Gwendals huisje is nu een prachtige woning Na een dramatisch ongeluk kan Emke weer vooruit Arend kan een machtig mooi spel ontwikkelen ZEELAND 9 ZEEUWS DRIETAL BLIJ HET LEVEN IS EEN STUK MOOIER GEWORDEN Zij kunnen hun geluk niet meer op. Gwendal heeft van twee huizen één gemaakt. Arend kan straks ouderen schitterende geheugenspelletjes laten spelen. En Emke heeft na een ernstig ongeluk eindelijk weer een baan. Drie mooie voorbeelden van mensen wiens dromen uitkomen dankzij de 35 miljoen die Zeeland uit Den Haag heeft gekregen. YERSEKE Dolgelukkig is Gwen dal Uytdewilligen (44) uit Yer- seke. Vijftien jaar geleden kocht ze een klein huisje aan de Bern- hardstraat 10. ,,Een helft van een twee-onder-een-kapper. Toen al dacht ik: wat zou het leuk zijn als ik die twee huisjes samen zou kunnen voegen." Lange tijd zat het er niet in. ,,De andere helft was een vakantie huisje, in eigendom van een Duits stel. Dat heeft er de afgelopen veer tig jaar niets aan gedaan. Het was incourant, verouderd, eigenlijk niet meer verkoopbaar." Maar drie jaar geleden lacht het geluk Gwendal toe en komt num mer 8 vrij. Ze klopt aan bij de pro vincie en krijgt voor het samenvoe gen een bijdrage van 25.000 euro. Maar dan moet het huis wel duur zamer worden en levensloopbe- stendig. Geen probleem, denkt Gwen- dal. ,,Ik heb de muren gesloopt, de dragende constructie aangepast, al les gelijkvloers gemaakt, de hele cv- installatie omgelegd, ontzettend veel geïsoleerd en alle ramen en ko zijnen vervangen. Uiteindelijk is het van energielabel F naar C ge gaan, hier het hoogst haalbare." Ze heeft er veel gemak van dat ze ontzettend handig is. ,,Ik kan vrij wel alles zelf en draai mijn handen niet om voor stucwerk, tegelen en een keuken plaatsen." Haar huisje is nu een 'prachtige eengezinswoning', een van de 59 huizen die van het Haagse geld zijn aangepakt. ,,Ineens heb ik ruimte voor een eettafel. De woonkamer was vier bij vijf en is nu twee keer zo groot. Het voelt fantastisch. Als ik nummer 8 niet had kunnen ko- pen, had ik moeten verhuizen. Ik ben zo blij en ga niet meer weg. Elke steen en tegel heb ik vastge- had; hier ben ik aan gehecht." NIEUWERKERK Ook het leven van Emke Hiemstra (63) uit Nieu- werkerk is door Haags geld een stuk mooier geworden. Hij was 39 jaar lang leerkracht in het basis onderwijs. Maar zijn leven veran derde in 1992 voorgoed door een verkeersongeluk. ,,Ik ben op de fiets aangereden door een jongen die voor het eerst met de brom mer naar school ging. Daar lag ik." De gevolgen waren groot. Hij kreeg problemen met zijn con centratie en kon niet meer over weg met de drukte in de klas. Na wat tussenstappen is hij vorig jaar begonnen bij Taxi de Vlieger in Zierikzee. ,,Ik breng kinderen naar school. Echt, heel leuk. Dan rij ik 's morgens om 7.00 uur weg. Om kwart over zeven stappen de eerste kinderen in Bruinisse in. Dan haal ik andere kinderen op en breng ze naar de Delta School en naar Auris De Kring in Goes." Emke is een van de 422 mensen die met Haags geld aan een baan zijn geholpen. ,,Het geeft mijn dag structuur en dat is heel be langrijk. Ik ben er echt heel blij mee. En het is heel leuk. Want ik heb altijd in het onderwijs ge werkt en nu kom ik toch nog elke dag op een school. Zo is de kring weer rond." Arend had al vanuit zijn rijke praktijkervaring het vermoeden dat dit spel wel eens je brein zou kun nen trainen. ,,Daar wil je onderzoek naar doen." Wat je nodig hebt zijn kennis en kennissen, zegt Arend. ,,De kennis heb ik niet, die kennissen gelukkig wel. Want ik werk al een tijdje sa men met Gerda Andringa van de University College Roosevelt in Middelburg. We hebben het spel gespeeld en van het een kwam het ander. Wat ik vermoedde bleek hout te snijden." Inmiddels doet Roos samen met UCR en Zorggroep Ter Weel prak tijktests. ,,Om het echt te ontwik kelen is geld nodig. Zelf investeer ik 60 procent, 40 procent is gesubsidi eerd." Van het geld uit Den Haag kreeg Roos 70.000 euro. Het is een van de 59 innovatieve projecten die geld kregen. Ook UCR en Zorggroep Ter Weel investeren mee. ,,Dit jaar doen we nog onderzoek. We mik ken op begin volgend jaar dat het een product is." MIDDELBURG Ondernemer Arend Roos uit Middelburg kan van het Haagse geld een zeer inventief spel ontwikkelen. Eén waarbij ou dere mensen met milde geheugen klachten een virtual-realitybril op krijgen. ,,Willekeurig zie je groene en rode ballonnen langskomen. In je hand heb je een controller, in beeld zie je een prikker. De groene ballonnen moet je prikken. Maar dan komt Arend ineens Roos A een rode. Je zit lek ker in een flow, maar die mag je niet prikken." vrijdag 5 maart 2021 GO Hun droom kwam uit door de vele miljoenen uit Den Haag Jeffrey Kutterink Emke Hiemstra werkt bij Taxi de Vlieger. foto marieke mandemaker Gwendal Uytdewilligen (met haar zoon Wisse) maakte van twee kleine huisjes een 'prachtige eenge zinswoning'. FOTO MARCELLE DAVIDSE met VR- bril. foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37