J Was Aziz A. betrokken bij de moord op zeventien Syriërs? 12 NIEUWS Het tv-programma Oprah With Meghan And Harry, dat zondagavond wordt uitgezonden in de VS, belooft een geseling te worden voor het Britse koningshuis. Het verbolgen echtpaar is op oorlogspad. Met zweet in de handen wachten medewerkers van het koninklijk pa leis in Londen op de uitzending van Oprah With Meghan And Harry. De videoclips met fragmenten van het interview met de Amerikaanse talk showkoningin doen het ergste ver moeden. In de tuin van een zonover goten villa in Santa Barbara neemt het echtpaar geen blad voor de mond over hun afscheid als 'royal' en hun vertrek uit het Verenigd Koninkrijk. Meghan Markle beschuldigt zon der omhaal van woorden haar schoonfamilie en hun staf van het voeren van een campagne om haar zwart te maken. ,,Ze spelen een actieve rol om de leugens over ons in stand te houden'', stelt de voormalige actrice. Prins Harry laat weten te heb ben gevreesd voor het welzijn van zijn vrouw. ,,Mijn grootste zorg is dat de geschiedenis zich herhaalt'', antwoordde hij op een vraag van Oprah Winfrey. Harry refereert daarmee aan de dood van zijn moeder, Diana. Opge jaagd door paparazzi verongelukte ze in 1997 in een tunnel in Parijs. Dit onverwerkte trauma, zo vreest het paleis, voedt bij hem de woede om zonder scrupules hard uit te halen naar de media en zijn familie, van wie hij als kind voor het oog van de Ze spelen een actieve rol om de leugens overons in stand te houden wereld achter de kist moest aanlopen. Net als Diana heeft Meghan in zijn ogen nooit een eerlijke kans gekregen in 'The Firm'. Wederopstanding Kenners van het koninklijk huis ver wachten dat Meghan haar onheuse bejegening ten volle gaat uitventen. Het lotusmotief op haar zwarte jurk van Armani staat voor wederopstan ding. En haar armband werd gedra gen door Diana, enkele weken voor haar noodlottige ongeluk. Racisme komt waarschijnlijk ook ter sprake. De breuk met de monarchie had een lange aanloop. Al snel kwam aan het licht dat Meghan grote moeite had met het strakke protocol en de hiërarchie. Ze verdween als echtge- note van de broer van kroonprins William tegen haar zin naar de ach tergrond. Tot haar ongenoegen bekri tiseerde de Britse pers haar handels wijze. Na hun huwelijk in 2018 kwa men de scheuren aan de oppervlakte. Terwijl de relatie met prins Wil liam en zijn vrouw Kate vertroebelde, sprak Meghan zich tijdens een trip door Afrika uit in een documentaire. De druk werd haar te veel. Later ver klaarde het paar de oorlog aan de ta bloids, die een persoonlijke brief van haar aan haar vader Thomas Markle hadden gepubliceerd. Een paar maanden later kondigde het duo aan met zoontje Archie gro tendeels uit het koninklijke leven te stappen. In Noord-Amerika wilden ze ontsnappen aan de beklemmende media-aandacht en financieel onaf hankelijk worden. Toen ze miljoe nendeals met Netflix en Spotify af sloten, werd een breuk vrijwel onver mijdelijk. Het accepteren van de uit nodiging van Oprah voor een gesprek van twee uur voor zender CBS, onge hoord voor een royal, gooide de deur in het slot. Koningin Elizabeth pakte vorige maand hun titels en officiële functies af. 'Megxit' werd formeel. William, lang de vertrouweling van Harry, nam het op voor zijn grootmoeder die volgens hem in haar hemd was gezet. Als vorstin heeft zij het laatste woord. Een artikel in The Sunday Times voelde als een eerste dreigement. William was volgens de krant 'ver drietig en geschokt' over het gedrag van Harry en Meghan en 'zeer over stuur'. Hoewel de auteurs anonieme bronnen opvoerden, was de her komst voor experts duidelijk. Zonder nadrukkelijke toestemming van de kroonprins zou het verhaal nooit zijn verschenen. Schrikbewind Afgelopen zondag volgde een tweede messteek in dezelfde krant. Een uit gelekte e-mail van de voormalige persvoorlichter van Harry en Meghan schetste een weinig fraai beeld van de Amerikaanse. Ze zou een schrikbe wind hebben gevoerd onder haar staf en twee jonge medewerksters heb ben weggepest. Dat het interview wordt uitgezon den terwijl de hertog van Edinburgh in het ziekenhuis ligt, maakt de sfeer nog grimmiger. Prins Philip (99) heeft een hartoperatie ondergaan. De ironie wil dat de echtgenoot van de 94-jarige koningin in goede gezond heid mogelijk een escalatie had kun nen voorkomen. Hij mag bij het grote publiek bekendstaan als bruusk en lomp, achter de schermen geldt de 'Iron Duke' als de bemiddelaar van de koninklijke familie. Meghan, zwanger van hun tweede kind, kent de risico's. ,,Er is al veel verloren", stelt ze. Zondag wordt dui delijk of het droompaar van weleer alle schepen achter zich verbrandt. De videobeelden zijn gruwelijk. In een desolaat gebouw gaat de ca mera langs zeventien lichamen, de mannen lijken geëxecuteerd. In beeld loopt een teller mee die bij ie der lijk verspringt. Er klinkt een strijdlied, boven in beeld prijkt een jihadistisch logo. Twee mannen (nummers 18 en 19) lijken nog in le ven, ze liggen gekneveld op hun buik en kijken angstig in de camera. De video is gemaakt in 2012 in Syrië. De mannen in het gebouw zouden door een jihadistische groep zijn vermoord omdat ze tot het Assad- regime behoren. Een aansluitend beeld laat buitgemaakte uniformen en wapens zien. De beelden werden gisteren ver toond in de rechtbank in Rotter dam omdat justitie de Syrische vluchteling Aziz A. (35) verdenkt van betrokkenheid bij de moord partij. A. is sinds 2014 in Nederland en kwam in 2017 in het nieuws toen hij door andere Syriërs in debatcen trum De Balie werd herkend als ji- hadist. Deze week begon het proces tegen Aziz en zijn broer Fatah die er beiden van worden verdacht lid te zijn geweest van de terroristische organisatie Jabhat al-Nusra. Het Openbaar Ministerie denkt dat Aziz A. met de moordpartij te ma ken heeft, omdat hij dat zelf zegt in een afgeluisterd gesprek in zijn wo ning in Amsterdam. Daar kijkt hij met een vriend naar een video. Aziz levert commentaar, de twee la chen. ,,Was jij daarbij?'' vraagt vriend Ahmad. ,,Ja'', zegt Aziz. ,,Maar ik ben bedekt, ik kom niet te voorschijn." Iets later zegt Aziz over een persoon in de video: ,,En hij... met hem zat ik in de leiding.'' De politie vond de betreffende beelden terug op YouTube en legde het tapgespek over de video met de lijken: het plaatje klopt. Aziz ontkent dat hij bij de moordpartij was. ,,Ik heb gelogen tegen Ahmad'', zei hij gisteren. ,,Ik wilde doen alsof ik wraak had ge nomen op het Assad-regime.'' Aziz zat als tegenstander van het regime nog voordat de burgeroorlog uit brak zes jaar in de beruchte Sed- naya-gevangenis. Wat is daarmee de waarheid? Aziz is op de video niet zelf te zien. En er zijn, zegt zijn advocaat Peter Plasman, in het dossier geen andere mensen die verklaren dat Aziz bij de moordpartij was. De Syriër ont kent niet dat hij leiders van Jabhat al-Nusra kende, maar zegt dat hij zelf nooit lid van de groep was. Het proces tegen Aziz en Fatah A. gaat vandaag verder. vrijdag 5 maart 2021 GO Buckingham Palace beeft voor tv-show Harry en Meghan Geert Langendorff Londen Prins Harry en zijn echtgenote Meghan Markle tijdens het in terview met Oprah Winfrey. foto cbs - Meghan Markle over haar schoonfamilie Justitie verdenkt 'Balie-jihadist' Aziz A. van de betrokkenheid bij de moord op zeventien Syrische mannen. Het bewijs daarvoor komt uit een afgeluisterd ge sprek. Aziz A. zelf ontkent. Cyril Rosman Rotterdam M De broers Aziz (r) en Fatah A. staan terecht voor de rechtbank in Rotterdam. ILLUSTRATIE NICOLE VAN DEN HOUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12