10 NIEUWS TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN De gereformeerde kerk was er om de hoek, en de Groeneweg was een 'christelijk straatje', maar het Vlaardingen waar Kees van der Staaij opgroeide was en is verre van een orthodox bastion. Af en toe, minder dan vroeger, stroomt er nog een soort van kleine zondvloed door de Groeneweg in Vlaardingen, een korte straat met knusse huisjes van bijna een eeuw oud, aan de rand van het centrum. De laatste grote overstroming was in au gustus 2015. Er viel een hevige, ty pisch zomerse onweersbui. Het ge maal werkte niet om het overvloe dige water ondergronds weg te pom pen, het riool barstte uit zijn voegen en door de Groeneweg stroomde een donkere brei van water, modder en stront. De klinkers werden door het water uit de straat opgetild, er ont stonden gaten in het wegdek, auto's stroomden vol, huizen ook. ,,Kijk." Petra Suttorp loopt even naar binnen en komt terug met een houten plaat van een meter breed en een halve meter hoog. Ze wijst naar de deurpost, met enkele metalen schuiven. ,,Als er storm verwacht wordt, gaat het waterschot erin. Dat hebben we hier allemaal." Anderen hebben ook altijd zandzakken paraat liggen. Door ervaring zijn ze wijs ge worden. Er zijn ook oude foto's van eerdere overstromingen in het straatje, onder andere in de jaren 60, toen Kees van der Staaij (1968) er werd geboren. Elf jaar zou de huidige lijsttrekker van de SGP in de Groeneweg wonen. Het straatje ligt in een soort valstrik, net achter de Maassluissedijk die vroeger het wassende water van de Maas moest tegenhouden, maar waartegen zich bij noodweer het water uit de iets hoger gelegen wijken ophoopt en zo onder an deren de Groeneweg over stroomt. Elke zondagochtend is er ook nog een andere, bescheidener stroom door de Groeneweg. Op net 100 meter van het geboortehuis van de SGP-leider ligt, in het verlengde van de straat, de grote gereformeerde Sionkerk, met duizend zitplaatsen voor de gelovigen, die er in 1975 in de Toch voelt een bezoek aan Vlaardin gen voor Kees van der Staaij 'ieder keer weer als thuiskomen', zei hij te gen de website Vlaardingen24 na een lunch in de havenstad, vier jaar gele den. ,,Ik ben op mijn 11de verhuisd naar Tiel, maar Vlaardingen is toch mijn thuis, de stad waar ik mijn eer ste stapjes heb gedaan en de belang rijke basisschooltijd heb doorge bracht." Het voelde ook niet als een stad, zei hij, het was gemoedelijk voor een kleine jongen in de jaren 70. Een gevoel dat zeker ook met de Groeneweg te maken heeft: ,,We zijn hier echt een dorpje in het centrum van de stad", zeggen buurvrouwen Petra en Eveline. Het orthodox-christelijk gezin ver huisde naar Tiel omdat de vader van Kees van der Staaij in het Betuwe- stadje directeur van de Sociale Dienst werd. Net als Vlaardingen een ge meente zonder een sterke bevinde lijk gereformeerde gemeenschap; Tiel ligt net buiten de oostelijke rand van de biblebelt. Vandaar ook dat tie ner Kees van der Staaij een vrij lange reis moest maken om naar de mid delbare school te gaan: met de trein van Tiel naar Utrecht, daar overstap pen naar Amersfoort, waar hem de schooldag wachtte in het gerefor meerde Van Lodensteincollege, dat ook nog eens net buiten de stad lag; een reis van al gauw meer dan ander half uur heen en weer anderhalf uur terug. Naar Vlaardingen keerde hij later tijdelijk terug, toen hij in Leiden staats- en bestuursrecht ging stude ren en bij een tante in zijn geboorte plaats in de kost ging. Inmiddels woont Kees van der Staaij met zijn eigen gezin in het Zuid-Hollandse Benthuizen en hoeft hij niet veel te reizen om zijn geloof te belijden; meer dan een kwart van de inwoners van de buurtschap aan de rand van Zoetermeer stemt op de SGP en CU. plaats kwam van zijn ook al grote voorganger. ,,Op zondag zien we de kerkgangers erheen lopen en na de dienst weer terug", aldus Petra Sut- torp. En buurvrouw Eveline de Niet: ,,We zeggen weleens voor de grap dat ze hun auto iets verderop parkeren en het laatste stukje lopen, omdat ze van de predikant niet met de auto mogen komen. Er zijn hier drie van die kerken, en allemaal behoorlijk streng." Ook de Groeneweg zelf is altijd 'een christelijk straatje' geweest, zeg gen de vrouwen, die er 12 respec tievelijk 25 jaar wonen. Er zijn 38 huisnummers, en de meeste buren kennen el kaar. ,,Vroeger was op zon dag buiten spelen of de auto wassen wel een dinge tje hier, daar hadden som mige buren echt bezwaar te gen", herinnert Eveline de Niet zich. Nu, met het over lijden van de oudere genera ties, is dat veel minder gewor den. Ondanks de aanwezigheid van een half dozijn kerken of kerk gemeenschappen binnen enkele honderden meters, is 'haringstad' Vlaardingen met zijn 72.000 inwo ners allang niet meer zo'n gelovige gemeente als begin vorige eeuw. In de gemeenteraad deelt de SGP van Van der Staaij samen met geloofsge noot CU twee zetels, op de 35 in to taal. Het CDA heeft er drie, in een enorm versnipperde raad met vijf tien fracties, negen daarvan van lo kale partijen. vrijdag 5 maart 2021 GO AMni\/AM In de aanloop naar de verkiezingen op 17 maart reist Edwin Winkels naar de geboorte- UUUn Ht I LAND VAN grond van lijsttrekkers. Waar komen ze vandaan? Hoe groeiden ze op? Een zoektocht DE LIJ SI TR EKKERS naar de wortels van 14 politieke kopstukken.Vandaag: Kees van der Staaij, geboren in Vlaardingen 'Auto wassen op zondag, dat was hier wel een dingetje' MUI - De Groeneweg in Vlaardingen, waar Kees van der Staaij een deel van zijn jeugd doorbracht. FOTO'S EDWIN WINKELS M De gerefor meerde Sion kerk telt dui zend zitplaat sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10