'Corona heeft geen invloed op geestelijke gezondheid' NIEUWS 3 Ruinerwoldse verdachte vrij omdat hij zich niet kan verweren m De vijf jongste kinderen die in totale afzondering leefden met hun vader op een boerderij in Ruinerwold, willen samen met hem verder nu hij niet langer wordt vervolgd. ,,We zijn geen slachtoffer." Mijn vader heeft ons een gelukkig eerste deel van ons leven gegeven Assen De rechtbank van Assen besloot va der Gerrit Jan van D. (68) gisteren vrij te laten, omdat hij geen eerlijk proces kan krijgen. Sinds zijn her senbloeding in 2016 kan hij nauwe lijks praten, is zijn taalbegrip ern stig aangetast en is het vrijwel on mogelijk om vast te stellen wat hij wel of niet begrijpt. Omdat hij zich niet kan verweren tegen de be schuldigingen van gijzeling, mis handeling en seksueel misbruik van twee van zijn oudste kinderen, wordt hij niet langer vervolgd. De vier oudste kinderen reageer den teleurgesteld. Ze hadden graag gezien dat vast kwam te staan dat wat hen is overkomen niet normaal is. Ook zijn ze bang dat het leven dat hun broer en zussen hadden op de boerderij, wordt voortgezet. On danks zijn handicap zou vader vol gens hen nog steeds grote invloed uitoefenen op de jongste kinderen. Maar de jongste kinderen - in middels allemaal meerderjarig - kijken daar heel anders tegenaan in een openhartige verklaring die ze publiceerden op de website van hun vader. Ze verwijten hun vader niets en staan nog steeds achter de opvoeding die ze kregen. Ook voe- len ze zich geen slachtoffer, schrijft de jongste zoon mede namens zijn vier zussen. 'We zijn al bijna ander halfjaar in de Nederlandse samen leving en ik heb geen moment spijt gehad van mijn opvoeding. We kunnen het goed vinden met de mensen van deze maatschappij en daar waar we bij te leren hebben, gebeurt dat voorspoedig.' Ze kijken vol levenslust en opti misme naar het leven en aan humor ontbreekt het ook niet, schrijft hij. ,,Wat moesten we lachen toen Ar jen Lubach het had over dat hij de situatie in Ruinerwold niet zo erg vond, omdat hij zeven nieuwe kij- kertjes had. Hij zat dichter bij de waarheid dan de meesten." Van D. besloot in 1995 zijn zes jongste kinderen niet meer naar school te laten gaan en schreef ze ook niet in bij de gemeente. Hij drukte zijn drie oudere kinderen op het hart dat ze nooit over hen mochten spreken. Van D. wilde ze zelf opvoeden. Een opvoeding in alle aspecten van het leven, zoals de jongste zoon dat nu beschrijft. 'We tenschappelijk, praktisch, creatief en ja, ook religieus. Naar mijn va ders mening was het educatieve stelsel in Nederland te eenzijdig.' Dat leidde tot een lastige situatie naarmate de kinderen ouder wer den. Want wat doe je met zes kin deren die niet legaal bestaan, maar wel groter worden? De tragedie was compleet toen hun moeder stierf, zegt de jongste zoon. Dit is ook het moment dat volgens de oudste zoon en dochter het seksueel mis bruik begon. Volgens de jongste zoon vroeg zijn vader hen een 'me dium' te zijn voor de ziel van hun moeder. 'ik ga me niet mengen in de twist over wat er precies is ge beurd. Als jongere kinderen zagen wij niets wat verkeerd was.' Aangeven Vader hield zijn jongste kinderen lang voor dat hij zichzelf zou aange ven bij de gemeente als zijn jongste kind meerderjarig was. Hij ver wachtte dat hij dan waarschijnlijk de gevangenis in zou gaan. Maar de oplossing kwam toen Van D. in 2010 de boerderij in Ruinerwold betrok. Hij kon daar zelfvoorzie nend leven en bouwde aan een trai ningscentrum voor zijn eigen reli gie. 'Al meer dan tien mensen wis- ten van ons bestaan af. Het plan was dat deze mensen bij ons op de boer derij zouden komen en dat we ge steund door deze mensen naar bui ten zouden treden met ons verhaal', schrijft hij. Zover kwam het niet. Een van de zes kinderen besloot zonder te overleggen dat het anders moest en schakelde op 14 oktober 2019 de po litie in. Niet de negen jaar in totale afzondering op de boerderij, maar de periode nS hun ontdekking voelt voor de vijf jongste kinderen trau matisch. Ze moesten vijftien keer verhuizen, verloren hun huisdie ren, hun zorgvuldig opgebouwde moestuin en er raakten persoon lijke bezittingen kwijt. Nu willen ze graag weer bij hun va der wonen. Maar het wordt volgens de jongste zoon zeker niet zoals vroeger. 'Want voor wie het nog niet duidelijk was: het was nooit ons ideaal om afgezonderd te leven. Maar je kinderen op een eigen ma nier opvoeden en legaal leven, gin gen blijkbaar niet samen hier in Ne derland. Mijn vader heeft ons een gelukkig eerste deel van ons leven gegeven en nu geven wij hem graag een gelukkig laatste deel hier op aarde.' Het aantal mensen dat psychisch ongezond is, bleef stabiel op 12 procent van de mensen van 12 jaar en ouder. ,,Dat getal is eigen lijk al sinds 2010 hetzelfde'', zegt Tanja Traag, hoofdsocioloog bij het CBS. De cijfers komen over als een verrassing, beseft Traag. ,,Afgelo- pen jaar hebben we veel onder- zoekjes gezien waarin de nadruk werd gelegd op de gevolgen van corona. En mensen zien in hun omgeving dat anderen moeite hebben met de maatregelen en denken dan dat het overal zo zal zijn.'' Dat geeft een vertekend beeld. ,,Al die onderzoeken kun je niet vergelijken met eerdere jaren. Wij meten de psychische gezondheid jaarlijks.'' »Het CBS constateert geen grote verschillen met andere jaren De psychische gezondheid is overigens niet voor iedereen ge lijk gebleven. ,,Bij alleenstaan den tot 40 jaar en bij eenouder gezinnen is wel een toename van psychisch ongezonde men sen. Voor alleenstaande jonge ren was het lastig, scholen waren dicht en de horeca ook. En een oudergezinnen hadden het ook zwaar, omdat kinderen veel meer thuis waren'', aldus Traag. Sowieso is de psychische ge zondheid bij mensen tussen de 18 en de 40 jaar het slechtst. Jon geren tussen de 12 en 18 jaar en gepensioneerden zijn het minst vaak psychisch ongezond. Het is nog te vroeg om te zeg gen of de psychische gezondheid slechter wordt nu de strenge maatregelen langer duren. Traag is daar voorzichtig in. ,,De men sen hebben wel last van de coro namaatregelen. Ze zijn het beu en verlangen naar het normale leven. Maar dat betekent niet dat je dan direct depressief wordt.'' vrijdag 5 maart 2021 GO De boerderij in Ruinerwold waar Gerrit Jan van D. jarenlang met zijn gezin in afzondering leefde. foto rob engelaar Kinderen willen weer bij vrijgelaten vader wonen Raymond Boere meer vervolgd. foto anp -Verklaring jongste zoon De coronapandemie heeft geen invloed gehad op de geestelijke gezondheid van de Nederlanders. Dat blijkt uit cijfers over de psychische ge zondheid over 2020 van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Peet Vogels Den Haag Tanja Traag, hoofdsocio loog bij het CBS. foto cbs Gerrit Jan van D. wordt niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3