de wettelijke verplichting van het rookverbod. Alle instellingen buiten het primair onderwijs ge ven wel aan dat leerlingen, studen ten en personeelsleden nu simpel weg buiten het onderwijsterrein roken. Staatssecretaris Blokhuis (Pre ventie): ,,Ik ben erg blij te zien dat er forse stappen zijn gezet. Daarom wil ik het onderwijsveld compli menteren met de inzet. In het bij zonder merk ik op dat het mbo van 14 procent naar 95 procent rookvrij is gegaan. Dat vind ik een lovens waardige prestatie. Maar ook de andere onderwijsinstellingen hebben hun best gedaan om een mooi resultaat neer te zetten." Met hulp van het Trimbos wor den ook de laatste instellingen ge holpen om hun onderwijsterrein geheel rookvrij te maken. Eind 2021 zal bij een nieuwe meting blijken of dat is gelukt. vrijdag 5 maart 2021 GO Diaitale kots Het interview ging ook over seksisme en die adviesprijs PROFITEER VAN MAXIMAAL €1000 CASHBACK** adviesprijs QHD designermonitor met USB-C connector, dekt 10096 sRGB en is hierdoor de ideale monitor voor creatieve professionals. •Prijs na kortingscode: benq50 Art.nr: 12346257 Ervaar de combinatie van een strak design, slechts 2cm dik. met geweldige 4K Ultra HD beeldkwaliteit. "Prijs na €200 cashback Art.nr: 12335753 **Ga voor alle deelnemende producten en voorwaarden naar kamera-express.nl of SCAN DECODE om alle actie producten te bekijken Ook Nederland maakt lang zaam kennis met de zoge noemde nicotinezakjes. Gebrui kers krijgen van de poreuze zakjes, die onder de bovenlip worden geplaatst, een 'kick'. Het RIVM waarschuwt voor het schadelijke en verslavende ka rakter van de zakjes. Edwin van der Aa Den Haag Nicotinezakjes duiken ook hier op. fotos shutterstock Roken op school is bijna uitgestorven Edwin van der Aa Den Haag - Staatssecretaris Paul Blokhuis Roken op en rond school is niet meer van deze tijd. FOTO BEELD WERKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6