Cyberaanval leidt tot bescherming minister OZCAN AKYOL Laadpunt rukt op in parkeergarage 6 Actie na hack in woonplaats Ank Bijleveld LONDEN BEGROTING Column We kunnen de televisie niet aanzetten, of één of andere lijsttrekker probeert op een quasi-koddige ma nier nog een paar stemmers voor zich te winnen, met het oog op de verkiezingen, die precies over twee weken zullen plaatsvinden. Bij Goedemorgen Nederland, het ochtendprogramma van WNL, was het gisterochtend de beurt aan Thierry Baudet, founding father en dwaalgeest van Forum voor Democratie. Hij mocht in zijn rol van eenma lige co-host allerlei vormen van borrelpraat de ether in gooien, op dat zijn electoraat, inmiddels vooral een selectie van antisemie ten en complotdenkers, onmoge lijk zou kunnen weten waar de be weging voor staat. een gênante manier mis. Toen het journaal aangekondigd moest worden, kon Baudet het niet laten om de NOS te betichten van het verspreiden van 'fake news', met het doel om het grote publiek stelselmatig en moedwil lig verkeerde of onvolledige infor matie te geven. Tamelijk onbeschoft én gevaar lijk: juist deze bevolkingsgroep heeft momenteel veel te maken met bedreigingen en fy sieke agressie van mensen voor wie de coronapandemie een geeste- Stlsli lijke lak moesproef is gebleken die ze niet goed heb ben doorstaan. Ik vroeg me vooral af: is er bij al deze programmaatjes geen kwali teitsfilter of zo? Baudet trok de afgelopen weken dubieuze aandacht; hij betwistte de legitimiteit van het historische proces tegen nazi-kopstukken, ging doodleuk mensen knuffelen en kussen op Urk en werd al eer der ontmaskerd als iemand die ra cistische appjes verstuurt aan par tijgenoten. In Nederland zijn we beducht op zaken als censuur of een cordon sa nitaire, maar wat voor fratsen moet een politicus nog meer uithalen voor een redactie zegt: we hebben geen plek voor uw gevaarlijke fa beltjes die ook nog eens voor pola risatie in de samenleving zorgen. Ik snap best dat een programma iedereen een podium wil bieden, al was het maar uit angst om be ticht te worden van partijdigheid. Er bestaat echter niet zoiets als goed of fout als het om verstrooide zielen gaat die de maatschappij willen ontwrichten. Dat zou ieder weldenkend mens moeten afkeuren - ongeacht poli tieke kleur. Het is niet zonder reden dat na genoeg alle partijen, van links tot rechts, een samenwerking in een nieuwe coalitie met Forum voor Democratie uitsluiten. In de media zijn ze kennelijk minder kritisch. Daar worden zelfs collega's geslachtofferd om maar niet het verwijt te krijgen een kant te kiezen. Treurig. Is er bij al deze programmaatjes geen kwaliteitsfilter of zo? DEN HAAG In 2025 moeten er tien keer zo veel laadpunten in parkeergarages zijn als nu, heb ben demissionair staatssecretaris Van Veldhoven (Milieu) en de par- keerbranche gisteren afgesproken. In ongeveer twee derde van de ga rages is er nog geen mogelijkheid voor elektrische auto's om op te laden. Nederland telt zo'n vierhonderd parkeergarages, met gemiddeld on geveer vierhonderdvijftig parkeer plekken. Uit onderzoek van par- keerplatform Vexpan blijkt dat er veel kansen liggen om te zorgen dat parkeergarages ook voor men sen met een elektrische auto een goede plek zijn waar ze hun auto veilig kunnen opladen. Volgens staatssecretaris Van Veldhoven is het goed dat er nu af spraken komen. ,,Als je met de auto op pad bent, is parkeren in een par keergarage vaak een goede optie. Hoe fijn is het dan als je je auto makkelijk kwijt kunt en de batterij na j e afspraak weer vol zit. Met deze afspraken komt dat een stap dich terbij." Concreet komt er in 2025 bij ge middeld één op de twintig plekken in parkeergarages een laadpunt, en in 2030 bij gemiddeld één op de tien plaatsen. Elk half jaar wordt in de gaten gehouden of de aanleg op schema ligt. Bij nieuwe garages en grote verbouwingen van bestaande garages zijn er volgens Europese re gels al minimum eisen, maar deze deal gaat verder. Het parkeren van elektrische au to's in garages brengt overigens niet meer, maar wel andere risico's met zich mee dan het parkeren van brandstofauto's, zo toont re cent onafhankelijk onderzoek aan. Een brand bijvoorbeeld moet an ders worden bestreden. In het klimaatakkoord is afge sproken dat alle nieuwe auto's in 2030 helemaal uitlaatgasvrij zijn. Deze krant stelde over de ver woestende hack in computersys temen van de gemeente Hof van Twente diverse vragen aan het mi nisterie van Defensie. Op de vraag of er maatregelen zijn getroffen om identiteitsfraude met de gegevens van de minister te voorkomen, luidt het schrifte lijke antwoord: 'Een pakket van getroffen maatregelen - waarover ik geen uitspraken kan doen in het kader van beveiliging - moet inci denten voorkomen en of risico be perken'. Alarmbellen Na de cyberaanval zijn niet direct alarmbellen afgegaan bij Defensie. 'Defensie is voorbereid op inci denten met betrekking tot de mi nister, waardoor er niet zo snel alarmbellen zullen gaan rinkelen.' Defensie lijkt zich bovendien geen zorgen te maken omdat deze hack 'geen connectie had met ge gevens van Defensie of met defen sienetwerken'. Defensie meldt verder: 'Uit onderzoek is tot op he den gebleken dat deze hack nog niet heeft geleid tot misbruik van (privé)gegevens.' Op de vraag of Defensie of de Militaire Inlichtingen- en Veilig- heidsdienst onderzoek doet naar de gevolgen van deze hack in rela tie tot de minister, luidt het ant woord: 'Er loopt een strafrechtelijk onderzoek naar de hack en over de MIVD doe ik geen uitspraken', zo staat in een schriftelijke verklaring van Maarten Hazenoot. Hij is coör dinator Bewaken en Beveiligen Defensie en in die functie beveili gingsadviseur van de bestuursstaf van Defensie. Ank Bijleveld woont in Goor. De gemeente Hof van Twente werd op 1 december getroffen door een cyberaanval. De hackers versleu telden onder meer servers, waar door de gemeente er niet meer bij kon. Pas na betaling van losgeld (50 bitcoins werden gevraagd, dat was zo'n 800.000 euro en bij de »Bij inbraak in gemeentecomputer verdwenen veel persoonsgegevens huidige koers een bedrag van bijna 2,2 miljoen euro) zouden de hac kers de bestanden vrijgeven. De gemeente weigerde te betalen. Pu bliek geld is volgens burgemeester Ellen Nauta niet bedoeld als los geld. Bovendien bestaat de angst dat als gemeenten wel gaan beta len, het hek van de dam is. Door de hack kwam vrijwel de complete bedrijfsvoering van de gemeente stil te liggen. De afdelin gen Burgerzaken, Werk inko men, Zorg, Financiën en Archief zijn bijna alle data kwijtgeraakt. De gegevens van alle inwoners van een gemeente staan in de Ba sisregistratie Personen. Dat gaat onder meer om voornaam, achter naam, geslacht, burgerservice- nummer, gegevens over ouders (inclusief voor- en achternamen, geslacht en burgerservicenum mers) en kinderen, nationaliteit, huwelijk of geregistreerd partner schap, trouwdatum, gegevens over reisdocumenten. In die basisregistratie bestaat geen aparte kluis voor bekende Nederlanders. Hun gegevens staan in principe naast die van alle an dere inwoners, want iedereen ver dient dezelfde bescherming, zegt de Rijksdienst voor Identiteitsge gevens. Bij hoge uitzondering en alleen na een grondige risicoana lyse is het mogelijk een ander adres (briefadres) te gebruiken. De hackers hebben volgens de gemeente 30 terabyte aan data ver sleuteld en deels vernietigd. Er is volgens de gemeente 'slechts 200 mb' gestolen. Ze zegt echter niet te weten wat die 200 mb precies is. Hoewel een kopie van de per soonsregistratie bij het Rijk is, maakte Hof van Twente in januari bekend dat het nog twee jaar gaat duren voordat de gemeente haar computersystemen weer op orde heeft. Een speciaal projectteam gaat aan de slag met het opbouwen van een nieuwe ict-infrastructuur. Schade De schade is groot. De gemeente verwacht alleen aan crisiskosten 850.000 euro kwijt te zijn. Daar komen de kosten voor een nieuw ict-systeem nog bij en mogelijk ook nog een boete van de Autori teit Persoonsgegevens. De gemeente wil weten hoe het zo vreselijk kon misgaan en laat onderzoek doen naar de hack. Hoe werd er ingebroken, wie is daar voor verantwoordelijk, had het kunnen worden voorkomen? donderdag 4 maart 2021 @OzcanAkyol reuria En ja hoor, het ging natuurlijk op Het ministerie van Defensie heeft maatregelen genomen om zijn minister Ank Bijleveld te beschermen na de grote cy- beraanval op de gemeente Hof van Twente in december. Daar bij zijn mogelijk ook privégege- vens van Bijleveld buitgemaakt. Zij is inwoner van deze ge meente. Anne Boer, Rick Plantinga Goor De Britse minister van Fi nanciën, Rishi Sunak, in zijn ambtswoning in Downing Street 11, met zijn begrotings koffertje en een aantal leden van zijn staf. Gisteren presen teerde de Britse regering haar begroting. Omdat Groot-Brit- tannië zwaar is getroffen door de coronacrisis, ontkomt de regering van Boris Johnson er niet aan de belastingen te ver hogen. Het land, dat driftig vaccineert, hoopt in juni weer volop te gaan draaien. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6