II Oproep aan telers: houd de ui hard! Plan Marina Beach tast natuurgebied aan ZEELAND 13 AXELSE VLAKTE FABRIEK MET NIEUW PRODUCTIEPROCES Meer en slimmer bio-ethanol uit suikerbieten halen gebeurt straks in nieuwe fabriek op de Axelse Vlakte. Op de Axelse Vlakte aan het Kanaal Gent- Terneuzen gaat over twee tot drie jaar een fabriek draaien die bio-ethanol uit suikerbieten haalt. De suikerbiet als basis voor bio brandstof is niet nieuw. Wel het productieproces dat DSD uit We meldinge er op nahoudt. ,,Voor- heen werden bieten eerst omgezet in suiker, dat hoeft nu niet meer." De nieuwe fabriek haalt straks 30 procent meer ethanol uit een hectare bieten. ,,Bij het omzetten van bieten naar suiker treedt ver lies op", zegt Hans van Klink van DSD. ,,Dat voorkomen wij door de bieten direct om te zetten in etha nol. Oftewel een suikerfabriek en een bio-ethanolfabriek in een." De plannen voor de fabriek op de Axelse Vlakte zijn inmiddels in een vergevorderd stadium. ,,We zitten momenteel in het vergun ningentraject", laat Van Klink we ten. Met een beetje geluk kan de fabriek eind 2023, uiterlijk begin 2024 operationeel zijn. Banen Dat levert niet alleen bio-ethanol op, maar ook werkgelegenheid. Zeker veertig directe en tweehon derd indirecte arbeidsplaatsen, verwacht Van Klink. De onderne mer ziet volop kansen voor bio- ethanol. Nu al wordt het bijge mengd in benzine. Zo tanken we E10 en straks E20, waarbij het getal achter de E het percentage bio- ethanol aangeeft. De verwachting is dat die trend in heel de Europese Unie doorzet. Teelt Het gebruik van bieten voor bio brandstof zorgt voor meer regio nale voordelen. Zo vloeit water dat bij de verwerking van de bieten vrijkomt, terug naar akkers. En daarmee komen voedingsstoffen terug in het ecosysteem. Wat weer een gunstig effect heeft op de teelt. Tegelijkertijd ontstaat voor boeren een lokale afzetmarkt voor bieten. Volgens Van Klink is het voor boeren erg belangrijk dat de sui kerbiet deel blijft uitmaken van de wisselteelt. ,,Je ziet dat in gebieden waar geen bieten meer worden ge teeld, graanopbrengsten dalen. Suikerbieten wortelen heel diep, woelen de grond om, wat de struc tuur ten goede komt. Wil je als ak- Door bieten lokaal te verwerken dalen bovendien de transportbewegingen kerbouwer je grond gezond hou den, dan is het verstandig eens in de vijf a zes jaar bieten te verbou wen." Van Klink ziet de suikerbiet in de toekomst niet alleen als toevoe ging aan brandstof, maar ook als 'groen' alternatief voor aardolie in de chemie. ,,Door bieten lokaal te verwerken dalen bovendien de transportbewegingen tussen Zeeuws-Vlaanderen en de suiker fabriek in Dinteloord. Wat weer een gunstig effect heeft op de CO2-uitstoot." Klimaatdoelen De fabriek op de Axelse Vlakte is één van de twintig biobased-pro- jecten in Zeeland, West-Brabant én Zuid-Holland. Als die projecten allemaal worden uitgevoerd, kan de procesindustrie meer dan de helft van de klimaatdoelen in deze regio realiseren. Dat is de conclu- sie van onafhankelijk onderzoeks- en adviesburo CE Delft. Het bureau liet in opdracht van de Circular Biobased Delta en met financiering van de drie zuidwes telijke provincies, doorrekenen hoeveel uitstoot van koolstofdi oxide (CO2) kan worden bespaard. Alle twintig projecten leveren sa men op jaarbasis een besparing op van 5,4 miljoen ton CO2. Een slor dige 5 procent van het landelijk to taal. ,,Als we dat weten te realiseren komt de eerstvolgende doelstel ling om in 2030 tien miljoen ton CO2 te reduceren een stapje dich terbij", aldus Willem Sederel, voorzitter van Circular Biobased Delta. ,,Ga niet voor de kilo's, maar voor kwaliteit. Voor mooie, harde uien wordt ook een betere prijs betaald", zegt Luc Remijn, adviseur akker bouw bij de agrarische adviesorga nisatie Delphy. De trend om steeds later uien van het land te halen is het gevolg van droge zomers. Die had Zeeland de afgelopen drie jaar. Vooral uien hebben in Zeeland last van langdurige droogte omdat het gewas ondiep wortelt. Het gros van de boeren kan bij gebrek aan zoet water dan ook niet beregenen. In 2018 was er daardoor forse schade in de uienteelt. Om toch nog zo veel mogelijk ki lo's van het veld te halen, laten te lers in droge seizoenen de uien Ver in september werden uien nog geoogst. Toen regende het. De uien waren vochtig steeds langer doorgroeien. Remijn snapt de telers wel, maar vindt die ontwikkeling ongewenst. ,,Het af gelopen jaar ging dat ten koste van de kwaliteit. Ver in september wer den uien nog geoogst. Toen regende het. De uien waren vochtig. Ze moeten dan worden gedroogd, maar in een mager seizoen zien sommige telers daar vanaf vanwege de kosten. Ze laten de gaskachels en ventilatoren uit. Dan krijg je kleur verlies, een slechtere schil en meer schimmels. Uien gaan ook eerder kiemen." Nederland exporteerde vorig jaar bijna 1,2 miljoen ton uien. Rond de 80 procent daarvan wordt verhan deld via Zeeuwse uienbedrijven. Ze zijn bang dat de tendens om de oogst zo lang mogelijk uit te stellen, leidt tot slechtere bewaaruien. HOEK Uitbreiding van vakantie park Marina Beach is door het da gelijks provinciebestuur niet bij voorbaat afgeschoten, maar volgens Gedeputeerde Staten doet het plan wel investeringen in natuur in de omgeving teniet. GS antwoorden dit op schrifte lijke vragen van de Statenfracties van GroenLinks, PvdA en Chris tenunie. Zij maken zich zorgen over een uitbreidingsplan van Ma rina Beach dat de beoogde overna mekandidaat Braakmaneiland Pro jectontwikkeling eerder bekend maakte. Braakmaneiland Project ontwikkeling wil een groot aantal recreatiewoningen bijbouwen en het aantal voorzieningen uitbrei- den. GS melden dat de provincie hiervan 'op hoofdlijnen en vrijblij vend op de hoogte is gebracht door adviseurs van de initiatiefnemers'. De uitbreiding is gepland in 'be staande natuur van het Natuur Netwerk Zeeland', onderkennen GS, waarvan 'de uitvoering een ne gatieve invloed zou hebben op het oppervlak en de kwaliteit van dat netwerk, op de voorziene locatie en waarschijnlijk ook daarbuiten'. De natuur in Zeeland is beschermd, vervolgen GS, en het uitbreidings plan moet daarom eerst worden getoetst aan de provinciale omge vingsverordening. Waarmee het plan dus niet bij voorbaat is afge schoten. vrijdag 5 maart 2021 Van suikerbiet tot bio-ethanol Timo van de Kasteele Westdorpe Hans van Klink van DSD uit Wemeldinge laat een bio-ethanolfabriek werkt tot deze 'biologische' brandstof. foto marcelle davidse - Hans van Klink, DSD bouwen op de Axelse Vlakte. Daar worden straks suikerbieten ver Zeeuwse telers moeten ervoor waken dat de kwaliteit van be- waaruien niet verwatert. In een droog seizoen met weinig op brengst laten telers uien vaak te lang op het land staan om toch nog voldoende kilo's binnen te halen, maar dat levert export uien op die vaak niet lang kun nen worden bewaard. Frank Balkenende Colijnsplaat -Luc Remijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41