Den Haag nog niet klaar voor vaccinatiepaspoort m 5 EU kijkt mee met Russisch vaccin ^ikv' cputnik?Ml Er lopen al enkele proeven om leer krachten preventief te testen. Bij grote uitbraken tot dusver waren zij de zogenoemde superspreaders op de basisscholen. ,,We zien tot op heden geen jonge kinderen die de superspreaders bij uitbraken zijn. Al is er natuurlijk nog onzekerheid door de Britse variant", zegt Bruij- ning. In Oostenrijk worden ook de leerlingen wekelijks getest met een thuistest. Perspectief Kinderarts Illy verwacht niet dat het bij deze drie uitbraken zal blij ven. ,,Hoe vervelend het ook is, we moeten deze uitbraken wel in per spectief zien", benadrukt hij. In Nederland zijn immers ruim zes- duizend basisscholen. Op het gros van de scholen is in deze eerste we ken nog helemaal niets aan de hand geweest. En waar wél corona bij leerlingen of leerkrachten is gecon stateerd, gaat het veelal om los staande gevallen. Daar moet soms een klas in quarantaine omdat een klasgenoot of leraar is besmet. Dat blijkt ook uit een peiling die de Algemene Vereniging Schoollei ders (AVS) vorige week deed onder ruim zeshonderd schoolleiders. Op 12 procent van de basisscholen moesten half februari één of meer dere klassen in quarantaine, omge rekend ongeveer één klas per vijf scholen. Uit de cijfers van het RIVM blijkt dat afgelopen week 838 besmettin gen zijn te herleiden naar school of kinderopvang. Het is onbekend wat het aandeel van basisscholen hierin is, want daaronder valt het volle dige onderwijs, tot aan de universi teiten. Het percentage is opgelopen van 1.4 procent in de week van 9 fe bruari (heropening) tot 4,8 procent van alle positieve gevallen in de af gelopen week. Het gros van de mensen raakt nog altijd in de thuissituatie of door bezoek dat over de vloer komt besmet. Het aantal positieve tests onder basisschoolleraren en 1 bso-leiders (die vallen onder dezelfde noemer in de cijfers van het RIVM) lag afgelopen week op 5,4 procent. Dat per centage is lager dan onder meer mensen die in de kin deropvang, het openbaar vervoer, de zorg of hand having werken. In de eer ste week na de herope ning lag het percen tage met 4,8 niet veel lager. Het was geen toeval dat VVD-lij st- rekker Mark Rutte en CDA-lijst- trekker Wopke Hoekstra zondag bij het RTL-verkiezingsdebat zon der genade een plan afschoten van D66-lijsttrekker Sigrid Kaag om via het vaccinatiebewijs in combi natie met veel testen mensen meer vrijheden te geven. Een rondje langs Haagse inge wijden bevestigt het vermoeden dat het kabinet voorlopig geen grote stappen zal nemen richting een inentingspas. ,,Ik verwacht dat dit pas in april, als de vaccinatie graad echt hoger is, op tafel komt voor een besluit", zegt een bron. Er zijn nu nog zo weinig vaccins, dat mensen voorlopig nog niet kunnen kiezen of ze gevaccineerd worden, dus ook niet of ze een be wijs kunnen krijgen. Witte jassen ,,De invoering van een vaccinatie bewijs is gewoon geen kabinets beleid", vertelt een andere inge wijde. ,,Daar zijn die witte jassen (het OMT, red.) waar de bewinds lieden naar luisteren veel te ang stig voor. Kijk hoe voorzichtig Rutte was bij de laatste Europese top, eind vorige maand. Voorals nog blokkeren we de Brusselse po ging om te komen tot een vaccina tiepaspoort niet, maar ik hoor dat we diplomatiek wel helemaal ach teraan hangen in deze discussie." Premier Rutte zei inderdaad in de marge van die videotop dat er nog heel veel vragen te beant woorden zijn voordat er sprake kan zijn van een vaccinatiebewijs. 1 Die zouden vooral onderzoeks technisch van aard zijn. Zo is nog totaal onduidelijk of iemand met een coronavaccinatie wel of niet in staat is het virus door te geven aan een ander. Naar deze kwestie wordt nog onderzoek gedaan. Maar de weerstand van de direct betrokken kabinetsleden gaat nog dieper en is ook sociaal gemoti veerd. ,,Je wilt gewoon geen situa tie van ongelijkheid en scheve ogen creëren", vertelt een derde betrokkene. Dat is zelfs gevaarlijk, zei het So ciaal en Cultureel Planbureau eer der deze week nog. ,,Het is de taak van de overheid om te zorgen dat straks niet iedere stap richting meer vrijheden voor de ene groep zorgt voor jaloezie bij de andere. We moeten niet in de zondebok- groef komen", aldus SCP-direc- teur Kim Putters. ,,Straks mogen alleen nog maar oude en onge zonde mensen op reis of naar Pinkpop", merkt een Haagse bron grappend op. En dan is het huis natuurlijk maatschappelijk te klein, constateert hij. Of zoals Wopke Hoekstra zegt: ,,Dan zou je straks de situatie kunnen hebben dat onze grootmoeders in het café zitten, terwijl onze jongeren niet naar de studie kunnen." Deze op merkingen gaan er wel aan voorbij dat Kaag ook testen als een belang rijke voorwaarde ziet voor toela ting tot evenementen; net als de andere partijen. Alleen is zij veel voortvarender dan andere be windslieden met de combinatie met een vaccinatiebewijs. Terughoudendheid Overigens noemen meerdere mensen ook een recent advies van de Gezondheidsraad als reden voor de terughoudendheid van het kabinet. Daarin stelt de Raad dat een concertpromotor, festivalorga nisator of theaterdirecteur welis waar wettelijk gezien in principe kan vragen om een vaccinatiebe wijs bij de toegangspoort, maar dat de toepassing van vaccinatiebewij zen niet mag leiden tot ongerecht vaardigde uitsluiting en discrimi natie. En dat is voer voor rechtsza ken. Dus is de weg juridisch be zien niet zonder meer vrij. Ook als het gaat om privacy. Het verschil van mening tijdens het RTL-debat toont aan dat de voormalige coalitiepartners ook politiek niet op één lijn zitten. ,,Misschien op een iets langere ter mijn wel", reageerde Rutte op het voorstel van Kaag. Hoekstra zei dat het kabinet al lang over deze optie spreekt, maar dat gaat uitsluitend over de inzet van (snel)testen. De Europese toezichthouder voor vaccins, het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA), gaat meekijken naar de proeven van het Russische Spoetnik- vaccin. Vorige maand meldde de fabrikant een effectiviteit van bijna 92 procent. Het vaccin wordt in Rusland al toegediend. Momenteel is het Russische vac cin geen onderdeel van de vacci natiestrategie van de Europese Unie. Als het geneesmiddelen bureau toelating van het Spoet nik-vaccin toestaat, kan dat het wel worden. Door mee te kijken zien de beoordelaars rechtstreeks wat het vaccin doet bij proefper sonen en hebben ze alle gegevens al beschikbaar en bekeken wan neer de ontwikkelaar besluit om een aanvraag in te dienen. Het EMA kan dan sneller een oordeel geven. Aangifteperiode is week langer Kamer kan verkassen Jeugdinrichting overbelast Boeren: Kaag voor rechter vrijdag 5 maart 2021 GO zorgelijk? Het kabinet is op dit moment nog niet te porren voor de in voering van een vaccinatiebe wijs. In Den Haag zien ze nu te veel beren op de weg, terwijl Brussel al werkt aan een vacci natiepaspoort richting de ko mende zomervakantie. Edwin van der Aa Niels Klaassen Den Haag Koninkrijk ij Er zitten haken en ogen aan een prikbewijs. foto hh WAT IS EFFECT? sputnil Een lading vaccins uit Rus land voor Hongarije. foto epa BELASTINGEN De Belastingdienst verlengt de termijn om aangifte te doen over 2020 met een week vanwege de storing bij de fiscus. Daar had den veel mensen last van die deze week aangifte wilden doen. De inlevertermijn loopt nu tot 8 mei, in plaats van tot 1 mei. Er komen weer zo'n 10.000 aangiften per uur binnen. Het aantal mensen dat tegelijk aangifte kan doen, is minder dan normaal. L t t 1 SLEUTEL De Tweede Kamer kan beginnen met de verhuizing naar het onderkomen aan de Bezuidenhoutseweg 67, weg van het Bin nenhof. De Kamer heeft de sleutel van pand B67 gekregen. INSPECTIES Personeel en jeugd delinquenten in justiti- ele jeugdinrichtingen voelen zich onveilig. Dat concluderen drie inspecties na een meerjarig onderzoek. Volgens de inspecties is sprake van een 'structurele overbe lasting' van capaciteit en personeel. In 2019 en 2020 besloot het kabinet twee van de zeven jeugdinrichtin gen te sluiten. Het aantal delinquenten neemt wel toe. SMAAD Boerenactiegroep Farmers Defence Force daagt D66-lijst- trekker Sigrid Kaag voor de rechter we gens smaad. Op 16 maart behandelt de Haagse rechtbank de klacht, zegt FDF-voor- man Mark van den Oever. De boeren zijn boos omdat Kaag in januari in Nieuwsuur FDF aanwees als de groep die hekken in Groningen omver had gereden en journalis ten had bedreigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5