Eerste vaccins in Afrika: NIEUWS 15 CORONA INENTINGEN Zuidoost-Afrika veert op nu ook daar coronavaccins worden afgeleverd. Lieke van de Wiel, de Nederlandse adjunct-directeur van Unicef voor die regio, ziet dat armoede er sterk is toegenomen als gevolg van de pandemie. ijna negen maanden is ernaartoe gewerkt, en nu is het zo ver: de eerste vaccins zijn in Afrika afgeleverd. Ivoorkust en Ghana hadden maandag de primeur. Kenia, Angola, Rwanda, Oeganda en Malawi volgden. Achter de schermen werkten de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Unicef, Gavi en andere insti tuten samen in het Covax-pro- gramma, financieel gesteund met donaties van de Europese Unie. Doel van het programma is te voorkomen dat landen die niet de middelen had den om vaccins aan te schaffen, de boot zouden missen. ,,Het is een hoopvolle week'', zegt Lieke van de Wiel van Unicef. Ze coördineert vanuit haar kantoor in Nairobi, Kenia, met haar team de vaccinatie-organisatie in 21 Afri kaanse landen. Haar immense werkgebied loopt grofweg van Zuid-Afrika tot aan Zuid-Soedan. Madagascar en de Comoren horen er ook bij. Er wordt hoop gevestigd op het vaccinatieprogramma, zo lees je uit de enthousiaste verhalen en de foto's waarmee de Afrikaanse media uit pakken. Het is vergelijkbaar met de euforie in Europa toen hier de eerste spuiten konden worden gezet. Want al zijn de besmettingscijfers relatief laag in Afrika, mede vanwege een overwegend jonge bevolking - de im- pact van de pandemie is onevenredig groot. De moeizaam verkregen economi sche groei van menig Afrikaans land in de laatste tien jaar is door de pan- demie vrijwel weggevaagd. Econo mieën zijn gemiddeld met 6 procent gekrompen. Het toerisme is dood. In het enorme gebied dat Van de Wiel onder haar hoede heeft, is de ar moede onder kinderen tot 18 jaar met gemiddeld 10 procent toegenomen. In landen als Mozambique en Zam bia zelfs met meer dan 20 procent. ,,Het komt erop neer dat nog eens II miljoen kinderen onder de armoe degrens leven en die komen bij die III miljoen die er al waren. De impact is echt enorm.'' We moeten blijven onderhandelen met farmaceuten, want er blijft geld nodig Haar team verwerkt dagelijks vele mails die de levering van vaccins be vestigen. Foto's van klinieken die zijn ingericht, naalden die zijn aangevlo gen, foto's van zorgpersoneel dat is uitgerust en klaarstaat. Het wordt al lemaal gecontroleerd in Nairobi, want alleen als een land aantoonbaar klaar is om te kunnen vaccineren worden de doses daadwerkelijk ver stuurd. Een onafhankelijke commis sie waakt erover dat er nergens boch ten worden afgesneden. 60.000containers Landen die meedoen aan Covax kun nen tot het einde van het jaar 20 pro cent van de benodigdheden voor vac cinatie aangeleverd krijgen. Dat wil bijvoorbeeld ook zeggen dat ruim 60.000 containers moeten worden afgeleverd om gebruikte naalden vei lig te verzamelen. In eerste instantie worden de meest kwetsbare Afrikanen gevacci neerd: de ouderen, de zieken en ook de gezondheidsmedewerkers. Van de Wiel: ,,Dat geeft al ontzettend veel bescherming, maar het is niet vol doende.'' Want als je de scholen wil heropenen, wordt het gecompliceer der, zegt ze. Onderwijs is essentieel. Er is in veel landen iets opgestart wat lijkt op onze oude schooltelevisie, maar van onderwijs met bijvoorbeeld iPads als in Nederland is geen sprake. ,,Als we de kinderen niet terugkrij gen naar school, is het gevaar dat ze nooit meer terugkomen. Vandaar dat we moeten blijven onderhandelen met de farmaceutische industrie en ook met donorlanden, want er blijft geld nodig om gaten te dichten.'' Unicef moet er nog hard aan trek ken dit voor elkaar te krijgen, vreest Van de Wiel. Het wordt ook lastiger om aan geld voor Afrika te komen, omdat ook veel rijke landen lijden onder economische krimp. Prioritei ten schuiven en er komt gewoon minder geld beschikbaar voor inter nationale solidariteit. ,,Dat is heel zorgwekkend. Iedereen moet gelijke kansen hebben op een gezonde toe komst. Deze last moeten we delen. Dat is in de eerste plaats een kwestie van solidariteit, maar ook een argu ment voor de rijke landen voor hun eigen gezondheid.'' Als Nederland al moeite heeft een efficiënte vaccinatie-organisatie op touw te zetten, hoe moet dat dan in straatarme landen als Malawi? De op dracht wordt niet gemakkelijker als een diepgevroren vaccin verscheept moet worden naar landen waar de temperatuur tot boven de 40 graden kan stijgen. Vriesboxen Juist Unicef speelt zo'n belangrijke rol in het gevecht tegen corona, om dat het als geen andere organisatie al bezig is met allerlei vaccinatiepro gramma's. Er was daarom al een net werk opgezet van vriesboxen die werken op zonne-energie. ,,We doen twee miljard routine-immunisaties per jaar. Alle kinderen die zijn gebo ren hebben mazelen-, pokken- en andere vaccins gehad. En ook dat moet doorgaan, anders heb je straks een nog groter probleem.'' Vertrouwen in vaccinatie houden is een bijkomende opgave. President Nana Akufo-Addo van Ghana en zijn vrouw lieten zich maandag live vacci neren op nationale televisie. Niet omdat ze voordrongen, maar omdat veel Ghanezen eerst willen zien dat de president het durft. Er doen bi zarre verhalen de ronde, bijvoorbeeld dat je onvruchtbaar wordt van het vaccin of dat het dna zou veranderen. De vaccinatie wordt evenmin ver gemakkelijkt doordat in het Westen allerlei complottheorieën de ronde doen, weet Van de Wiel: „Natuurlijk volgen jongeren in Afrika dat ook via de sociale media. Wij overleggen met regeringen en religieuze leiders om het belang voor de vaccinatiepro gramma's toe te lichten. Via sociale media proberen we ook via de jonge ren de ouderen te bereiken. Gelukkig zien ze beelden van de vaccinatie die op gang komt in China, Europa en de VS en dat helpt om het belang ervan te onderstrepen.'' vrijdag 5 maart 2021 GO 'Een hoopvolle week' Bob van Huët Rotterdam i - Lieke van de Wiel, Unicef Minister Patrick Achi van Ivoorkust krijgt zijn inenting in Abidjan. foto afp Lieke van de Wiel, coördinator van het vaccina tieprogramma namens Unicef. FOTO UNICEF Een lading AstraZeneca-vaccins wordt vervoerd op het vliegveld van Lagos, Nigeria. De partij kon worden verkregen via het Covax-programma. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15