'Dode wijken vermijden' 7 TWEEDE WONINGEN GROEDE Groede zit in een lastige spa gaat. Want het kan ook niet zonder tweede markt. De tweede woningen, vaak eigendom van Belgen of Duitsers, drijven de prijzen op. Een verbod op die recreatie verblijven komt er voorlopig niet. ,,De gemeente moet echt regels gaan opstellen." Neem bijvoorbeeld het dorp Groede. Eind vorig jaar bakte de dorpsraad er suiker wafels die langs de deuren werden rondgebracht. Wie niet thuis was, kreeg een zakje koekjes aan de deurklink gehan gen. ,,Bij sommige huizen hingen ze er drie weken later nog. Dan weet je dat het een tweede woning is", zegt Arno van den Hemel (30), voorzitter van de dorpsraad. En toen de gemeente Sluis onlangs de nieuwe afvalbakken rondbracht, bleven die bij sommige tweede woningen wekenlang op de stoep staan. Al die tijd waren de eigena ren niet thuis geweest. De tweede woningen zijn veel besproken in de kuststreek. Tot 2014 waren ze verbo den, maar dat werd opgeheven omdat de controle te lastig was. Vorige week besloot de gemeenteraad dat een verbod voorlopig niet terugkeert. Dat is een klap voor de dorpsraden, want de leefbaarheid komt onder druk, signaleert Van den Hemel. Eigena ren van tweede woningen, vaak Duitsers of Belgen, laten zich vooral in het toeristenseizoen zien, in de winter blijven de rollui ken dicht en is het stil. Hij ziet het in Groede ook in het aantal vrij willigers. ,,Een bewoner van een tweede woning gaat niet op zater dagochtend met de F'jes op het veld staan, of de jaarmarkt organi seren." Bijkomend probleem is dat tweede woningen zo gewild zijn, dat de prijzen van alle huizen in het dorp flink stijgen. Koop dan als jongere maar eens een startershuis. ,,In het dorp staan drie huizen te koop. Eén voor drie ton, waar geen keuken en badka mer in zitten. Die andere twee zijn boven het budget van een starter." Veel Groese jongeren verhuizen daarom naar Schoondijke, IJzen- dijke of Biervliet. Veel kavels om nieuwbouw op te plegen, zijn er in Groede ook niet. Waar nu de Ge- meenteschuur staat, zouden vier starterswoningen komen. Dat plan stokt omdat de provincie de initia tiefnemer heeft teruggefloten, uit vrees dat vier woningen te veel van het goede is en dat ze leeg komen te staan. woningen. ,,Dan zou er te veel leegstaand en verkrotting zijn", denkt Van den Hemel. Ook snapt hij heus dat Groedenaren hun huis boven de vraagprijs aan toeristen verkopen. ,,Je zou een dief van je eigen portemonnee zijn. Maar nu is de verhouding zeventig procent permanent, dertig procent tweede woning. Als er niets gebeurt, gaat het richting 50-50. Dan is Groede over tien jaar een va kantiedorp. De ge meente moet re gels opstellen dat je je huis niet aan een b Belg of Duitser mag verkopen. Zo is het in Veere ook geregeld." In een ge deelte van de Voorstraat dat volle dig uit tweede woningen bestaat, is duidelijk zichtbaar wat het met een straat doet als de eigenaren er in de winter niet zijn. In de voor tuinen groeit onkruid, ko- zijnen smeken om een likje verf. Van den He mel: ,,Als je hier nu een buurtbarbe cue organiseert, wordt het een rustige avond." West-Zeeuws- Vlaamse starters maken nauwelijks een kans op de woning- KNOKKE-HEIST vrijdag 5 maart 2021 'Nieuwe kliko staat weken op de stoep' Bob Maes Groede Arno van den Hemel in een gedeelte van de Voorstraat dat compleet uit tweede woningen bestaat. FOTO'S ANNE HANA Waar Sluis de tweede wonin gen voorlopig de vrije hand laat, stelt de Vlaamse buurge meente Knokke-Heist paal en perk aan de recreatieve ver blijven. Wie in sommige wijken een huis of appartement koopt, is verplicht die woning als hoofdverblijfplaats te ge bruiken en niet als tweede woning. De nieuwe burge meester, Piet De Groote, op volger van de onlangs overle den Leopold Lippens, wil met de maatregel voorkomen dat woningen onbetaalbaar wor den. ,,We willen dode wijken vermijden", zei hij onlangs in de Vlaamse krant De Tijd. Van de bijna 40.000 woningen in Knokke, is ongeveer de helft eigendom van tweedeverblij- vers. De huizenprijzen in Knokke zijn de laatste vijf jaar met 21 procent gestegen tot 564.033 euro gemiddeld. Dat zou komen doordat steeds meer tweede woningen wor den gekocht en doordat be woners hun huis verhuren aan toeristen. De Schuitvlotstraat in Groede, zelfs de twee voormalige sociale huurwoningen links zijn nu in bezit van toeristen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35