'De muurligger': van Ronaldinho-trucje tot nieuw fenomeen Huntelaar bij zijn oude liefde II 21 prima prestaties steeds meer op een blijvertje Jansen laat zich sinds zijn plotse aanstelling in december aan de bui tenwereld zien als een vriendelijke, rustige oefenmeester, die zich nooit uitlaat over scheidsrechters en voor elke persconferentie eerst een kop thee wil drinken voor hij de media toespreekt. Wat dat betreft past hij prima bij het keurige AZ. ,,Het is ook een heel prettige man in de omgang", weet Haar. ,,Dat hij zo rustig blijft, is wel bewonderens waardig. Toen ik als interim een keer Advocaat moest vervangen in de Kuip, was ik toch wat gespan nen. Het is toch heel anders als as sistent. Wat ook heel anders is: je moet de groep op een andere ma nier benaderen. Spelers die boos worden op de hoofdtrainer omdat ze niet spelen, worden opgevangen door de assistent. Die rol heb je dan niet meer. Pascal moest snel hande- len toen hij halsoverkop hoofdtrai ner werd. Dat is niet makkelijk." Onervaren Haar maakte bij AZ de periode van de grote trainers mee. Van Adri- aanse tot Advocaat. Het was de tijd dat ze bij AZ zonder twijfel gingen voor het allerhoogste. Ook als dat onmogelijk leek. Inmiddels is de club daarvan afgestapt. Slot was een vrij onervaren trainer. Jansen is dat ook als het gaat om het hoofdtrai nerschap van een eredivisieclub. ,,Jansen is iemand die de club in middels heel goed kent", weet Haar. ,,Ik zie hem geregeld rondlopen bij de jeugd. Hij weet precies wat er bij de club wordt gevraagd. Slot was ook eerst een assistent die werd doorgeschoven. Wat dat betreft past het wel bij AZ om een trainer uit de eigen gelederen door te schuiven naar de post van hoofd trainer." Maar is Jansen ook in staat om straks het nieuwe AZ te gaan vorm geven? De Gouden Generatie (Stengs, Boadu, Koopmeiners, Wijndal) zwaait deze zomer af- of in elk geval een groot gedeelte daar van - zo is de overtuiging bij de club. En er staat nog niet direct een nieuwe gouden generatie klaar. Haar: ,,De trainer zal volgend sei zoen dus met een schone lei moe ten beginnen. Dat vergt weer an dere kwaliteiten. Dat is misschien moeilijk, maar hij zou dat kunnen." AZ moet nu inschatten of Jansen slechts voortborduurt op het fraaie werk van Slot of dat hij de club in de afgelopen drie maanden daadwer kelijk verder heeft gebracht. En niet onbelangrijk zelf heeft hij het enorm naar zijn zin in de functie. Het beeld van Davy Klaassen, lig gend achter een muurtje van Ajax-spelers, zorgde afgelopen zondag voor verbazing. Het was één van de vele gespreksonder werpen die voortkwamen uit de bewogen eredivisietopper tussen Ajax en PSV. Klaassen lag, tot hi lariteit van velen, op zijn zij op de grond om te voorkomen dat Phi- lipp Max doel kon treffen door een vrije trap onder de muur door te schuiven. Ajax-trainer Erik ten Hag haalde zijn schouders op voor de ontstane verbijstering. ,,De be doeling ervan lijkt me helder", zei hij. ,,Als de muur gaat springen, is de weg naar beneden vrij. Die moet afgeschermd worden." De uitleg is duidelijk. Door een 'muurligger' achter het klassieke muurtje te plaatsen, wordt er ge anticipeerd op een potentieel ge vaar. De vraag is alleen hoe acuut die dreiging is. Hoe vaak zie je nou dat een schutter ervoor kiest de bal onder de muur door te schui ven? Gedachten daarover brengen je automatisch bij Ronaldinho. De Braziliaan van FC Barcelona maakte in 2006 indruk met zijn rake vrije trap in de Champions League-wedstrijd tegen Werder Bremen, onder de Duitse muur door. Volgens FC Utrecht-midden velder Joris van Overeem werd er bij zijn club altijd al rekening ge houden met een lage vrije trap. Tot voor kort hield zijn ploeg het echter eenvoudig. Als de bal vlak buiten het strafschopgebied lag, werd er niet gesprongen. Van dichtbij is het immers lastig om de bal met snelheid hoog genoeg over de muur heen te tillen en hem tóch op tijd onder de lat te la ten dalen. Maar FC Emmen-verdediger Miguel Araujo slaagde daar dit sei zoen wel in, in het thuisduel met Utrecht. Daardoor werd de tactiek aangepast in 'altijd springen'. Een spontane ingeving van keeper Eric Oelschlagel zorgde ervoor dat ze in Utrecht nu ook een muurlig ger hebben. Van Overeem: ,,Ik koos ervoor het gewoon te doen. Op dat moment was het iets spon taans. Nu is het de afspraak." Voorkomen Van Overeem ziet ook dat het vrij wel nooit gebeurt dat een speler zijn vrije trap onder de muur door probeert te schieten, maar dat is volgens hem geen reden om er niet op in te spelen. ,,Als het ineens wél gebeurt, sla je jezelf voor je kop als je er niet op rekent. Je ziet het tegenwoordig boven dien in alle grote competities. Het is niets meer dan iets extra's doen om een tegendoelpunt te voorko men." Dat er lacherig op gereageerd wordt, doet Van Overeem niets. ,,Ik doe dit voor het team, maar ie dereen bij ons zou het doen. Al leen mijn moeder heeft het liever niet. Zij vindt het gevaarlijk, is bang dat ik de bal hard op mijn hoofd krijg." overkwam van Ajax, speelde door kuitproblemen pas tien minuten sinds zijn terugkeer naar Duitsland. Zijn herstel kan nog wel een kleine twee weken duren. Daarmee kan het sprookje van avond al stranden, nog voor het goed en wel begonnen is. ,,Schalke heeft me denk ik het hardst nodig'', Heerlijk, Schalke 04 is nooit saai, altijd intens. Ik houd daarvan verklaarde Huntelaar zijn overstap in januari nog, geprikkeld door de lokroep van zijn oude club. De spits wist ook wel dat het een lastig ver haal zou worden. Schalke verkeert al maanden in grote degradatiepro blemen, maar Huntelaar werd óók getriggerd door het risico. Living on the edge zogezegd. Liever een spet terend, dramatisch einde dan rustig uitbollen als invaller bij Ajax. Uitzichtloos Maar een nederlaag tegen Mainz zou de komende paar maanden wel erg uitzichtloos maken, op liefst elf punten achterstand. Het zou zo maar kunnen dat Huntelaar, een maal fit, een definitief verloren strijd moet gaan leveren met Schalke, in zijn laatste maanden als profvoetballer. In lege stadions, ook dat nog. Of Schalke komend seizoen als nog een beroep kan doen op Hun- telaar, om met de Nederlandse spits zo snel mogelijk terug te keren in de Bundesliga? Die kans is klein. Hij kondigde in december niet voor niets zijn afscheid aan op 37-jarige leeftijd. Zijn huidige kuitblessure is óók een typische ouderdomskwaal. Helemaal uitgesloten is een laat ste verlenging van zijn loopbaan daarmee ook weer niet. Huntelaar heeft een warme band met Schalke en de emotionele achterban van de club. Bovendien is de spits, zo be wees hij in januari al, niet bang voor een beetje risico. vrijdag 5 maart 2021 Net als je denkt dat alles in het voetbal al is uitgevonden, gaat Davy Klaassen tijdens PSV-Ajax bij een vrije trap op de grond lig gen. Het was de bevestiging van de opmars van een nieuw feno meen: de muurligger. Marijn Abbenhuijs Rotterdam Klaassen, de muurligger van Ajax, tegen PSV. foto pro shots - Klaas-Jan Huntelaar (37) Huntelaar op de bank van Schalke 04. Sinds zijn komst in januari speelde hij door kuitproblemen slechts tien minuten. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21