Terneuzen krijgt er plukjes bos bij van in totaal zestien hectare Flink deel gemeenteraad heeft het gehad met aannemer GS NED Terneuzen laat gif links liggen ondanks rechter 6 Pleidooi bedrijven Sagro-directeur Raoul de Jonge en H4A-manager Martijn Verschuren lieten er deze week tijdens de raadscommissie omgeving in Ter neuzen geen misverstand over be staan. Opdrachtgevers, met name overheden, stellen steeds strengere eisen aan verduurzaming. Dat Anders vangt-ie geen wind, met de suikersilo's van Vlaeynatie in de buurt dwingt bedrijven over te stappen op een klimaatvriendelijke ener giebron als groene waterstof, waar voor zonne- en windenergie nodig is. ,,Met een dieselmotor scoor je niet meer", aldus Verschuren. Geen toekomst Zonder duurzame energie geen toekomst meer, luidde kortweg de boodschap. Sagro wil daarom op haar bedrijfsterrein op de Axelse Vlakte een windturbine bouwen met een tiphoogte van 199 meter. ,,Anders vangt-ie geen wind, met de suikersilo's van Vlaeynatie in de buurt", stelde directeur De Jonge. De Zeeuwse energiecoöperatie Zeeuwind wil ook zo'n hoge wind turbine op de Axelse Vlakte, om elektriciteit te leveren voor de pro ductie van groene waterstof voor het Energieconsortium Kanaal zone. Onder meer H4A, Verbrugge Terminals, Multraship en De Poo- ter Olie, nemen daarin deel. Verschuren van H4A en De Jonge van Sagro raakten met hun plei dooien in de raadscommissie om geving een gevoelige snaar. Als lo kale bedrijven iets willen, ga je daar als raadslid niet zomaar voor liggen, hoe omstreden de bouw van meer windturbines ook is. Zie het signaal dat de dorpsraad Sluiskil deze week afgaf. „Genoeg is genoeg", wees voorzitter Jaak Martens op de 22 windturbines in de Koegorspolder. En dan is er nog de glastuinbouw bij de Axelse Vlakte die productie verlies vreest door schaduwwer king van twee windturbines als bu ren. Kansgeven Al met al lonkt er toch een meer derheid in de Terneuzense ge meenteraad om plannen voor nieuwe windturbines een kans te geven. Naast de Axelse Vlakte mo gelijk ook in de Paulinapolder ten westen van de Mosselbanken bij chemieconcern Dow en ten zuiden van de Mosselbanken in het Braak- mangebied. Het college van B en W wil die locaties aanwijzen om een wildgroei aan plannen te voorko men. Het is dan wel aan de initia tiefnemers, zoals Zeeuwind en Sa- gro, om omwonenden en omlig gende bedrijven mee te krijgen, waarna de gemeenteraad elk plan nog afzonderlijk moet beoordelen. Of het zo ver komt, zal 18 maart blij ken, als de Terneuzense gemeente raad beslist of ze meer windturbi nes wil. Er moet meer bos in Nederland komen, vindt Staatsbosbeheer. Landelijk komt er in de komende tien jaar 5000 hectare bij en Zeeuws-Vlaanderen wordt be deeld met 16 hectare. In Braak man-Zuid wordt een gebied van 11,5 hectare aangeplant. In totaal komen er 61.000 bomen en strui ken te staan. De Braakman, één van de grootste Zeeuws-Vlaamse natuurgebieden, wordt stilaan gro ter. Een deel van het Braakmange- bied werd in 1952 al bebost, begin deze eeuw gevolgd door de Braak man-Noord, waarna beetje bij beetje stukjes natuur zijn toege voegd op voor landbouw minder geschikte gronden. In de Karnemelkpolder bij Koe wacht komt er ruim 4 hectare aan bos bij. In het bestaande natuurge bied ligt al een loofbos waar onder meer reeën en roofvogels huizen. Er worden 15.000 bomen en strui ken bij geplant. Op beide locaties in de gemeente Terneuzen komen Wij denken dat bij Koewacht grasland meer op zijn plek is dan bos verschillende boom- en struik soorten, om een zo gevarieerd mo gelijk bos te creëren. Zo komen er beuk, linde en esdoorn maar ook minder bekende bomen zoals de veldesdoorn en noot. Het uit gangspunt is dat bossen toekomst- bestendig moeten zijn. Gevarieerde bossen zijn beter bestand tegen klimaatverande ring, droogte en bomenziektes. Dat homogene bossen massale bossterfte tot gevolg kunnen heb ben, bleek in de Oost-Zeeuws- Vlaamse Waterwinbossen. Het ke vertje de letterzetter doet zich te goed aan verzwakte naaldbomen, waardoor duizenden fijnsparren gekapt moesten worden. Stichting Het Zeeuwse Landschap maakt die bossen toekomstbestendiger, door verschillende soorten terug te planten. Planten en dieren in de bossen zijn ook beter af met een gevarieerd bomenbestand. Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut en Luud Persijn, die ook Steltkluut-lid is, zijn minder enthousiast over het bos bij Koe wacht. De Steltkluut en Persijn dienden allebei een zienswijze bij de gemeente in. ,,Het bos zou ko men op grasland met flora en fauna. Wij denken dat grasland daar meer op zijn plek is", legt Per sijn uit. Er is volgens hem ook nog niet onderzocht of er zeldzame planten voorkomen. De ziens wijze leidde niet tot het wijzigen van de plannen, maar er kan nog bezwaar worden ingediend. Per- sijn gaat dat in ieder geval op eigen titel doen. Zoals het ernaar uitzag deze week in de raadscommissie omgeving heb ben zo'n beetje alle partijen in de Terneuzense gemeenteraad het wel gehad met GS NED. ,,Zo snel moge lijk uitplaatsen", stelde Jos Verdur- men, fractievoorzitter van de groot ste partij TOP/Gemeentebelangen. PvdA'er Johan van der Ha viel hem bij. ,,Een kantoor kan er blijven, de andere activiteiten moeten naar een bedrijventerrein." Bemiddeling mislukt Dat is, aldus wethouder Van Hulle, gemakkelijker gezegd dan gedaan. GS NED zit sinds 2008 bij Driewe gen en is in de loop van de tijd ge groeid. Tot veel klachten leidde dit niet, tot er in 2016 heipaalproeven plaatsvonden. Omwonenden gin gen zich roeren. Een poging tot be middeling mislukte vorig jaar. Een vergunningtraject loopt nu, waardoor het bedrijf zal worden ge bonden aan strenge eisen, onder meer werktijden van 07.00 tot 19.00 uur. Van Hulle is er veel aan gelegen dit traject zorgvuldig te laten verlo pen, anders kan dat grote juridische gevolgen hebben. ,,Daar moet de ge meenteraad ook rekening mee hou den." Wethouder Van Hulle voelt de druk en wil met spoed, in april, de vergunningprocedure beginnen, waarover de gemeenteraad dan nog zijn zegje mag doen. Het bedrijf moet dan wel op tijd alle stukken aanleveren, en daar wilde het vol gens de wethouder nogal eens aan schorten. Het mag weer even, onkruid be strijden met chemische middelen, maar Terneuzen gaat die toch niet opnieuw uit te kast halen. Eind vorig jaar, toen een rechter een streep zette door het verbod op het professioneel gebruik van bestrijdingsmiddelen, hield wet houder Jurgen Vervaet nog een slag om de arm. ,,Dit zullen we ze ker meenemen in de nieuwe op zet", beloofde hij, ,,al zullen we niet teruggaan naar het vroegere normaal." 'Dat vroegere normaal' komt helemaal niet terug, bleek deze week in de raadscommissie omge- ving. GroenLinks-raadslid Ernst Jonker wees erop dat de rijksover heid het door de rechter afge strafte foutje in landelijke regelge ving gaat repareren. 'En wat gaat Terneuzen nu doen?', vroeg hij. Bestrating Wethouder Vervaet antwoordde klip en klaar dat Terneuzen het bij het mechanisch borstelen en branden van onkruid houdt. ,,Omdat", stelde hij, er nog geen situaties zijn, waarin we niet an ders kunnen." Bij de vernieuwing van bestratingen wordt boven dien alles zo ingericht dat onkruid minder kans krijgt, door de ste nen nauwer tegen elkaar te leg gen. vrijdag 5 maart 2021 Kanaalzone wil meer windenergie Een keur aan bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, waaronder aannemingsbedrijf H4A en recylingbedrijf Sagro, wil het voortouw nemen bij de ontwikkeling van windenergie. De Terneuzense politiek is er ge voelig voor. Harmen van der Werf Terneuzen - Raoul de Jonge, Sagro Zestien hectare bos komt erbij in Zeeuws-Vlaanderen. In re creatiegebied Braakman-Zuid bij Philippine en natuurgebied Karnemelkpolder bij Koewacht gaat Staatsbosbeheer vol gende winter duizenden bomen en struiken planten. Sophie Stockman Terneuzen -Luud Persijn Het is genoeg geweest, de ge meente Terneuzen moet optre den tegen aannemingsbedrijf GS NED waarover inwoners van de Terneuzense buurtschap Driewegen al lange tijd klagen. D66 in de Terneuzense gemeen teraad wil daartoe 18 maart een motie indienen, maar, zegt wet houder Frank van Hulle, zo ge makkelijk kan dat allemaal niet. Harmen van der Werf Terneuzen Harmen van der Werf Terneuzen De Braakman-Zuid waar volgende winter duizenden bomen worden geplant. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51