'Heel vet om te slalommen op het WK' Terneuzense overvalt vrouw van 90 jaar 16 ZEELAND Snowboardtalent Youri Zorge (15) uit Woensdrecht droomt al sinds zijn achtste van de Olympische Spelen. Met gouden olympiër Nicolien Sauerbreij als mental coach plaatste hij zich zondag voor het WK Jeugd in Rusland. Nu nog het reisbudget bijeen sprokkelen. Als ventje van drie zette Youri het op een huilen toen hij op wintersport met pa en ma mini-ski's onderge bonden kreeg. Maar een snowboard, dat sprak hem wel aan. Op zijn zesde voelde het al snel vertrouwd na zijn eerste lessen bij het Skidóme in Ruc- phen. ,,Op mijn achtste wilde ik freesty- len, maar toen ik alpine snowboar- den had gezien, dus zo hard mogelijk tussen de vlaggetjes door een berg af, leek me dat nog veel leuker. Op mijn eerste NK, in het Zwitserse Laax, werd ik gelijk tweede op de slalom en derde op de reuzenslalom", vertelt hij door de telefoon vanuit Mals in de Italiaanse regio Südtirol. Youri zit daar op een sportinter- naat met Italianen, Oostenrijkers, Po len, Russen en vier Nederlandse skiërs. In maart 2020 kwam hij terug thuis vanwege de corona-uitbraak daarginds, nu verblijft hij weer in de bergen. ,,Ik krijg hier online les, zo wel Duits, Engels als Italiaans. Alle fysieke trainingen gaan door, elke week drie dagen snowboarden en twee keer conditietraining." Brutaal Zijn leraar is Gert Ausserdorfer, oud- bondscoach van Italië. Ook wordt hij begeleid door Nicolien Sauerbreij, die in 2010 in Canada olympisch goud pakte. ,,Mijn vader was zo brutaal om haar te bellen. Vorige zomer heb ik haar ontmoet. Nicolien helpt me als mental coach, we bellen en appen voor en na wedstrijden. Echt super- tof." Sauerbreij doet het graag. ,,Youri heeft ongelooflijk veel talent en ge drevenheid. Vaak bellen ouders mij of ik hun kind les wil geven, maar hij is zelf heel ambitieus en leergierig. Wat ik zeg, zuigt hij op als een spons en gebruikt het in wedstrijden. Zeld zaam op die leeftijd, hij is al heel vol wassen, weet wat ie wil." De olympische vedette helpt Youri te relativeren. ,,Op het WK heeft ie niks te verliezen, hij moet gewoon plezier hebben, ervaring opdoen. Om de top te bereiken, moet je ook tegen slagen incasseren. Want al heb je ta lent, er is nul garantie dat je het redt. De Spelen zijn om de vier jaar, er staan er drie op het podium en maar eentje met goud." Haar medaille legde ze plots op tafel bij de eerste ontmoeting met Youri en zei: ,,Dus hier wil je alles voor doen." Die drive heeft de Woensdrechte- naar. Omdat snowboarden in Neder land een kleine sport is en de bond niet kapitaalkrachtig, is het NK jeugd de laatste jaren niet gehouden. Dus stortte hij zich in het internationale circuit. Bij de Europacup, zondag in het Italiaanse Val di Funes, moest hij bij de beste dertig eindigen om het WK te halen. Boven verwachting ,,Het ging boven verwachting, top-16 van de zestig starters. Dat voelt fan tastisch, want ik mag dus naar Rus land. Echt heel vet om op het WK de slalom en reuzenslalom te doen", al dus Youri. Mooi, zo'n Russisch avon tuur, maar de Nederlandse Ski Ver eniging kan slechts 500 euro bijdra gen aan zijn reis naar het Siberische Krasnoyarsk. ,,Alleen mijn vliegticket kost al 2000 euro", vertelt Youri. Dus pro- Youri heeft ongelooflijk veel talent en gedrevenheid beert hij via crowdfunding zijn eer ste grote droom te financieren. Met negentig donaties heeft hij nu de helft van de benodigde 4500 euro binnen. ,,Rusland is een eerste grote stap op weg naar mijn olympische droom. Gelukkig heb ik al materiaal sponsoren. En mijn ouders zijn mijn grootste sponsors." Als alles rond komt, vliegt Youri op 20 maart, twee dagen na zijn zes tiende verjaardag, naar Rusland. Daar moet hij dan op 25 en 26 maart de piste op. ,,Zo'n WK levert sowieso nuttige ervaring op, maar ik doe mee om te winnen en ga in elk geval voor de top 10." De crowdfunding van Youri is te vinden op doneeractie.nl, zijn spor tieve loopbaan is te volgen op Insta- gram (youri_zorge). Achter haar rollator wandelde Goossens afgelopen maandag op haar gemak naar de supermarkt in de buurt. ,,Voor de winkel stond een groepje mensen. Dat gebeurt wel vaker. Eén vrouw was een beetje stennis aan het maken", ver telt ze met een onmiskenbare Rot terdamse tongval. ,,Ze vroeg aan ie mand vijf euro, om ergens te sla pen, maar kreeg het niet." Diezelfde vrouw richtte zich ook tot Goossens, maar ook de 90-jarige Rotterdamse deelde geen vijf euro uit. ,,Ik woon hier in een bejaarden huis, daar krijg je geen geld, heb ik gezegd." Met de tas met pleisters en portemonnee in haar rollator kui erde ze even later terug naar haar flat. Bij het oversteken van de straat gebeurde het onverwachte. De zelfde vrouw griste de tas uit de rol- lator en ging ervandoor. Niet voor lang, want de krasse 90-jarige reageerde heel alert: ,,Houd haar tegen, houd haar tegen, schreeuwde ik." Twee mannen die even verderop stonden, snapten de boodschap en grepen de vrouw Heb jij zelf niet zo'n oma zoals ik? beet. Ze sommeerden haar alles te rug te leggen in de rollator. ,,Heb jij niet zo'n oma als ik", vroeg Goossens haar overvaller die door de mannen stevig werd vast gehouden. Daarna liep ze naar de receptie van de flat waar ze woont. Of ze de politie even wilden bellen, want ja ze was net overvallen. De politie heeft de 40-jarige overvaller uit Terneuzen opgepakt. ,,Ik moest allemaal vragen van de politie beantwoorden. En die twee mannen ook. Dankzij hen ben ik uiteindelijk niks kwijt." Behalve dan haar vertrouwen door de overval van de vrouw. En angstig is ze ervan geworden. Naar de winkel gaat ze voorlopig niet. ,,Er zit hier in de flat ook een winkeltje en er is ook wel iemand die voor mij boodschappen wil doen." Buiten komt ze sinds de overval nauwe lijks. ,,Ik ben alleen even in de tuin van de flat geweest. Maar ik kijk ie dere keer achterom. Ze moet me zijn gevolgd. Ik had immers gezegd dat ik in een flat woonde." De 90-jarige Rotterdamse heeft Er zit iets in je lichaam dat blijft hangen, zo voelt het. Ik vertrouw niemand meer dapper gehandeld maar moet nu wel leven met de angst en de schrik. Ze heeft slachtofferhulp aange vraagd. ,,Er zit iets in je lichaam wat blijft hangen, zo voelt het. Ik ver trouw niemand meer." vrijdag 5 maart 2021 Peter de Brie Woensdrecht Snowboarder Youri Zorge uit Woensdrecht heeft zich geplaatst voor het WK jeugd in Rusland. Via crowdfunding probeert hij zijn reis te bekostigen. foto's familie zorge - Nicolien Sauerbreij, olympisch kampioen en mental coach Ze ging even pleisters halen maar werd onderweg bruut be roofd van haar portemonnee. En ook al is de overvaller, een vrouw (40) uit Terneuzen, met een in de kraag gevat, de schrik zit er goed in bij de 90-jarige Je anne Goossens uit Bergen op Zoom. ,,Ik vertrouw niemand meer." Mariëtte den Engelse Bergen op Zoom -Jeanne Goossens(90) tegen 40-jarige Terneuzense die haar overviel -Jeanne Goossens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 44