Een wandeling met gedachten over kunst en moord 4 CORONA INCIDENTEN Drie basisscholen in Panningen, Amsterdam en Beemster moesten na corona-uitbraken enkele dagen (gedeeltelijk) dicht. Zijn het incidenten of is er reden tot zorg? Het is logisch dat je zo af en toe besmettingen tegenkomt De eerste positief geteste kleuter, leerkracht en ouder op basisschool De Blauwe Morgenster in het Noord-Hollandse Beemster meld den zich in de week voor de voor jaarsvakantie. De school was net iets meer dan een week weer open na de tweede lockdown. Wie er als eerste besmet raakte? Niemand die het weet. Maar wat schoolbestuur Opspoor wél kan vertellen, is dat er in de week die volgde dertig gezinnen in quarantaine moesten, meestal 'om dat een ouder besmet raakte'. Ook vier leerkrachten en een stagiaire testten positief. De besmettingen concentreerden zich in drie groe pen. Al is het onduidelijk of daad werkelijk alle positief geteste perso nen in de dertig gezinnen via de school corona opliepen; Beemster behoort momenteel tot de gemeen ten met relatief het hoogste aantal besmettingen. Thuis Omdat het voorjaarsvakantie was, zaten alle leerlingen en leraren thuis. Toch durfde De Blauwe Mor genster het afgelopen maandag nog niet aan om volledig open te gaan. Pas gisteren waren de kinde ren van groep 1, 2 en 3 weer terug in de klas. In dezelfde periode ging het mis op Basisschool Oostelijke Eilanden in Amsterdam. Meer dan vijftig leerlingen en vijftien medewerkers raakten besmet met de Britse vari ant van het coronavirus. Ook hier werd verdere verspreiding uitein delijk afgeremd door de start van de voorjaarsvakantie, zegt directeur Ingrid de Haan. ,,De laatste meldin gen van besmettingen kwamen af- gelopen weekend binnen, er lijkt nu gelukkig een einde aan te ko men." Afgelopen maandag gingen alleen de groepen 7 en 8 met halve klassen weer aan de slag, omdat die in een dependance zitten. De rest van de leerlingen zat tot en met dinsdag in quarantaine. De kleuters moeten nog wat langer wachten: doordat veel docenten nog ziek thuiszitten kunnen zij deze week niet naar school. Britse variant van het coronavirus zijn kinderen ook besmettelijker, net als volwassenen. ,,We hebben niet gezegd dat het risico bij kleu ters nul is. We zien alleen dat de ri sico's toenemen naarmate kinderen ouder worden." Ook kinderarts-epidemioloog Patricia Bruijning snapt dat derge lijke uitbraken tot onrust leiden, maar is zelf niet direct gealarmeerd. ,,Het is logisch dat je zo af en toe be smettingen tegenkomt. De Britse variant is besmettelijker, we testen meer. Voor de kerst waren er ook wel eens uitbraken, maar daar hoorde je minder over of we wisten het niet omdat kinderen minder werden getest", zegt ze. Volgens Bruijning is het sowieso te vroeg om te kunnen bepalen of er relatief meer uitbraken op basisscholen zijn. ,,Neemt niet weg dat we het goed in de gaten moeten houden. En als we zien dat er meer en gro tere clusters ontstaan, moeten we kijken wat we kunnen verbeteren." Gisteren kwam een derde melding van basisschool De Riet in het Lim burgse Panningen. Die is helemaal dicht, nadat zes leraren en een on bekend aantal leerlingen besmet raakten. Het virus verspreidt zich sinds afgelopen weekend op de school. Het zijn de eerste basisscholen die sinds de heropening in het nieuws komen vanwege corona- uitbraken. Maar wat zeggen deze casussen? Zijn die reden tot zorg? Niet per se, zegt KSroly Illy, kinderarts en lid van het OMT. ,,Ik vind dit niet verrassend. Toen we be sloten dat de basisscho len weer open mochten, wisten we dat dit kan gebeuren." Zeker met de opmars van de IN QUARANTAINE DAG 353 Het blijft alweer langer licht. Wat de aard van m'n avondlijke lockdownwandelingen weer langzaam verandert. Sinds maart vo rig jaar heb ik de hele cyclus volge- maakt: van schemer naar licht naar schemer naar donker, en nu dus weer terug naar schemer. Straks in april loop ik weer in het volledig licht. Je zou verwachten dat ik langzamer hand dus elke steen van deze kade wel betreden heb. Ik had er best een kunstproject van kunnen maken. Elke dag een beetje verf aan m'n schoenen en dan na een jaar kijken welke stoep tegel op die 3 kilometer nog niet ge raakt is. Of welke juist wel: lock- downwandelpad 2020-2021. Ik moet ineens denken aan een beroemd kunstwandelaar, iets met Brown, wacht ik zoek het op, yep, Stanley Brouwn, een conceptueel kunstenaar die zijn wandelingen, ultrakorte en megalange, tot kunst verhief. In het Kröller Müller staat ergens een bordje van een zeven stappen lange wande ling. Nou ja, van die dingen die je be denkt als je in de schemering langs steeds dezelfde kade loopt. Er is daar overigens ook een plekje dat me op heel andere gedachten brengt. Gisteravond was het, ik liep aan wat wijzelf de donkere kant van de kade noemen, waar louche garage bedrijven zitten en onofficiële sport scholen, waar een aftands bewoond scheepje ligt en de kadeweg plots op houdt vanwege een ingewikkeld bruggenstelsel. Auto's moeten er ke ren waarvoor de weg aan het eind een kleine ronde verbreding heeft gekre gen. Doodlopend dus en veelzeggend voor wat zich toen afspeelde. Het regende, ik had de kraag van mijn jas opgetrokken en van achter kwam heel langzaam een auto aange reden. Ik keek om, het was een klein zwart bestelwagentje. Het maakte net Elke dag een beetje verf aan mijn schoenen en na jaar kijken welke stoeptegel nog niet is geraakt heel langzaam de draai, twee man kon ik onderscheiden, de bijrijder had zijn raam open en speurde een beetje. Keek-ie naar mij? Ik wist het niet ze ker. Ik stond even stil, zij bleven ter gend langzaam dat rondje maken. Nu keek-ie echt naar me. En inenen be sefte ik dat we ons op de perfecte plek voor een vergismoord bevonden. Zo'n moord die iedereen kan treffen, want hij is niet voor jou bedoeld, maar voor iemand die op je lijkt. En leek ik op die iemand? Joh, ik leek op dit moment op half Nederland, een oudere man, ver scholen in zijn jas. Ik keerde hen de rug toe, stapte door en liep iets ver sneld de trap naar de brug op. vrijdag 5 maart 2021 GO Uitbraken op drie scholen Ellen van Gaaien Beemster Een jongere wordt getest op corona. FOTO ROBIN UTRE CHT - Patricia Bruijning, kinderarts-epidemioloog Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4