Na 88jaar komt-ie weer thuis cfk regionale nieuws Harry en Meghan LTO: tienduizenden hectares grond nodig JOL Kruijswijk keert terug in peloton Walcheren Zo moet-ie er binnenkort weer bij liggen in de Dokhaven in Vlissingen: de vroegere PSD-boot Koningin Emma. Dankzij de onvermoeibare inzet van PSDnet.nl komt het schip terug naar de plek waar het 1933 is gebouwd. Het wordt eerst in oude luister hersteld en zal onder meer worden gebruikt als bed and breakfast.zeeland2 Verbolgen echtpaar is op oorlogspad. Gemoederen f rond het Britse 'Giro verlaten was zwaarder dan geen Tour' ,,Hoe benutten we de schaarse ruimte? Dat wordt dé discussie van het nieuwe kabinet. Wij willen daar een nadrukkelijke rol in spe len. Laten we beginnen met een grondig onderzoek naar de moge lijkheden van nieuw land, bij voor keur in de Noordzee. Die nieuwe polder van tienduizenden hectares biedt ruimte aan moderne en duur zame vormen van veehouderij, pootgoedteelt, groenten, bloemen en bollen. Vooral deze sectoren zit ten verlegen om extra hectares'', zegt LTO-voorzitter Sjaak van der Tak. Een locatie noemt hij niet. ,,Daar hebben we juist het onder zoek voor nodig. Maar de Wadden- zee is in ieder geval uitgesloten.'' Het aantal boeren neemt al jaren af, Nederland telt nu 53.000 land en tuinbouwbedrijven. Maar vol gens de LTO hebben deze bedrijven juist meer grond nodig om op een duurzame en ook rendabele manier te blijven boeren. ,,Vergeet niet dat onze sector de afgelopen decennia alleen maar grond heeft ingeleverd. Stadsuitbreidingen, bedrijventer reinen, infrastructuur en de be- Boer wil best aan de slag met bloemrijke akkerranden. Heb je wel ruimte voor nodig hoefte aan natuur, energie en re creatie eisen hun tol. Sinds de drooglegging van de Flevopolders is er geen landbouwgrond meer bij gekomen. Intussen kreeg jaarlijks bijna achtduizend hectare land- bouwgrond een andere bestem ming. In de laatste zeventig jaar zo'n 500.000 hectare, zodat nu nog 1.800.000 hectare resteert.'' Steeds schaarser Nu claims op de ruimte, bijvoor beeld voor de bouw van één mil joen woningen, niet minder zullen worden, is het volgens de LTO tijd om in actie te komen. Van der Tak: ,,Veel boeren zijn bereid om bij voorbeeld hun koeien meer buiten te laten lopen of ze willen aan de slag met bloemrijke akkerranden om zo de diversiteit te verbeteren. Maar dan heb je wel schaalgrootte nodig. En de ruimte wordt steeds schaarser.'' Van der Tak, sinds januari voor zitter van de LTO, noemt het plan voor landwinning in de Noordzee in het eerste visiedocument onder zijn leiding. Ander opvallend standpunt in dit stuk is het voorstel aan de politiek om aanleg van nieuwe zonneparken op vrucht bare landbouwgrond niet langer toe te staan. PU 6°C Nieuwsmedia ARTIST'S IMPRESSION/I Boeren willen land in Noordzee Maak nieuw land in de Noordzee en gebruik het vooral voor land bouw. Dat plan lanceert Land en Tuinbouworganisatie LTO Ne derland. De ruimtelijke druk in Nederland is volgens LTO nog nooit zo hoog geweest. Sanne Schelfaut Den Haag Sjaak van der Tak, voorzitter LTO vrijdag 5 maart 2021 Perioden pzc.nl met zon Ook voor het laatste Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1