Een visioen van een onbezorgde zomer II II II 5 mmp IN QUARANTAINE DAG 352 Ik kreeg een visioen van een mooie on bezorgde zomer. Gistermiddag, zo maar. Het was dan ook een wonder schone middag, zoals wel vaker dezer da gen. Het is begin maart, officieel winter nog. Ik fiets 's ochtends de kinderen met een dikke jas aan naar school, ze beklagen zich onderweg nog geregeld dat ze geen handschoenen hebben. Zo fris is het. Maar als ik dan een half uur later terug- fiets, voel ik dat het alweer wat warmer is. En de middagen dus, die kunnen zo in het lenteboekje. Zoals die van gisteren. De zon scheen volop en de kleintjes wa ren vanwege hun tropenrooster al om twee uur klaar. Er was een feestje van een vriendje in het park. Het park is de nieuwe huiskamer, dat is duidelijk. Daar kun je een feestje geven zonder je echt zorgen te maken. En ik was vrij, al een paar dagen doe ik even niets aan werk, behalve deze column dan. Dus we kon den met zijn allen naar het park. Het was in een woord heerlijk. Het voelde als vanouds, als voor corona, weet u nog? We waren niet alleen op het grasveld natuurlijk, maar het waren geen Vondelpark toestanden. Er za ten wat stelletjes, wat groepjes stu denten en wij, de vijf ouders die met hun kinderen naar het feestje waren gekomen, allemaal netjes verspreid van elkaar. Iedereen hield afstand. We konden frisbeeën, een potje voetbal len, zomaar, een uurtje of twee. En soms haalden we kof fie bij een tentje waar iedereen netjes op afstand zijn bestelling zegschreeuwde en zich vervolgens in zijn eigen bubbel terugtrok tot de bestelling gereed was. Gaat de zomer zo worden? vroeg ik me af, toen ik 's avonds nog een rondje langs de kade liep en de dag overdacht. Enigs zins bezorgd was ik wel: zouden we dat voor elkaar krijgen met z'n allen? Niet te lichtzinnig worden, netjes afstand blij ven houden. Niet te vroeg de totale vrij heid pakken terwijl het eigenlijk nog niet kan. Want de experts waarschuwen alweer voor een Zuid-Afrikaanse variant en een mogelijke vierde golf. Ik geef toe: bij die gedachten zonk de moed me alweer een beetje in de schoe nen. Maar toen hoorde ik minister De Jonge zomaar zeggen dat begin juli alle volwassenen minimaal een keer gevac cineerd kunnen zijn. Da's voor de zo mer. Het kan. Met een beetje geluk. We konden frisbeeën, een potje voetballen. Soms haalden we koffie bij een tentje een lading oliebollen bezorgd. ,,We gaan door waar we gestopt zijn'', zegt mede-eigenaar Jennifer Remrev. De kerstboom kan tot begin mei blijven staan; tot die tijd is ze volgeboekt. Kapsalon Hair The City aan de Mariniersweg in Rotterdam ging voor één keer zo vroeg mogelijk open. Om 05.00 uur had kapper Ronny Fa- bianno de eerste klant al geknipt om te vieren dat het weer mag. De Rijs- sense kapper Joop Kalkman veilde de eerste post-lockdownknipbeurt. Het leverde hem 305 euro op. Het goede doel was hijzelf, want kappers heb ben het zwaar gehad. ,,Bij inkomens ondersteuning vielen velen tussen wal en schip. Er is ingeteerd op reser ves, er is achterstallige huur en uitge stelde belasting te betalen'', zegt Eus- sen. De kappersbond moet nog becij feren hoeveel kapperszaken het loodje hebben gelegd na twee lock- downs. Ondanks de financiële malheur overheerst de opluchting, zegt Eus- sen. ,,Toen we na de vorige lockdown weer open mochten, zei iemand me: Nu krijgt Nederland weer hoop. Wij zijn nu écht het eerste lichtpuntje. We willen ook weer op de terrassen en lekker winkelen, maar lekker weer naar de kapper is in ieder geval iets.'' De kappers die weer mogen knip pen is niet de enige versoepeling. Gisteren mochten ook pedicures en andere contactberoepen, met uitzon dering van de sekswerkers, weer aan de slag. En winkels mochten de deu ren weer openen, zij het met maxi maal twee klanten per verdiepings vloer en mits er minimaal vier uur van tevoren geboekt is. Winkels voe ren tijdsloten van tien minuten om zoveel mogelijk mensen een kans te geven. Doekje Grote winkelketens als Ikea en Bijen korf doen niet mee; een gemiddelde Ikea binnen 10 minuten doorkruisen lukt al niet. Brancheorganisatie Inre- tail vindt de versoepeling een heel klein doekje voor een enorme bloe dende wond. Toch doet naar schat ting 90 procent van de winkels mee. Directeur Jan Meerman van Inretail: Wij zijn nu echt het eerste lichtpuntje. We willen terras op, maar naar de kapper is al iets - Gonny Eussen ,,J e hebt wat omzet, ziet j e klanten weer eens en je raakt je oude voor raad een beetje kwijt. Een tuincen trum heeft er niet veel aan, maar laat ik eerlijk zijn. Ongeveer de helft van de winkels - de kleintjes - komen er wél mee uit.'' Inretail, dat zegt dat de winkeliers 700 miljoen euro per week verliezen, heeft een kortgeding tegen de staat aangespannen. Maandag dient dat in Den Haag. De verplichte sluiting is disproportioneel, stellen de retailers. Ze willen - onder voorwaarden - weer open met meer mensen over de vloer, net als de kappers. het was een onderzoek betaald door de kappers zelf, maar dan nog. Gezien de enorme drukte zitten ze er niet ver naast. ,,Ik heb meteen een appje gestuurd naar mijn kapster toen dui delijk werd dat het weer mocht, maar ik kan pas volgende week terecht'', zegt Gonny Eussen van kappersbond Anko. ,,En het is héél erg nodig. Ik heb ontdekt dat ik tegenwoordig naast blond ook grijs ben.'' Ze verwacht dat er nog minstens drie weken topdrukte is. Waar moge lijk - dat hangt af van de gemeente - knippen kappers tot 20.00 uur door, Meteen een appje gestuurd naar mijn kapster, maar kan pas volgende week terecht ook op zondag. Er zijn strenge regels, zoals maar één kappersstoel per 10 vierkante meter en alleen knippen op afspraak. Sommige salons hebben het ruimtegebrek opgelost door er tijde lijk een pand bij te huren waar nu kappersstoelen staan. ,,Klanten zul len even geduld moeten hebben.'' Sfeer De sfeer is in ieder geval goed bij de kappers en klanten. In Utrecht bij kapsalon Jam Hair Make-up zelfs jolig. Het personeel heeft de kappers zaak in kerstsfeer versierd. Kerstbo men, ballen, lichtjes; er werd zelfs thesting donderdag 4 maart 2021 GO Frank H - -yjÊ Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Ook de rijscholen (l), de schoon heidssa lons (m) en kledingza ken (r) mogen onder voor waarden weer klan ten ontvan gen. FOTO'S HENRI VAN DER BEEK, CEES ELZENGA, ROBIN UTRECHT - Gonny Eussen, kappersbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5