s? Schoffelen met beleid Oproep: wat doet u als eerste na de lockdown? Voetbalplaatjes fm, turn. nxm 2 PSD-BOOT KONINGIN EMMA LAATSTE Na 88 jaar komt de Koningin Emma weer thuis. De vroegere PSD-boot wordt opgeknapt en krijgt, als het een beetje meezit, een mooi plekje in de Dokhaven in Vlissingen. Arjan van Gelder van PSDnet.nl is opgetogen. ,,Dit is de kroon op ons werk." Commentaar .egint in Zeeland en Friesland de ommekeer in bestuurlijk .Nederland? Als het aan bestuursdeskundigen Herman 'Lelieveldt en Casper van den Berg ligt wel. De provincies Zeeland en Friesland zijn volgens de twee bij uitstek geschikt als proeftuin om een einde te maken aan bestuurlijke verrom meling. Of het nu om jeugdzorg gaat, het milieu, belastinginning of energie, gemeentebestuurders vergaderen zich een slag in de rondte om alles via tientallen samenwerkingsverbanden te re gelen. Dat kan een stuk efficiënter én democratischer, vinden Lelieveldt en Van den Berg. Gemeenten hebben in de loop der tijd steeds meer taken op hun bord gekregen. Om het werk aan te kunnen, doen ze dat vaak samen in Zeeuws (of Fries) verband. Maar als zaken in de praktijk regionaal uitgevoerd worden, laat een regionaal geko zen bestuur dit regelen, stellen de twee bestuursdeskundigen. Dat is dus de provincie. Het zou de wedergeboorte zijn van de provincie als bestuurslaag tussen Rijk en gemeenten. Of taken nu samen door gemeenten worden uitgevoerd of door de provincie, het gaat er uiteindelijk om wat het beste is voor de burgers. Dat het beter moet, hebben de ervaringen in de jeugdzorg onlangs geleerd. Maar het wieden in de proeftuin moet voorzichtig gebeuren. Als de schoffel uitschiet, kost dat het plantje de kop, en niet de tuinman. Dat het beter moet, hebben de ervaringen in de jeugdzorg onlangs geleerd ALMANAK Ineens waren de voetbalplaatjes op. Terwijl het album nog lang niet vol was. Dat was een fikse teleurstelling voor de voetbal gekke David. Dankzij familie en vrienden die ook boodschappen doen bij Albert Heijn, probeerde de 9-jarige Middelburger de open gaten in zijn album op te vullen. Dat is inmiddels bijna ge lukt, maar niet helemaal. De tel ler is blijven steken bij 249 van de 250 plaatjes. ,,Nou ja, PSV heb ik gelukkig wel compleet!", troostte David zich. Maar ja, dat ene open plekje. Dat behoort toe aan Jens Toornstra van Feyen- oord. Dus mocht Jens dit lezen... Gemeente Sluis verlengt steun aan ondernemers Webinar over bijen in Zeeland Middelburg Energielabel valt voor veel Zeeuwse huizen gunstig uit Het is eindelijk gelukt. De vier vrij willigers van PSDnet.nl stellen al sinds 2005 alles in het werk om de historie van de PSD-veerboten vast te leggen. ,,Ons streven was om ook iets tastbaars terug te halen. Wat kun je dan beter hebben dan een historisch schip, dat ook nog per fect past in Vlissingen?", zegt Arjan van Gelder, lid van het kwartet. ,,Dit is een enorme overwinning voor ons. Hier doen we het allemaal voor." Eerder probeerde het viertal de Oosterschelde, een zusterschip van de Koningin Emma, naar Vlissin gen te halen. ,,Dat is toen helaas niet doorgegaan. Daarom hadden we al onze pijlen hierop gericht. We wis ten: als de Koningin Emma ooit te koop komt, dan moeten we ook meteen een actie op touw zetten." Dat was enkele maanden gele den. ,,We moesten vrij snel hande len, want er waren meerdere kapers op de kust. Uiteindelijk hebben we een aantal investeerders gevonden die bereid waren het schip te kopen en het in Vlissingen te gaan uitba ten", zegt Van Gelder. ,,Wie dat zijn, dat mag ik nog niet zeggen. Dat kan pas als alles rond is met de gemeente Vlissingen. Het gaat in elk geval om mensen en bedrijven uit Zeeland." De Koningin Emma is volgens PSDnet.nl het oudste nog varende schip dat De Schelde heeft ge bouwd. In 1955 werd het verlengd. Het dieselschip is een 'zijlader': wa gens konden via de zijkant het be scheiden autodek oprijden. De Ko ningin Emma werd tot 1968 ingezet voor de kleinere lijnen, zoals tussen Terneuzen en Hoedekenskerke en tussen Katseveer en Zierikzee. Drijvend bordeel In de jaren zeventig kreeg de Ko ningin Emma korte tijd een nieuw leven als drijvend bordeel in Rot terdam. Vervolgens werd het rond 1980 overgenomen door rederij Vrolijk in Scheveningen, die het schip onder de naam Estrella tot vo rig jaar gebruikte voor sportvis- tochten, rondvaarten en, tijdens de intocht van Sinterklaas, als Pakjes boot 070. De Koningin Emma zal in oude luister worden hersteld. ,,Aan de We wisten: als de Koningin Emma te koop komt, moeten we meteen een actie op touw zetten vrijdag 5 maart 2021 Tip? redactie@pzc.nl SLUIS De gemeente Sluis heeft een aantal steunmaatre gelen voor ondernemers verlengd en vernieuwd in het kader van de corona crisis. Dit gebeurt onder andere op het gebied van een aantal belastingen, precario, leges en uitstel van betalingen. Nieuw is het kwijtschelden van de marktgelden voor marktkooplieden die hun marktkraam niet mochten plaatsen. De gemeente raad krijgt het voorstel de precariobelasting en re clamebelasting voor 2021 op nul te zetten. Ook worden er maatregelen in het kader van de WOZ genomen. Het Platform BlJvriende- lijk Zeeland legt 18 maart in een webinar uit welke stappen er zijn gezet om van Zeeland een provin cie te maken waar bijen zich thuis voelen. De be doeling is leefomstandig heden van bestuivende insecten, zoals de bij, te verbeteren en de biodi versiteit in Zeeland te verhogen. Zo zijn al work shops gehouden voor groenbeheerders. Daaruit zijn concrete afspraken voortgekomen. Ook braakliggende terreinen kunnen worden benut om bijen de ruimte te geven. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via wico.dieleman@zlto.nl. Van bijna de helft van Zeeuwse woningen blijkt het definitieve energielabel beter te zijn dan het label dat ze in 2015 voorlopig had den gekregen. Bij bijna één op de vier huizen is minstens twee niveaus vooruitgang geboekt, blijkt uit onderzoek van Vattenfall. Gemiddeld verbeterde het Zeeuwse energielabel van D naar C. Vattenfall vergeleek het voorlopige en defini tieve energielabel voor zo'n 95.000 Zeeuwse huizen. De meeste daar van verbeterden van label C naar B. 'Hiervoor Rolf Bosboom Vlissingen -Arjan van Gelder, PSDnet.nl De vrijwilligers van PSDnet.nl: Ricardo van Liere, Anders Hoen dervanger, Martien Stapper en Arjan van Gelder (vlnr). foto psdnet.nl Wat gaat u als eerste doen als de lockdown voorbij is en de maatre gelen worden versoepeld? De coronacrisis duurt inmiddels een jaar en al veel maanden heb ben we met strenge beper kingen te maken. Maar er komt een moment dat het allemaal voorbij is en we elkaar weer gewoon mogen ontmoe ten, waar en wan neer we maar wil len. Winkelen op af spraak, de kapper net weer open maar al wekenlang volgeboekt, het theater zit nog steeds potdicht. We mogen slechts één bezoeker ont vangen en die moet voor de avond klok alweer thuis zijn. We snakken naar de terugkeer van onze vrij heid. Gewoon je collega's weer zien. Nog even een uurtje winkelen. En de dag met vrienden afsluiten in de kroeg: dat mag, want die extra calorieën heb je er 's middags nog af getraind in de sportschool. Wij zijn benieuwd waar u het meest naar uitziet. Wat doet u als eerste als we weer wat meer bewegings vrijheid hebben, wie wilt u ont moeten, welke bezigheid wilt u snel weer oppak ken? Laat het ons weten in een mail naar web@pzc.nl. Het is fijn als u een foto kunt meesturen. Wij plaatsen de reacties binnenkort op de website en in de krant. MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30