Knegt na twee jaar weer op een WK: 'Ontzettend mooi' 23 Kruijswijk: 'Nu vooral eerst lekker fietsen' k/j verlaten van de Giro zwaarder dan het missen van de Tour. Als je hard valt, kun je gewoon niet verder. Nu voelde het veel meer als on macht.'' 2020 was sportief gezien dus een regelrecht rampjaar voor Kruijs wijk. De nummer 3 van de Tour in 2019 kon niet laten zien dat hij wéér of nog steeds bij de beste klassementsrenners van het pelo ton hoort. Strijdvaardigheid is altijd zijn tweede natuur ge weest. Historisch is natuurlijk het moment dat Kruijswijk in winnende positie in 2016 tegen een sneeuwmuur knalt in de Giro. Een moment dat de va derlandse wielerhistorie inging. ,,Ik heb nog zoveel plezier in de sport. Ik geloof dat ik nog mooie dingen kan laten zien. Zolang ik dat voel, ben ik bereid er alles voor te doen. Dat doe je als topsporter automatisch. Na mijn val in de Dauphiné waardoor ik de Tour miste, zat ik helemaal ingepakt. Ik kon mijn schouder niet bewegen en lag op bed. Tóch keek ik naar het parkoers van de Giro. Ik vind altijd ergens motivatie om vooruit te kijken.'' ,,Het niveau van 2019 weer halen, toen ik derde werd in de Tour. De stoutste droom is natuurlijk om zelf de Tour de France te winnen. Het grote doel van de ploeg is weer om de Tour te winnen. Met Pri- moz Roglic hebben we een be langrijke kandidaat. Ik rijd daarna nog de Vuelta. Ik ga voor de podi umplekken. De Olympische Spe len sla ik over. Dat is een prachtig evenement. In Rio heb ik het mo gen ervaren. Maar je moet realis tisch zijn. Mijn winstkansen zijn in Tokio niet groot. Voor mij is goed presteren in de Vuelta een hoger en realistischer doel. In de Vuelta start ook Sepp Kuss (Ame rikaans klimtalent van 26, red.). Met mijn ervaring kan ik hem Ik wil het niveau van 2019 weer halen, toen ik derde werd in de Tour. Die zelf winnen is natuurlijk de stoutste droom misschien een beetje helpen. Zo'n soort van mentorrol vind ik wel mooi. Dat kan wel samen gaan met mijn eigen ambities. Dat gaat mij zelf niet belemmeren.'' ,,Ik zag het niet direct aankomen. Althans, iedereen wist wel dat hij niet goed in zijn vel zat. Hij wor stelde met zijn plek in het peloton. Hopelijk komt de oude Tom snel weer terug. Dat ligt vooral bij hemzelf. We hebben sporadisch contact. Ik denk dat hij wel even genoeg aan zijn hoofd heeft. Hopelijk doet de rust hem goed.'' ,,De opstelling verandert. Het doel niet.'' ,,Ik wil zeker nog een aantal jaren door met wielrennen. Ik vind het supermooi om onderdeel te zijn van deze ploeg. Ik heb jaren terug ook het dieptepunt meegemaakt. Ik ben nu al jaren een vast onder deel van dit team en heb mijn steentje bijgedragen in de opbouw naar het punt waar we nu zijn. Ik hoop bij deze ploeg te blijven. Die ambitie is er van beide kanten. Dus ik denk dat het wel goed gaat komen. Nu vooral eerst weer lek ker fietsen. In Parijs-Nice rijden we voor een goed klassement voor Primoz. In de Ronde van Catalonië en Romandië ga ik voor mijn eigen kans. Die koerssensatie, ik wil het nog altijd voelen.'' Juist in Dordrecht, dit weekend het decor van de WK, maakte Sjinkie Knegt een jaar geleden zijn wedstrijdrentree. Maar ver wacht bij de Fries, die toen einde lijk hersteld was van zware brand wonden, geen sentimenteel ver haal. ,,Ik ben hier ook weleens van het ijs gedragen op een brancard. Daar denk ik ook niet elke keer aan als ik hier kom." Er veranderde veel de afgelopen jaren, behalve de nuchterheid van Knegt. Hij won als eerste Neder landse shorttracker een olympi sche medaille (brons op de 1000 meter in 2014), werd in 2015 we reldkampioen kan nu - na de lange revalidatie van zijn brand wonden - zeggen: ,,Ik ben er wel trots op dat ik me er in die periode van ellende toch weer weet tussen te schaatsen." Jarenlang was hij de onbetwiste nummer 1 van Nederland. Selec tiewedstrijden waren er voor de genen achter hem. Of, in zijn woorden: ,,Ik was gewend aan de selectie te voldoen voordat de se lectiewedstrijden waren begon nen. Maar dat was dit jaar even an ders." Bevestiging Tot de EK, eind januari, waar hij met brons op de 1500 meter ook direct een plaats in de WK-ploeg afdwong. „Gewoon weer in de oude routine verder gegaan, dan ben je in ieder geval geen punt van discussie. Ik vind het ontzet tend mooi dat ik na twee jaar weer op een WK kan staan. Dat beves tigt dat ik het gewoon nog wel kan." In die laatste zin schuilt de on zekerheid die hij meedraagt sinds januari 2019, toen hij bij het aan steken van zijn houtkachel ern stige verwondingen opliep. Hij was wereldtop, kan hij terugko- men? Ja, denkt hij. Al is hij er nog niet. Wel voelt hij zich steeds be ter. ,,Het zou ook gek zijn als ik nu ineens weer honderd procent was, maar ik heb er alle vertrou wen in dat ik beter ben dan op de EK." De 31-jarige Knegt verwacht in Dordrecht op de 1000 en 1500 me ter 'sowieso' om de prijzen mee te doen. ,,Daarna de balans opmaken wat dat waard is voor het eind klassement." Om te janken Zijn struikelblok is de kortste af stand. ,,De start is om te janken op dit moment." Sommige concur renten zijn zo rap dat Knegt de eerste anderhalve ronde achter de feiten aan rijdt. ,,Dan kan ik nog zo snel zijn in de laatste rondjes, de snelste zelfs, maar dan ga je de Ik heb er alle vertrouwen in dat ik nu beter ben dan op de EK van eind januari 500 niet winnen." Het is een technisch probleem. ,,Ik heb keuzes gemaakt. Ik wilde de afgelopen twee jaar eerst nor maal kunnen schaatsen en in con ditie komen. Je moet niet tien, maar eerder honderd starts doen voordat je weer het goede gevoel hebt. Als je een x-aantal maanden energie in de start steekt, geloof ik zeker dat ik met de besten mee kan. Dat zal komende zomer beter moeten richting volgende win ter." In Dordrecht treft Knegt een deel van de wereldtop, maar niet iedereen. Zo ontbreken onder meer de Japanners, Zuid-Korea- nen en Chinezen. Zij wilden niet afreizen naar de Nederlandse shorttrackbubbel vanwege de pandemie. ,,Dat is natuurlijk jam mer", zegt Knegt. ,,Maar overal melden landen zich af. Ik kan me er niet druk over maken. Het is hun keuze. Het is wat het is." vrijdag 5 maart 2021 GO dan geen Tour' Kruijswijk komt over de streep tijdens de zevende etappe van de Giro van vorig jaar. Een paar dagen later moet hij de koers verlaten vanwege een positieve coro natest. FOTOAFP Je trainer en sportief directeur Merijn Zeeman van je ploeg Jumbo-Visma zei eerder: ren ners kunnen niet alleen leren M Steven Kruijs wijk: ,,Ik? Corona? Ik dacht dat het een grap was. Ik geloofde het niet. De grond zakte onder mijn voeten vandaan.'' foto epa van hun trainer. Andersom leer ik ook van hun strijdvaardigheid. Hij noemde jou expliciet. Wat zijn je stoute dromen voor 2021? - Kruijswijk Toch zal het anders zijn dit jaar. Tom Dumoulin, die andere kop man van Jumbo-Visma, besloot tijdelijk te stoppen. Hij werd ongelukkig van het leven als wielerprof. Hoe is dat bij jou binnengekomen? Maar wat betekent het voor de Tour? Het plan om met drie kop mannen te starten, valt in dui gen. Iets anders: je contract loopt na dit seizoen af. Wil je bij Jumbo- Visma blijven? Sjinkie Knegt (31) is nog altijd niet helemaal de oude na het ongeluk met zijn houtkachel, begin 2019. Desondanks denkt hij op de WK in Dordrecht op meerdere afstanden mee te doen om de prijzen. Lisette van der Geest Dordrecht - Sjinkie Knegt (31) Sjinkie Knegt tijdens de EK in Gdansk, eind januari. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23