Snel gesprek over locatie stroompark Nieuwe eigenaren Surf-Inn willen dolgraag aan de slag Spelen bij Superkracht om te kijken wat het kind scheelt 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Website over project online Esme Soesman Zierikzee Het nieuwe 150 kv-hoogspannings- station, al met al zes voetbalvelden groot, komt ergens ten oosten van de lijn Zierikzee-Schuddebeurs- Dreischor te liggen. Met het oog op klimaatverandering en waterveilig heid wordt onderzocht of het sta tion wellicht op een terp kan wor den gebouwd. Dat doorgaans niemand staat te De ervaring leert: maak het zo veel mogelijk geïnformeerde keuzes juichen om zo'n kolossaal ding in z'n buurt te krijgen, is geen verras sing. Belangrijk is het, volgens om gevingsmanager Fon ten Thij van landelijk netbeheerder TenneT, om die emoties en ideeën serieus te ne men en ze ook in het proces te be trekken. „Uiteindelijk moeten er wel keuzes worden gemaakt. De er varing leert: maak het zo veel mo gelijk geïnformeerde keuzes. Zodat mensen kunnen zien wat de keuzes inhouden en welke achtergronden ze hebben." Want om dat hoogspanningssta tion zelf kan Schouwen-Duiveland niet heen. Het elektriciteitsnet is in zo'n rap tempo volgelopen dat het muurvast zit. Alleen particulieren kunnen nog een zonnepaneeltje op hun dak leggen. Grootschalige pro jecten staan vooralsnog on hold. Zoekgebied beperkt Om dat probleem op te lossen moet er een 150 kv-station op Schouwen- Duiveland worden gebouwd en verbonden met een, eveneens nieuw te bouwen, 150 kv-station bij Bergen op Zoom. Die twee stations worden door een volledig ondergronds gelegen hoogspanningskabel met elkaar verbonden. Om technische rede nen mag de afstand tussen beide stations niet groter zijn dan 25 kilo meter. Wat het zoekgebied aan zo wel Zeeuwse als West-Brabantse zijde beperkt. De bedoeling is het 150 kv-hoog- spanningsstation in 2025 in gebruik te nemen. De bouw vergt wel een jaar of twee en daarvoor moeten al lerlei (vergunning)procedures wor den doorlopen en moet er ook over eenstemming met grondeigenaren worden bereikt. Eind deze maand willen TenneT en regionaal netbeheerder Enduris al in gesprek gaan met mensen en organisaties op Schouwen-Duive- land. Dat gebeurt onder meer via werkateliers, waarin samen wen sen, behoeften, mogelijke locaties, knelpunten en zaken als land schappelijke inpassing onder de loep worden genomen. Vanaf morgen komt een project website beschikbaar waar mensen ook individueel hun ideeën kwijt kunnen. Esme Soesman Scharendijke Het is een huiskamer, soms 'housekamer' - typeert vertrek kend eigenaar Pat Brondgeest het eetcafé aan de Dorpsstraat. Het waren zijn ouders die de Surf-Inn, in 1984, leven inbliezen. Pats broer Serge runde de boel een tijdje en zelf nam hij het stokje in 2009 over. Specifiek publiek? ,,Nee. Juist niet. Het is hier altijd een mooie mengelmoes van mensen. Jong en oud, toeristen en locals. En vrije geesten." Dat was ook de ervaring die kersvers eigenaar Jimmy Stremme had toen hij voor het eerst de Surf- Inn binnenwandelde. „Sommige mensen komen hier binnen en die zijn meteen thuis. Dat had ik zelf ook." Hij reisde tot voor kort met zijn vriendin Marieke Saris de halve wereld rond. ,,Maar we heb ben besloten dat we Scharendijke het mooiste dorp vinden." Endat ze zin hadden in een nieuw avontuur. Samen met Tat- Dichter bij een horeca-ervaring dan dit kun je nu niet komen jana Kooman uit Renesse, nichtje van Stremme, is het tweetal de Surf-Inn in gedoken. Kooman, af komstig uit een horecafamilie, was afgelopen 10 jaar het gezicht van de zwarte dubbeldeksbus Tat's Patat die altijd aan de binnenkant van de Brouwersdam bij Scharendijke staat. ,,Maar ook voor mij was het tijd voor iets nieuws." Hoewel de drie op geen gekker moment eigenaar van een horeca zaak konden worden, zit de pit er direct in. De vloeren en bar zijn vernieuwd en er wordt - buiten af haal om - nog even verder geklust. Ze staan te springen om de deuren open te gooien en verheugen zich nog het meest op een vol terras. ,,Dat sfeertje dat er hangt. Het zo merse gevoel. Mensen die weer ge nieten. Muziekje aan. Zorgen dat iedereen het naar z'n zin heeft. En natuurlijk zelf aan de slag kunnen. Naar dat moment leven we al maanden toe." Om alvast op te warmen, opent de Surf-Inn volgend weekend een drive-in. Wie meer wil dan alleen afhalen, kan z'n auto voor de deur parkeren en wordt daar ter plekke bediend. ,,Dichter bij een horeca- ervaring kun je nu niet komen. Dus hoe leuk is dat? Je sparerib of biefstukje wordt gewoon op een bord naar je toe gebracht. Je krijgt wat te drinken in je auto. De ho reca brengt de gastvrijheid naar je toe. Dat is wat mensen nu zo mis sen. En je hoeft de afwas niet te doen. Dat scheelt ook." Zie: surfinn op Facebook Esme Soesman Zierikzee Zonder zware discussies kunnen ouders en kinderen door middel van drie spelvormen met elkaar aan de slag om het positieve in elkaar te herontdekken. Dat is sowieso de kracht van spel therapie, licht Saskia van der Valk van Praktijk Superkracht toe. ,,Je hoeft als kind niet te praten. En toch komt er onbewust heel veel op tafel." Bij OKI-B zet ze ouders en kinde ren samen aan het werk. Komen kinderen voor speltherapie dan mogen ze in haar praktijk lekker Soms lijken kinderen verdrietig, maar zijn ze eigenlijk hartstikke boos om die scheiding hun gang gaan. Dat is de manier om boven tafel te krijgen wat er nu ei genlijk aan een kind scheelt. Soms lijken ze verdrietig om de scheiding van hun ouders, maar zijn ze eigen lijk gewoon hartstikke boos. Of een kind gaat niet lekker op school, is onzeker of heeft nachtmerries en ouders kunnen er de vinger niet op leggen. Haar praktijk staat vol speelgoed, maar vooral het ridderkasteel van Playmobiel is favoriet. En politie en boefje spelen, zegt Van der Valk. ,,Ze weten ergens wel dat ze hier komen met een doel, maar dat is niet iets waar ze continu mee bezig zijn. Kinderen komen hier spelen, met heel veel plezier. Voor mij is het ondertussen een zoektocht: hoe gaan we dit kind helpen?" Van der Valk werkte onder meer bij een gezinsvervangend tehuis en kinderdagverblijf voor kinderen met een verstandelijke beperking en werkte de laatste jaren bij Emer- gis met kinderen en jongeren. Zie: praktijksuperkracht.nl. vrijdag 5 maart 2021 De nieuwe eigenaren Marieke Saris, Jimmy Stremme en Tatjana Kooman voor de Surf-Inn waar ze mensen opwachten in hun 'drive-in'. foto marieke mandemaker Dat mensen niet staan te sprin gen om een joekel van een hoogspanningsstation in hun achtertuin is niet gek. Precies daarom gaan TenneT en Enduris zo snel mogelijk met mensen en organisaties op Schouwen-Dui- veland in gesprek. Begin 2024 start de bouw. -Fon ten Thij, omgevingsmanager TenneT Het is al decennialang een le gendarische plek. Een huiska mer waar je als toerist én local lekker neer kunt ploffen. Dat blijft, maar nu wel met nieuwe kapiteins aan het roer. Marieke Saris, Jimmy Stremme en Tat- jana Kooman zijn de nieuwe ei genaren van eetcafé Surf-Inn in Scharendijke. -Jimmy Stremme Met zand of Playmobil los bij een speltherapeut? Dat kan op meerdere plaatsen. Maar samen met je ouders aan de slag met OKI-B? Dat is zeldzamer. Bij de donderdag geopende praktijk Superkracht in Zierikzee wordt ouder-kind interactie bewe- gingssspel aangeboden. Saskia van der Valk-Tiel heeft praktijk Superkracht geopend in Zierikzee. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49