II 'Zeeland proeftuin sterker bestuur' 5 VEERSE MEER EXPLOSIEVEN 'DE VERGETEN TWEELING' AAN KANT VAN VROUWENPOLDER/^ Duiken is voor de Vlissinger Barend de Lange 'ontdekken, puzzelen en avontuur'. Soms vindt hij iets bijzonders. Zoals de kustmijnen in het Veerse Meer. Aan de Vrouwenpolderse kant. Ze onthullen een stukje oorlogshistorie, maar roepen ook veel vragen op. f e vergeten tweeling' doopten duiker Ba- ^^■rend de Lange en zijn Middelburgse duik- maat Marco Collignon de drie kustmijnen die zij tijdens een duiktocht in het Veerse Meer aan troffen. Drie? ,,Ja", grinnikt Ba rend, ,,we vonden herfst 2020 de eerste twee. Daar zijn we mee aan de slag gegaan. Werktitel van dat onderzoek was 'De vergeten twee ling'. Maar een paar weken gele den vonden we toch nog een derde. Om ze nu opeens 'Het ver geten trio' te noemen? Neu.'' Dat 'vergeten' houdt de duikers bezig. Waarom zijn de mijnen nooit eer der gevonden? Bij de aanleg van de Veerse Dam bijvoorbeeld. In de Tweede Wereldoorlog zijn zo'n 10.000 kustmijnen gelegd. Om invasie vanuit zee met lan dingsvoertuigen te vertragen of te verhinderen. Veel zijn er terugge vonden tijdens een speciale missie tussen 1947 en 1953. Barend: ,,Maar waarom deze niet, later bij de aan leg van de afsluitdam? Toen het Oostvoornse Meer bijvoorbeeld werd afgesloten, is dat volledig ge scand. Alle objecten zijn gemar keerd.'' Barend de Lange duikt al zo'n We hadden in dat gebied al eerder onderzoek gedaan naar een gezonken Duitse mijnenlegger twintig jaar. Zo ook die herfstdag in 2020. Met z'n duikscooter en vaste maat Marco Collignon. ,,Met de scooter kom je verder dan zwemmend. En wat sneller. Niet scheurend over de zeebodem. Met een kilometer of twee per uur zweef je een halve tot een meter boven het zand. Op een gegeven moment zagen we een betonnen object. Om een boei op z'n plek te houden, dachten we. Maar even verder lag er precies zo één. We hadden in dat gebied al eerder on derzoek gedaan naar een gezonken Duitse mijnenlegger. Onze objec ten leken erg veel op de kustmij- nen type A van dat schip. De ma ten bleken te kloppen dus zijn we verder gaan onderzoeken." Bevrijdingsmuseum ,,De relatie met die mijnenlegger is nog onduidelijk. Heeft die ze daar gelegd? Of overboord gezet tijdens het zinken?" Het wrak van dat schip werd in 2013 in delen ge borgen en overgebracht naar het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp. ,,We hebben alles intensief gefo tografeerd en vastgelegd; diepte, omgeving, details van de mijnen enzovoorts. De exacte coördinaten en de diepte zijn alleen aan de po litie doorgegeven. We willen niet het risico lopen dat we straks ho ren dat er iemand is opgeblazen door zo'n ding. Ik ben geen explo- sievenexpert, maar zowel de ont steking als de springstof zit er nog.'' ,,De mijnen zijn, waarschijnlijk omdat er sinds de Veerse Dam geen getij meer overheen gaat, nog goed intact. Dat is best bijzonder. Aan de hand van 1200 foto's heeft Martijn Hessels, ook een duiker, twee 3D-modellen gemaakt." Barend en Marco hebben woensdag met een laatste duik naar de mijnen afscheid genomen van 'De vergeten tweeling'. Niet met een koud biertje, maar een warme kop thee. ,,Het water is vier graden hoor. Het is nu aan ge meente Veere en politie wat er verder mee gebeurt. Ik hoop dat ze, eenmaal onklaar gemaakt, blijven liggen. Of anders naar een mu seum gaan." Lachend: ,,Het is een mooie vondst, maar geen gouden Boeddha. Ach, een goudschat vin den? Dat geeft ook zo'n gedoe. We duiken twee keer per week als het lukt, voorlopig dichtbij in het Veerse Meer. Straks ga ik mis schien naar Finland of Polen. Daar kun je nog, op grotere diepte, van die Pirates of the Caribbean-sche- pen vinden Dat voorstel doen de bestuurskun digen Herman Lelieveldt en Casper van den Berg in het essay Zo kan het wél. In de loop der tijd zijn steeds meer gemeentelijke samenwer kingsverbanden ontstaan. In Zee land en Friesland valt hun werkge bied samen met de provincie. In to taal is er een lappendeken van 49 van dit soort regionale organisaties. Lelieveldt en Van den Berg stellen dat het Rijk, zonder enige vorm van regie, allerlei taken naar gemeenten heeft overgeheveld. Al dan niet ver plicht werken gemeenten samen om die taken uit te voeren. Dit systeem is lastig voor ge meenten. Ze zijn er veel tijd aan kwijt en gemeenteraden hebben weinig grip op al die samenwer kingsverbanden. Onderlinge af stemming tussen de tientallen re gionale organisaties is ook lastig. Voor Lelieveldt en Van den Berg ligt de oplossing voor de hand. ,,De op gaven die nu bij een veelheid van regionale verbanden belegd zijn, Wat ons betreft is het nu het moment om echt te gaan opereren als één overheid kunnen beter bij de provincies be legd worden. Daar wordt het regio naal slagvaardiger en democrati scher van. Zouden we FryslSn en Zeeland daarom niet kunnen be- vrijden uit de wirwar van bestuur lijke arrangementen." De commissarissen van de ko ning in Zeeland en Friesland, Han Polman en Arno Brok, hebben wel oren naar de oproep van de schrij vers van het essay. ,,Wat ons betreft is het nu het moment om echt te gaan opereren als één overheid." Het moment om het regionaal bestuur te versterken is gunstig. In Den Haag zijn sterke regio's be stuurlijk in de mode. Dat consta teerde vorige week oud-topambte naar Geert van Maanen ook al naar aanleiding van zijn onderzoek naar het Overleg Zeeuwse Overheden. In het essay citeren Van den Berg en Lelieveldt minister Schouten die af gelopen najaar voorspelde dat de rol van de regio steeds belangrijker wordt. Maar om dat waar te maken is volgens de schrijver het hard no dig serieus onderzoek te doen naar 'een radicaal andere organisatie van ons regionale bestuur'. Lelieveldt is verbonden aan de Univer siteit Utrecht University College Roosevelt in Middelburg, Van den Berg aan de Rijksuniversiteit Groningen Campus Fryslan in Leeuwarden. vrijdag 5 maart 2021 Duikers stuiten op kustmijnen Annemarie Zevenbergen Vrouwenpolder M Duiker Ba rend de Lange met zijn blauwe duik- scooter. „Waarom zijn de mijnen nooit eerder gevonden? Bij voorbeeld bij de aanleg van de Veerse Dam?" FOTO LEX DE MEESTER -Barend de Lange, duiker Of het nu om energie of jeugd zorg gaat, breng taken die pro- vinciebreed geregeld moeten worden onder bij de provincie. Dat voorstel doen de bestuurs kundigen Herman Lelieveldt en Casper van den Berg. De provin cies Zeeland en Friesland zijn bij uitstek geschikt als proeftuin om een einde te maken aan be stuurlijke verrommeling. Theo Giele Middelburg -Han Polman en Arno Brok Het essay verscheen als deel 17 van de Montesquieu-reeks. Het Montesquieu Instituut is een on- derzoeks- en onderwijsinstituut voor vergelijkende parlementaire geschiedenis en constitutionele ontwikkeling in Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33