II 12 ZEELAND JAN VANTOORTELBOOM SCHRIJVERSHUIS VOOR WORKSHOPS EN RETRAITE Schrijver Jan Vantoortelboom opent een schrijvershuis in Ossenisse. Iedereen die graag een eigen boek of verhaal wil schrijven, is welkom. De pen oppakken werkt helend, Jan heeft het zelf ondervonden. Een gebroken hart, woede, verlies van een dierbare, het gevoel vergeten te worden - we hebben alle maal wel eens met dat soort gevoelens te maken. Om die pijn te verwerken: neem de pen op. Schrijven is heilzaam. Dat zegt Jan Vantoortelboom, succesvol ro manschrijver en columnist van deze krant. Hij heeft op zijn erf aan de grindweg bij Ossenisse een schrij vershuis gebouwd. Speciaal voor ie dereen die de pen op wil nemen. Hij biedt beginnende en gevorderde au teurs de mogelijkheid van een heil zame en inspirerende retraite op het Zeeuws-Vlaamse platteland. Jan Vantoortelboom (1975) is een ervaringsdeskundige: ,,De reden van mijn schrijven is mijn vroeg gestor ven ma. Twintig jaar na haar dood deed het me nog steeds pijn, vooral de angst om hetzelfde lot te onder gaan voelde ik dagelijks. Toen heb ik de pen opgepakt en ben romans gaan schrijven. Dat heeft gewerkt. Het gat in mijn hart is na vijf romans ge dicht, de doodsangst is verdwenen. Het schrijven heeft me weerbaar ge maakt tegen het leven en de dood." De in het Vlaamse Elverdinge op gegroeide schrijver debuteerde in 2011 met De verzonken jongen. Zijn debuut was goed voor De Bronzen Uil en de Prijs Letterkunde West- Vlaanderen, met zijn derde roman De man die haast had won hij de Zeeuwse Boekenprijs. Het in 2014 verschenen Meester Mitraillette kreeg als His name is David een Engelse ver taling. Nu denkt hij na over een vol gende roman. Maar de urgentie is verdwenen: ,,Ik heb mezelf genezen. Schrijven vanuit het gemis, vanuit het gevoel van angst voor de dood, dat gaat niet meer. De focus moet verlegd, ik moet mezelf opnieuw uitvinden en bepalen wat voor schrijver ik nu wil worden." Dezelfde droom Die carrière heeft hem geleerd wat schrijven voor anderen kan beteke nen. Pijnlijke gevoelens verwerken. En ook: ,,Er zijn zo veel mensen die dezelfde droom hebben als ik had: een eigen boek in handen kunnen houden. Je gedachten, je herinnerin gen op papier, gebonden tussen mooie kaften. Ik kan mensen helpen die droom te verwezenlijken. Als be geleider, als docent. Ik weet wat je kunt doen als je bent vastgelopen in je verhaal. Taalgevoel, ook daarbij kan ik handreikingen doen. Bij voor beeld: let op het ritme van de zin- nen, begin niet elke keer met onder werp en persoonsvorm." Het voor iedereen te boeken schrijvershuis op zijn erf onderaan de Grindweg ruikt nieuw. Het is het eerste in Zeeland. Afgelopen jaar werd het casco neergezet. Met hulp van zijn schoonvader, enkele han dige klussers en zelfs zijn vrouw heeft hij het helemaal afgebouwd. Aan de buitenkant oogt het met zwarte gepotdekselde wanden als een fors uitgevallen vakantiewoning. Op het dak twintig zonnepanelen, de woning is gasloos en er is een luchtwarmtepomp. In de tuin schar relen kippen en dwergvarkens rond. Er komen nog konijnen, de onderde len van hun hok zijn net afgeleverd en moeten in elkaar worden gezet. Creatievelingen Binnen is er een ruime woonkamer met zithoek, een uit het woonhuis afkomstige eet- en schrijftafel, een keukenblok. In één van de hoeken staan een door zijn schoonvader ge maakte metalen werkbank met bankschroef, schildersattributen en werken van zijn echtgenote Patricia: ,,Niet alleen schrijvers, maar ook an dere creatievelingen die tijd en rust nodig hebben, zijn welkom." Boven zijn er drie slaapkamers ingericht. Jan heeft beneden een eigen schrijf kamer waarin hij zich kan terugtrek ken. Zijn vorige, kleinere schrijfhuis voor eigen gebruik, dat vrijwel naast Het gat in mijn hart is na vijf romans gedicht, de doodsangst is verdwenen zijn nieuwe verblijf staat, zal dienst gaan doen als opslag en fietsenhok. Het daarop bevestigde naambord 'Tortelnest' moet hij nog overzetten: ,,Ik heb nu een Tortelnest 2.0." De eerste schrijfgast is geweest, dichter Tijs van Bragt uit Groede. Die ging met vier nieuwe gedichten terug naar huis. Binnenkort strijkt Jessica Kuitenbrouwer er neer om aan haar debuutroman te werken. Jan: ,,Het begint te lopen." Vanuit het motto 'ik lees je graag' hoopt hij na de zomer 'schrijfworkshops' en 'masterclasses' te organiseren voor kleine groepen beginnende en ge vorderde schrijvers. ,,Over specifieke vaardigheden", zegt hij, ,,bijvoor- beeld over het bedenken van plots. Dat combineren we dan met een wandeling langs de Schelde of in het Land van Saeftinghe. Of mijn vrouw kookt een lekkere maaltijd met uit sluitend Zeeuwse ingrediënten." vrijdag 5 maart 2021 GO Schrijven en helen in 't Tortelnest Jan van Damme Ossenisse Jan Vantoortel boom opent een schrijvershuis: ,,Niet alleen schrijvers, maar ook andere cre- atievelingen die tijd en rust nodig hebben, zijn welkom." fotos PETER NICOLAI Logo van de schrijfcursussen en workshops. - Jan Vantoortelboom Meer info over de schrijfcursus sen en het boeken van het schrij vershuis: schrijfvrijer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40