Duiken is ontdekken, puzzelen en avontuur Volle bakken en extra zwerfvuil: meer werk voor Zeeuwse vuilnismannen Gwendal: 'Ineens heb ik ruimte voor 'n eettafel' Zon motiveert Jarno de Jonge Barend de Lange (foto) uit Vlissingen duikt al zo'n twintig jaar. Vaak gaat hij samen met zijn vaste maat Marco Collignon en wordt er in het Veerse Meer gedoken. Duiken is voor beiden ontdekken, puzzelen en avontuur. Soms stuiten ze op iets bijzonders, zoals drie kustmijnen in het Veerse Meer. ,,Ik ben geen explosieven- expert, maar zowel de ontsteking als de springstof zit er nog.'' Met de komst van corona merkt de gemeente Schouwen-Duiveland dat de openbare afvalbakken sneller vol zitten, bevestigt wethouder An- kie Smit. De afhaalopties in de ho reca zijn toegenomen, mensen be stellen meer online. En dus is er meer afval. Schouwen-Duiveland lost dit op door meer afvalbakken te plaatsen en die ook vaker te legen. ,,Ook vra gen we ondernemers een oogje in het zeil te houden. We vragen hen ons te laten weten als de bakken vol zitten of het afval soms een beetje aan te duwen. Vaak scheelt dit ook al een hoop." Veere heeft ook de hulp gevraagd van de horeca-on- dernemers zelf: wie take-away aan biedt, zorgt zelf voor extra vuilnis bakken en ruimt het afval op. In de gemeente Sluis zitten de bakken ook voller sinds de take away formule. Door er bakken bij te zetten, is dat probleem opgelost. In Breskens, Groede, Cadzand en langs de Zeeuws-Vlaamse kust worden de bestaande bakken vaker geleegd. In Terneuzen zorgt de groei van de afvalberg op sommige plekken ook voor meer zwerfvuil. De vuilnismannen houden daar re kening mee in hun vaste rondes. Haven van Yerseke ,,Wij hebben dit fenomeen bij de haven in Yerseke", vertelt Liduine Wijffels van Reimerswaal. In het zonnetje genieten veel mensen van wat oesters of een bakje kibbeling. En dan zitten de bakken snel vol. ,,Om dat op te lossen gaan we ze va ker legen." Even dacht Reimerswaal eraan om extra bakken te plaatsen, maar daar ziet de gemeente toch vanaf. ,,Omdat het risico bestaat dat mensen dan hun huisvuil daarin gaan gooien." De vuilnisbakken in Middelburg puilen ook sneller uit. ,,In de bin- nenstad reden we altijd al op zon dagochtend een extra ronde van wege de rommel die achterbleef na Op zondagochtend rijden we nog steeds een extra ronde en we merken dat de bakken voller zitten de zaterdagmarkt en de uitgaans avond. Die ronde rijden we nog steeds en we merken dat de bakken voller zitten", legt Jacky Nijssen uit. Buiten de binnenstad - zoals bij stadspark Molenwater - blijft het bij de normale rondes. Logischerwijs wordt het meeste afval gevonden op de mooiste pick- nickplekken. De boulevard van Vlissingen is geen uitzondering, beaamt woordvoerster Saskia Ka- land. Daar wordt dan ook vaker afval opgehaald. ,,Vanuit de bin nenstad komen die signalen nog niet." Niet in Goes Goes herkent niets van een trend van extra (take-away) afval in de prullenbakken, zegt Amber Luk- aard. Dat afval is er wel rondom de fastfoodrestaurants op het Food- court. ,,Maar daar ruimen we meer dere malen per dag alles op." Dit gebeurde met de miljoenen die Zeeland uit Den Haag kreeg Waterpoloër traint in coronatijd veel met zijn mountainbike It vrijdag 5 maart 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO LEX DE MEESTER ZEELAND 5 Meer afval, vooral door afhaal Extra afvalbakken, meer rondjes om bakken te legen, afspraken met ondernemers: Zeeuwse ge meenten nemen extra maatre gelen om de straten schoon te houden. Want nu restaurants vanwege corona dicht zijn, maar wel afhaalmaaltijden aanbieden, groeit de afvalberg. Maurits Sep Vlissingen -Jacky Nijssen, gemeente Middelburg ZEELAND 9 ZEELAND 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29