NIEUWS 13 Leger slaat protesten met harde hand neer Vaccins niet naar Australië Helikopter neergestort Eerbetoon aan jarige George Het leger slaat met steeds hardere hand de protesten tegen het mili taire regime neer. Afgelopen woensdag was volgens de Ver enigde Naties de bloedigste dag sinds de staatsgreep op 1 februari. Bij massademonstaties in verschil lende steden vielen in totaal 38 do den, nadat de politie het vuur opende op de betogers. Gisteren werden op sociale me dia beelden gedeeld van bebloede slachtoffers die naar ziekenhuizen werden gebracht, rouwende en huilende familieleden en de eerste uitvaartplechtigheden. In Mandalay werd de begrafenis stoet van studente Kyal Sin door duizenden mensen bijgewoond. Demonstranten brachten een drie- vingerige groet als symbool van verzet. In Monywa werd een her denkingsdienst voor een ander slachtoffer gevolgd door een pro testmars. Volgens Michelle Bache- let, hoge commissaris voor de men senrechten bij de Verenigde Naties, zijn er al 54 doden gevallen. Het daadwerkelijke dodenaantal zou nog veel hoger kunnen zijn. Ook zijn 1700 mensen zonder re den opgepakt, onder wie 29 journa listen. Volgens mensenrechtenor ganisatie Assistance Association for Political Prisoners worden de journalisten beschuldigd van het overtreden van een wet op de open bare veiligheid. Daarvoor kunnen ze maximaal drie jaar celstraf krij gen. In elkaar geslagen Op sociale media circuleren video's van het politiegeweld. Zo is te zien hoe demonstranten, onder wie en kele ambulancemedewerkers die gewonde betogers wilden helpen, door agenten in elkaar werden ge slagen. Andere beelden tonen hoe de politie een demonstrant mee nam en van dichtbij doodschoot. Bachelet roept de troepen op 'te stoppen met hun wrede optreden tegen vreedzame demonstranten'. Ze dringt er bij het regime op aan om mensen die onwettig worden vastgehouden vrij te laten. ,,Het le ger van Myanmar moet stoppen om demonstranten te vermoorden en gevangen te zetten.'' De VN-Veiligheidsraad houdt vandaag een besloten vergadering na oproepen van onder andere se cretaris-generaal António Guterres om de staatsgreep ongedaan te ma ken en een eind te maken aan het toenemend geweld door het leger. Een gezamenlijke actie van de VN is moeilijk, omdat China en Rus land, hun veto zullen uitspreken. Sommige landen hebben sancties opgelegd. De Europese Unie schort alle ontwikkelingshulp op. Christine Schraner Burgener, de speciale VN-gezant voor Myanmar, waarschuwde de junta voor 'enorm krachtige maatregelen' van de lid staten en dat Myanmar internatio naal geïsoleerd zou kunnen raken. De legerleiders waren daar niet van onder de indruk. Schraner Burge- ner: ,,Hun antwoord was: We zijn gewend aan sancties en we hebben die sancties in het verleden over leefd. We moeten leren lopen met maar een paar vrienden.'' Toch is het leger verrast door het sterke verzet, zegt de VN-gezant. Dat houdt langer aan dan eerdere opstanden tegen de militaire dicta tuur (onder meer in 1988 en 2007), die in korte tijd hard de kop in wer den gedrukt. ,,Ik denk dat het leger verbaasd is dat het niet werkt, want in het verleden werkte het wel.'' Militairen en politiemannen be dreigen demonstranten met de dood via provocerende filmpjes op het platform TikTok. Deskundigen hebben zeker 800 dreigvideo's ge traceerd. Op een van de video's richt een militair een geweer op de camera. ,,Ik schiet jullie in je gezich ten en ik gebruik echte kogels. Ik ga vanavond in de hele stad patrouil leren en schiet iedereen neer die ik zie. Als je een martelaar wilt wor den, zal ik je wens in vervulling laten gaan.'' Hoewel TikTok het aanzetten tot geweld en poseren met wapens verbiedt, zijn volgens persbureau Reuters nog veel dreig- video's van militairen te vinden. Gevluchte agenten Zeker zeven politiemannen zijn naar India gevlucht en hebben daar asiel aangevraagd. ,,Ze zeiden dat ze instructies kregen van de legerlei ders die ze niet kunnen opvolgen'', zegt Indiase hoofdinspecteur Ste phen Lalrinawma tegen persbureau Reuters. ,,Ze zoeken hier hun toe vlucht vanwege het militaire be wind in Myanmar.'' Vanwege het toenemend geweld roept Singapore haar circa 500 bur gers op Myanmar 'zo spoedig mo gelijk' te verlaten 'nu het nog moge lijk is'. Singapore is de grootste bui tenlandse investeerder in het land. Buitenlandse Zaken in Nederland gaat nog niet zo ver. Het reisadvies blijft ongewijzigd. Voor enkele ge bieden wordt geadviseerd er niet heen te gaan of alleen voor noodza kelijke reizen. Hoeveel Nederlan ders er in Myanmar zijn, is onbe kend. Keihard optreden van de kant van het leger heeft in Myanmar al tientallen levens van vreedzame demonstranten geëist. Zeker 1700 mensen zijn opgepakt. Maar het volk protesteert door. vrijdag 5 maart 2021 BRUSSEL Voor het eerst is de uitvoer van een vracht coronavaccins van Astra- Zeneca uit de EU tegenge houden. Een partij van 250.000 vaccins mag van Italië en de Europese Com missie niet naar Australië worden geëxporteerd, be vestigen Brusselse bron nen. AstraZeneca levert al geruime tijd minder aan de Europese Unie dan is afge sproken. Ook de leveringen komend voorjaar dreigen tegen te vallen. Als een vaccinfabrikant niet aan zijn verplichtingen voldoet, kunnen EU-landen en de Europese Commissie de export blokkeren. ANKARA Een crash van een legerhelikopter in het zuidoosten van Turkije heeft het leven van tien mi litairen geëist. Drie anderen raakten gewond door het ongeluk in de provincie Bit lis, aldus het Turkse minis terie van Defensie. Het ging om een Cougar-heli- kopter waarmee het con tact een half uur na het op stijgen werd verloren. Het wrak is gevonden na een zoektocht met drones. Onder de doden is een lui tenant-generaal. De EU, de VS en de Navo hebben hun condoleances overge bracht aan de bondgenoot. De militaire vleugel van de verboden Koerdische partij PKK claimt het toestel te hebben neergeschoten. DEN HAAG Volgende week donderdag vindt er een 'nationaal eerbetoon' plaats aan de ernstig zieke George Kooymans (72), gitarist en oprichter van de Haagse rockband Golden Earring. Op die 11de maart wordt hij 73 jaar. De bedoe ling is dat om 17.15 uur op allerlei manieren de hit Radar Love gaat klinken. Het nummer wordt bijvoor beeld gespeeld op carillons door heel Nederland. Ook wordt het gedraaid in het Haagse Zuiderpark en zeg gen veel fans de hit uit hun raam te laten schallen. Rotterdam 54 Naar Thailand uitgeweken in woners van Myanmar rouwen om de doden. M Bewoners van Mandelay bou wen barricades om politie en leger tegen te houden. Demonstranten worden uiteen gedreven met traangas. FOTO'S AFP, AP, REUTERS Volgens Michelle Bachelet, hoge commissaris bij de VN, zijn er al zeker 54 doden gevallen tijdens de protesten Bevolking Myanmar wil van geen wijken weten Tonny van der Mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13