In een week tijd staan er 32 huizen voor arbeidsmigranten Sluiskil heeft geen zin in nog meer windturbines in buurt van het dorp Westhavendam in Breskens opgeknapt 6 Geen normaal contact meer «,1 - Dat Terneuzen, met in de frontlinie het college van B en W, en de direc tie van aan-z nauwelijks nog door één deur kunnen, is terug te voeren op de discussie vorig jaar over de vaste aanstelling en de salariëring van toen nog tijdelijk directeur An- dré van der Windt. Maar dat lijkt nog slechts de aanleiding. Het lijkt wel een kleuterklas De onderlinge verhoudingen zijn volledig verstoord. Wethouder Ben van Assche is sinds november be stuursvoorzitter van aan-z, nadat wethouder Paula Stoker vanwege deze kwestie het vertrouwen van haar collega's verloor en moest op stappen. Zo goed als Stoker het met de directie van aan-z kon vinden, zo moeizaam is de relatie tussen Van Assche en de leiding van aan- z. Van Assche gaf daar deze week lucht aan in een raadscommissie. Afspraken voor besprekingen wor den steeds afgezegd, vertelde hij. Van Assche hield zich daarover nog in, zo niet zijn collega Jurgen Ver- vaet die verantwoordelijk is voor diverse zorgtaken die aan-z voor Terneuzen regelt. ,,We worden ge schoffeerd." ,,Niet netjes", noemt Van der Windt die opmerking in een open bare vergadering. Hij bevestigt wel dat het contact slecht is. Zijn ver klaring: ,,Ik wil uiteraard met onze bestuursvoorzitter spreken, maar niet als daar ook een andere wet houder en een batterij ambtenaren bij zijn. Zo liggen de verantwoorde lijkheden niet." Hoe nu verder? Hoe nu verder? Van der Windt zegt dat 'de impasse zo snel mogelijk moet worden doorbroken'. ,,In overleg met het bestuur van aan-z." Van Assche ziet geen andere uitweg meer dan een gesprek aan te gaan met andere managementteamle den van aan-z. Van der Windt heeft onlangs zijn vertrek aangekondigd, met als hoofdredenen dat hij het vertrou wen in de gemeente én het plezier in zijn werk heeft verloren. Een da tum noemde hij niet. Van der Windt hoopt daar 'in alle redelijk heid' met het bestuur van aan-z vlug uit te komen. Het bestuur van aan-z, met Van Assche en onder an deren drie Terneuzense raadsleden, heeft evenwel al maanden niet ver gaderd. ,,Omdat we voor de voorbe reiding afhankelijk zijn van aan-z", geeft Van Assche aan. CDA-raadslid Veerle de Regt vatte in de raadscommissie de situ atie samen: ,,Het lijkt wel een kleu terklas." Met vrachtwagens zijn de woon eenheden kant-en-klaar aange voerd. Ze zijn hoog en droog ge maakt in een fabriek in Ursem, Noord-Holland. Ze hoefden alleen naast en op elkaar gezet te worden. De voorbereidingen, zoals het ma ken van funderingen, zijn al wel half november begonnen, maar dan nog. Het werk heeft boven- De woningen zijn kant-en-klaar met trucks aangevoerd dien twee weken stilgelegen door sneeuw en vorst. De nieuwbouw aan de Leidin glaan in Sluiskil is de tweede cen trale huisvesting voor arbeidsmi granten in de gemeente Terneu- zen, de eerste zit op het voormalig Philips-terrein aan de Haarman- weg in Terneuzen. Initiatiefnemer in Sluiskil is de firma Homeflex uit Sliedrecht, die eerder dergelijke complexen realiseerde in Katwijk en Honselersdijk (Westland). In het begin was er in Sluiskil wel enig verzet tegen het project, maar, laat voorzitter Jaak Martens van de dorpsraad weten, 'er is goed naar ons geluisterd'. Zo komt er een hekwerk rond het wijkje, is de in gang verlegd, komen er op het ter rein voldoende parkeerplekken, zal continu een beheerder aanwe zig zijn en is een klankbordgroep met onder anderen omwonenden in het leven geroepen door Home flex. Het complex staat er in principe voor tien jaar. De dorpsraad heeft, aldus Martens, bedongen dat alles weer weggaat, als er geen functie meer voor is. „Leegstand, zoals het verpauperende waterschapslabo ratorium bij dorpshuis 't Meulen- gat, willen we voorkomen." Martens doelt op de 22 windturbi nes aan de overzijde van het Kanaal Gent-Terneuzen, in de Koegorspol- der. Hoewel die vrij ver het dorp lij ken te staan, ondervindt een aantal inwoners van Sluiskil er volgens de dorpsraadvoorzitter wel degelijk overlast van. ,,De slag van de wie- 1 Ir ken kun je goed horen in delen van Sluiskil, ook is er slagschaduw en dan heb je nog horizonvervuiling." De bouw van twee windturbines staat nog in de planning in het zichtveld van Sluiskil, op bedrij venterrein Axelse Vlakte. Het col lege van B en W van Terneuzen wil daar ruimte voor bieden. Martens: ,,En dat willen wij als dorpsraad juist niet. Die turbines zullen ook nog eens hoger worden." Niet al leen de dorpsraad van Sluiskil is te gen de komst van deze molens, glastuinbouwers vlak bij de Axelse Vlakte maakten al eerder bezwaar. Breskens De Westhavendam in Breskens krijgt een opknapbeurt. Water schap Scheldestromen legt er on der meer nieuw asfalt op, zodat de waterkerende functie op orde blijft. De dam werd aangelegd in de jaren zestig en beschermt met name de achtergelegen vissers-, handels- en jachthaven. Er zitten scheuren in, bleek tijdens inspec tie. Om het werk uit te voeren, moet eerst een tijdelijke werk- weg door de duinen worden aan gelegd. Met het rooien van duin begroeiing wordt deze week be- gonnen. Het werk aan de dam zelf volgt dan in april, mei en juni. Dat het werk in de (aan de kust drukkere) voorjaarsperiode wordt uitgevoerd, heeft te maken met het stormseizoen. Tussen 1 oktober en 1 april mag niet aan waterkeringen worden gewerkt. Tijdens het werk is de dam, waar normaal gesproken op gewan deld kan worden, niet toeganke lijk. Het strand aan de westkant van de dam blijft wel bereikbaar via de opgang bij paviljoen Bres- kens aan Zee. Als het werk aan de dam klaar is, moet die er weer voor vijftig jaar tegen kunnen. donderdag 4 maart 2021 Impasse Terneuzen en aan-z VL De voorbereiding heeft wat langer geduurd, maar het uiteindelijke plaatsen van de woningen voor kortwerkers duurde maar een week. foto anne hana Terneuzen en welzijnsinstelling aan-z zijn verwikkeld in een loopgravenoorlog. Van normaal contact is geen sprake meer. Alles draait in het conflict om de vraag: Wie heeft het voor het zeggen bij aan-z? Het gemeen tebestuur van Terneuzen als op drachtgever én grootste finan cier? Of heeft aan-z een eigen verantwoordelijkheid, waarbij het bestuur van aan-z het voor het zeggen heeft? Harmen van der Werf Terneuzen - Veerle de Regt, raadslid CDA in Terneuzen In een week tijd een complex van 32 woningen uit de grond stampen, althans voor het oog. Het is gebeurd aan de zuidwe strand van Sluiskil. 84 arbeids migranten gaan er wonen. De eersten komen in april. Harmen van der Werf Sluiskil Het kan maar duidelijk zijn. De Kanaalzone staat aan de lat voor meer windenergie. „Maar", stelt voorzitter Jaak Martens van de dorpsraad Sluiskil, ,,wij hebben als Sluiskil onze portie windtur bines wel gehad." Harmen van der Werf Sluiskil M Windturbines in de Koegorspolder waar er 22 van staan. Dat is voor Sluiskil wel genoeg. FOTO BOAZ TIMMERMANS Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53