Deze dames hebben vrijheid terug nu de buurtbus weer rijdt Maas: bij uitzondering bouwen in 't groen 6 Terreinen langs Veerse kust vrijdag 5 maart 2021 Beatrix Meindersma (links) en Ger van Waegeningh bij de nieuwe bushalte aan de Loskade, dicht bij de bibliotheek. Achter het stuur vrijwillig chauffeur Eric Sloof. foto lex de meester Nog voor de zomer moet er be taald worden om te parkeren op de zeedijk tussen Westkapelle en Domburg. Emile Calon Domburg Wethouder Pieter Wisse (CDA, verkeer) maakte dat gisteren be kend nadat hij een contract onder tekende zodat de gemeente Veere tot 2050 alle parkeerterreinen van Waterschap Scheldestromen mag huren. Daardoor kan hij op alle ter reinen langs de Veerse kust betaald parkeren invoeren. De gemeente voert dit jaar dat betaald parkeren in, te beginnen in Domburg, Veere en Zoutelande. In de eerste twee kernen geldt al lan ger betaald parkeren maar de tarie ven worden nu aangepast. De ge- We richten ons nu op Domburg, Veere en Zoutelande - Pieter Wisse, wethouder meente wil langs de gehele kust het invoeren om zo het bezoek te regu leren en te zorgen voor extra in komsten. Wisse verwacht dat pas in 2022 het betaald parkeren ook wordt ingevoerd in Dishoek, Vrou wenpolder en Westkapelle. ,,We willen dat zorgvuldig doen in over leg met belanghebbenden. We richten ons nu op Domburg, Veere en Zoutelande." Volgens hem vra gen inwoners al parkeervergunnin- gen aan. ,,De afgelopen dagen kre gen we al ruim 1000 aanvragen bin nen." Met het ondertekenen van het contract mag de gemeente Veere tot 2050 alle waterschapster reinen huren. Dat zijn er volgens dijkgraaf Toine Poppelaars twintig. Daarmee ontvangt het schap 2,5 ton per jaar. Volgens Wisse is het be langrijk dat er geen terreinen langs de kust overblijven waar mensen gratis kunnen parkeren. ,,Want dat veroorzaakt direct een aanzuigende werking." Populair Mede daarom wil hij ook ook dat er betaald wordt voor parkeren op de zeedijk tussen Domburg en West- kapelle. Dat stuk dijk is populair bij surfers, zeevissers en badgasten die een rustig strand zoeken. Maar vol gens Poppelaars staan de auto's daar vaak schots en scheef en zorgen de automobilisten ook voor vervui ling. Wisse: ,,En dat moet ook opge ruimd worden." Ambtenaren van gemeente en waterschap onderzoe ken nu op welke manier daar be taald parkeren kan worden inge voerd en welk bedrag daar betaald moet worden. De wethouder vertelde verder dat er ook gesproken wordt over het parkeerterrein aan het Abraham Calandplein in Westkapelle. Er zijn in het verleden door het water schap toezeggingen aan een onder nemer gedaan dat daar nog vele ja ren gratis geparkeerd mag worden. ,,Maar als dat gratis blijft, staat het straks in een mum van tijd vol met mensen die vervolgens uren op het strand zitten. Daar heb je als onder nemer ook niets aan", aldus Wisse. Volgens hem wordt er gewerkt aan een oplossing waarbij iedereen pro fijt heeft. ,,Het eerste uur gratis par keren, daarna betalen." De buurtbus rijdt, juichen Be atrix Meindersma, Cathrien Ha melink en Ger van Waegeningh. Eindelijk weer naar buiten. Even naar de markt, het centrum, winkelcentra daarbuiten en kennissen aan de andere kant van Middelburg. René Hoonhorst Middelburg Kunstenaar Meindersma (85) maakte een tekening van een zich zelf omarmende vrouw in een hoornschelp. Opgesloten, zette ze ernaast. Ze maakte kaartjes met die tekening erop en voegde er de tekst niet meer aan toe. ,,Ik voelde me opgesloten door alle corona maatregelen en het stoppen van de service- en taxibusjes. Nu de buurtbus twee keer per week rijdt, voel ik me echt vrij. Ik ben zo blij dat ik er weer eens uit kan." Dat Beatrix straalt, is bijna door haar mondkapje heen te zien. Ze stapte gisteren de buurtbus in sa men met de dames Hamelink en Van Waegeningh, die beiden ook een appartement bewonen in de omgeving van de kruising Nassau- laan-Sportlaan. Ger en Cathrien ('met een C, anders ben ik het vrouwtje van Donald Duck') voer den bijna twee jaar geleden actie tegen het verdwijnen van de ser- Even naar de winkels of gewoon een rondje rijden met de bus -Anneke van Leer (92) vicebus. Hoewel ze zelf op gevor derde leeftijd (Ger is 88 Cathrien 89) nog op de fiets naar de stad kunnen, vonden ze het schandalig dat Middelburgse ouderen in hun vrijheid beknot zouden worden. Beide dames zijn heel gelukkig dat de buurtbus nu toch rijdt. Geen hele werkweek en ook de za terdag bleek niet haalbaar. ,,Maar met dinsdag en donderdag zijn we heel blij. Donderdag is marktdag en dinsdag is van oudsher ook wat drukker na een maandag waarop nog veel winkels dicht zijn", zegt Van Waegeningh. Net als Mein- dersma onderschrijft Anneke van Leer die woorden. De 92-jarige dame stapt in voor de deur van Hof ter Veste. „Gelukkig kan ik weer wat vaker naar buiten door de buurtbus. Even naar de winkels of gewoon een rondje met de bus rij den en andere mensen zien." Scholieren Van Leer krijgt net als de andere drie vrouwen binnen een paar we ken haar tweede coronaprik. ,,Maar veel mensen die voorheen vaak met de bus gingen, zijn er niet meer. Dus ik vind het niet gek dat de bus niet vol zit." De buurtbus is echter niet alleen voor ouderen legt chauffeur Eric Sloof uit. De vrijwilliger reed gisteren zijn eer ste officiële rondjes met de bus, waarin iedereen welkom is. ,,Als scholen verder open gaan, nemen scholieren ook weer af en toe de bus", voorspelt Ger van Waege- ningh. Woningbouw in het groene ge bied buiten de Veerse dorpen kan alleen als er een groot maat schappelijk doel mee wordt ge diend. Dat zegt wethouder Chris Maas (PvdA/GL) naar aanleiding van de mogelijke bouw van wo ningen aan de rand van Westka- pelle. Emile Calon Westkapelle Maas verraste begin deze week tij dens een commissievergadering de Veerse politici toen hij vertelde dat er ook woningen komen als de ge meente kiest voor de bouw van scholen en een gymzaal aan de Ker- keweg aan de groene rand van Westkapelle. Dat is vooral opzien- barend omdat de wethouders on langs in gesprek gingen met inwo ners van de verschillende kernen over de toekomst van gemeente. Daar hoorden ze overal dat de groene ruimte tussen de verschil lende dorpen en stadjes niet mag worden aangetast. Dwars Bewoners van de omgeving van de Kerkeweg wezen daar tijdens de commissievergadering ook met na druk op. Ze haalden ook aan dat in het verleden de gemeente altijd dwars lag als er plannen waren voor woningbouw in het groene gebied ten oosten van Westkapelle. Zo kreeg een projectontwikkelaar die daar wilde bouwen geen enkele medewerking. En mocht een cam- ping daar ook niets neerzetten. Wethouder Maas geeft aan dat hij niet lichtvaardig wil toestaan dat er Het gaat om een klein stukje aan de rand van Westkapelle - Chris Maas, wethouder gebouwd wordt in het groene ge bied. ,,We moeten heel zuinig om gaan met ons landschap." Maar in dit ene specifieke geval wil hij mis schien een uitzondering maken. Hij geeft aan dat het in dat geval om vijfbouwkavels gaat. Op de vraag of de eigenaren van het bewuste per- ceel hun grond goedkoop aanbie den aan de gemeente voor de bouw van de scholen en gymzaal, mits ze in ruil daar vijf woningen mogen laten bouwen, gaat de wethouder niet in. Hij wil alleen kwijt dat als de gemeente daar gaat bouwen, er ook woningen komen. ,,Het gaat om een klein stukj e aan de rand van Westkapelle. Molenwal De wethouder benadrukt ook dat het nog lang niet zeker is dat daar aan de Kerkeweg gebouwd wordt. De gemeente wil eerst onderzoe ken op welke plek die twee nieuwe scholen en de gymzaal moeten ko men. Daar zijn twee locaties voor in beeld. De Molenwal in de be bouwde kom en de Kerkeweg. ,,We gaan een haalbaarheidsonderzoek doen. Kijken wat de voor- en nade len zijn van de beide locaties. Daar Kijken wat de voor- en nadelen zijn van de beide locaties - Chris Maas willen we ook nadrukkelijk de me ning van de omwonenden bij be trekken." De landschappelijke in passing zal volgens hem ook een grote rol spelen. ,,Want er moet ook een gymzaal komen. Zo'n gebouw is behoorlijk hoog en moet wel pas sen in zo'n gebied." Betaald parkeren op zeedijk WA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34